Ruiny zamku w Wodzisławiu

Data: 13.07.2009
W połowie XVIII hrabia Gudobald Dietrichstein postanowił wznieść w Wodzisławiu nowy reprezentacyjny pałac. Stary zamek kazał zburzyć. Archeolodzy właśnie odkryli pozostałości po nim.
Najstarsza część zamku została wybudowana w XIII wieku. Bogata, otoczona fosą budowla popadł w ruinę cztery wieki później, w czasie wojny trzydziestoletniej. Odbudowany zamek przetrwał jeszcze wiek. W połowie XVIII wieku ówcześni właściciele Wodzisławia, Dietrichsteinowie, stwierdzili, że potrzebna jest im zupełnie nowa siedziba. - Zamek był w złym stanie, jego część groziła nawet zawaleniem.




Zburzono go i na jego miejscu postawiono obecny pałac w stylu francuskiego baroku klasycyzującego, najprawdopodobniej według projektu wybitnego morawskiego architekta Franciszka Antona Grimma - mówi Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum mieszczącego się w pałacu Dietrichsteinów.

Przy okazji podłączania budynku do sieci ciepłowniczej teren wokół niego mogli zbadać archeolodzy. Mieli nadzieję znaleźć pozostałości starszych zabudowań. I nie rozczarowali się. Na terenie dzisiejszego parkingu przed pałacem odkryli fragmenty fundamentów budynku, zbudowanego z kamienia i cegieł, o szerokich na prawie metr murach.


Czytaj dalej  >>
Lista Newsów