Szlak architektury Polski Ludowej

Data: 18.08.2009
Szlak architektury Polski Ludowej w internecieMożna już wybrać się na wirtualną wycieczkę po białostockiej architekturze lat 1945-89. Do wyboru mamy dwie trasy. Pierwsza to budynki. Druga - pomniki, sgraffita i neony.

By rozpocząć wędrówkę, wystarczy wejść na stronę www.ladniej.uwb.edu.pl, która właśnie została uruchomiona. Przygotowała ją ekipa socjologów realizująca projekt "Ładniej? PRL w przestrzeni miasta" - o powojennej architekturze Białegostoku. Następnie zaś kliknąć w zakładkę z jedną z map.

- Przygotowaliśmy w sumie trzy mapy oparte na łatwo dostępnej technologii Google Maps - mówi Andrzej Klimczuk, który pracował nad stroną. - "Architektura lat 45-89" i "Mała architektura" pozwalają na wirtualne spacery szlakiem najciekawszych białostockich realizacji architektonicznych okresu PRL. Należy podkreślić, iż mapy te pozwalają również lepiej poznać obiekty znajdujące się na naszym nowo otwartym Rynku Kościuszki. Mapy powstały na bazie materiałów zebranych przez uczestników projektu.

Są więc na pierwszej kombinat w Fastach, jest fabryka domów Fadom, dworzec PKS, który według planów architekt Haliny Janczewskiej miał mieć w sumie... 12 pięter i łączyć się z dworcem kolejowym! Z innych ciekawostek warto odnotować Zespół Osiedli Robotniczych z lat 50. wzniesiony między ulicami Sienkiewicza, Lipową, Częstochowską i aleją Piłsudskiego, który "miał wprowadzić klasę robotniczą do centrum miasta" oraz zbudowane specjalnie na dożynki pawilony dziś mieszczące knajpy Odeon oraz Escapada.


Czytaj dalej  >>
Lista Newsów