Spacer po wrocławskim Ossolineum
Data: 21.08.2009
Oryginał 'Pana Tadeusza', rękopisy Juliusza Słowackiego i Marka Hłaski, 'Głowa starca' Albrechta Duerera i szkice Rembrandta. Dzięki Ossolineum i skarbom przywiezionym ze Lwowa Wrocław stał się dla Polski nie mniej ważny niż Kraków.
Na kolejny wakacyjny spacer z "Gazetą" zapraszamy do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W sobotę oprowadzi nas po nim jego dyrektor Adolf Juzwenko. To dzięki jego zabiegom Ossolineum odzyskało w 1995 roku status instytucji narodowej. To on w 1999 roku wynegocjował od braci Jana i Pawła Tarnowskich zakup rękopisu "Pana Tadeusza" i dołączył go do kolekcji przywiezionej po wojnie ze Lwowa. Dziś zbiory, których gromadzenie zapoczątkował w 1817 roku Józef Maksymilian Ossoliński, przechowywane są w gmachu przy ul. Szewskiej, ale w najbliższych latach znajdą także miejsce na ekspozycji w odrestaurowanej kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku, a z czasem także w planowanym Muzeum Lubomirskich, które powstanie przy ul. Szewskiej, naprzeciw Ossolineum.
Czytaj dalej >>
Lista NewsówNa kolejny wakacyjny spacer z "Gazetą" zapraszamy do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W sobotę oprowadzi nas po nim jego dyrektor Adolf Juzwenko. To dzięki jego zabiegom Ossolineum odzyskało w 1995 roku status instytucji narodowej. To on w 1999 roku wynegocjował od braci Jana i Pawła Tarnowskich zakup rękopisu "Pana Tadeusza" i dołączył go do kolekcji przywiezionej po wojnie ze Lwowa. Dziś zbiory, których gromadzenie zapoczątkował w 1817 roku Józef Maksymilian Ossoliński, przechowywane są w gmachu przy ul. Szewskiej, ale w najbliższych latach znajdą także miejsce na ekspozycji w odrestaurowanej kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku, a z czasem także w planowanym Muzeum Lubomirskich, które powstanie przy ul. Szewskiej, naprzeciw Ossolineum.
Czytaj dalej >>