Wydarzenia :: infoArchitekta

Dla architektów i projektantów

Wykład „Architektura jako krytyka w Europie Środkowej w latach 1970-1989”

Wykład „Architektura jako krytyka w Europie Środkowej w latach 1970-1989” Czy krytyczna architektura może być uznawana za „protest”, jeśli została zaakceptowana przez władze? Na to pytanie poznamy odpowiedź podczas wykładu pt. Architektura jako krytyka w Europie Środkowej w latach 1970-1989. Wygłosi go prof. David Crowley ze Szkoły Kultury Wizualnej w National College of Art and Design w Dublinie.

więcej

Sztuka: Carillon Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku przypomni litewskiego twórcę

Sztuka: Carillon Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku przypomni litewskiego twórcę W 2025 roku Ratuszowy carillon w Gdańsku włączy się w obchody 150. rocznicy urodzin Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa – wybitnego litewskiego kompozytora, malarza i grafika. Choć Čiurlionis przez pierwsze 30 lat życia mówił po polsku i był związany z polską kulturą, m.in. studiując kompozycję w Warszawie pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego, jego postać pozostaje w Polsce stosunkowo mało znana.

więcej

Wykład "Z dźwiękiem i wdziękiem. Architektura przedwojennych kin warszawskich"

Wykład Z dźwiękiem i wdziękiem. Architektura przedwojennych kin warszawskich Organizatorzy zapraszają na kolejne spotkanie z serii wykładów „Warszawa dla początkujących”, dzięki którym można odkryć bogatą historię architektury stolicy. Tym razem wydarzenie poświęcone będzie architekturze przedwojennych kin warszawskich.

więcej

Wykład "Wszystkie budynki są piękne"

Wykład Wszystkie budynki są piękne Adam Caruso opowie o podejściu swojego biura, Caruso St John, do pracy z istniejącymi budynkami, szczególnie w kontekście wpływu architektury cyrkularnej na postrzeganie piękna. Caruso jest również profesorem architektury na uczelni ETH w Zurychu.

więcej

Gdzie są monografie polskich architektek?

Gdzie są monografie polskich architektek? Gdzie są monografie polskich architektek? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w najnowszej audycji projektu Radio Architektura. Organizatorzy zapraszają na rozmowę z Michałem Dudą, Tomaszem Fudalą, Klarą Czerniewską-Andryszczyk, Anną Wrońską i Katarzyną Uchowicz. Głos zabiorą też Jadwiga Grabowska-Hawrylak i Halina Skibniewska – jedyne polskie architektki, którego doczekały się książek o sobie.

więcej

Spotkanie "Koalicja Pustostanów"

Spotkanie Koalicja Pustostanów Organizatorzy zapraszają na spotkanie poświęcone adaptacji pustostanów na cele mieszkaniowe. Według danych GUS, w Warszawie jest aż 207 tys. niezamieszkałych mieszkań – to jedna piąta wszystkich lokali. Dodatkowo dane firmy Stoen Operator wskazują, że w 2023 roku blisko 97 tys. aktywnych umów na prąd dotyczyło lokali zużywających mniej niż 500 kWh rocznie. Sugeruje to, że są one puste przez większość roku.

więcej

Wystawa „TRANSFORMACJE. Nowoczesność w III RP”

Wystawa „TRANSFORMACJE. Nowoczesność w III RP” Wystawa zwraca uwagę na kwestionowanie tradycyjnych założeń modernizmu, szczególnie przez pryzmat postmodernizmu lat 90., który łamał konwencje i eksplorował nowe formy wyrazu. Z biegiem lat sztuka, dizajn i architektura powróciły do modernizmu, poddając go reinterpretacji, szczególnie w kontekście funkcjonalizmu, racjonalizmu i technologii.

więcej

Wykład „Architektki po 1945”

Wykład „Architektki po 1945” Organizatorzy zapraszają na wykład pt. „Architektki po 1945. Wschód i Zachód Europy”, który wygłosi dr Helen Huber-Doudovej. Spotkanie towarzyszy wystawie „Socmodernizm. Architektura Europy Środkowej czasu zimnej wojny”.

więcej

Tajemnice dawnych drzwi. Klamki, zamki i kolumienki w Domu Uphagena

Tajemnice dawnych drzwi. Klamki, zamki i kolumienki w Domu Uphagena W Domu Uphagena prezentowana jest wystawa czasowa poświęcona zabytkowym okuciom i detalom okiennym oraz drzwiowym. Eksponaty pochodzą z kolekcji Bohdana Polonisa – producenta, kolekcjonera i pasjonata dawnej stolarki okiennej i drzwiowej.

więcej

Panel z cyklu Humanistyka architektoniczna. Użyteczność i ciągłość miasta z perspektywy człowieka

Panel z cyklu Humanistyka architektoniczna. Użyteczność i ciągłość miasta z perspektywy człowieka Instytut Badań Literackich PAN we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki zapraszają na pierwszą otwartą dyskusję panelową „Użyteczność i ciągłość miasta z perspektywy człowieka” w ramach cyklu „Humanistyka architektoniczna”.

więcej

Muzeum Bursztynu finalistą prestiżowej nagrody European Museum of the Year Award 2025

Muzeum Bursztynu finalistą prestiżowej nagrody European Museum of the Year Award 2025 Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, znalazło się wśród 42 muzeów z 15 krajów Europy nominowanych do European Museum of the Year Award (EMYA) 2025. W gronie finalistów są także cztery inne polskie muzea.

więcej

Wykład prof. Aleksandry Jaeschke z cyklu Duże A

Wykład prof. Aleksandry Jaeschke z cyklu Duże A Wykład zatytułowany bedzie „In Emergency Break Glass, and Other Exit Strategies for Designers”. Aleksandra Jaeschke badając ograniczenia i możliwości architektury w kontekście złożonych zależności środowiskowych, społeczno-politycznych i technologicznych, przedstawi jak architektura może odpowiadać na kryzys ekologiczny.

więcej

Nabór prac na wystawę w Royal Scottish Academy

Nabór prac na wystawę w Royal Scottish Academy Ogłoszono otwarty nabór na doroczną wystawę organizowaną przez Royal Scottish Academy - RSA Annual Exhibition 2025. Nabór jest otwarty i mogą wziąć w nim udział artyści i architekci z dowolnego kraju.

więcej

Biżuteria czasów PRL-u na wystawie w Muzeum Bursztynu

Biżuteria czasów PRL-u na wystawie w Muzeum Bursztynu Wystawa stanowi próbę uporządkowania zagadnień związanych ze spółdzielnianą tożsamością i wskazania chronologicznych tendencji, widocznych w technikach wytwarzania, podejmowanych motywach czy indywidualnej stylistyce projektantów wyłaniającej się z zunifikowanego wzornictwa. Nie zabraknie również biżuterii z bursztynem – chętnie noszonej przez Polki w czasach PRL-u – w tym z charakterystycznym bursztynem bałtyckim.

więcej

Wykład multidyscyplinarnego zespołu SPOLKA - architektura i urbanistyka

Wykład multidyscyplinarnego zespołu SPOLKA - architektura i urbanistyka SPOLKA to interdyscyplinarny zespół ekspertek z zakresu architektury i socjologii ze Słowacji. W skład zespołu wchodzą: Lýdia Grešáková (socjolożka, publicystka), Viktória Mravčáková (architektka, urbanistka), Katarína Onderková (architektka), Zuzana Révészová (socjolożka, prawniczka), Kristina Roman (architektka), Zuzana Tabačková (projektantka miejska). Swoje działania podejmują w Koszycach, Bratysławie i Berlinie.

więcej

«
»
«
»