Konkurs na projekt przekształcenia i renowacji centrum miasta - nagroda główna 40.000 zł
Celem konkursu jest wybranie najlepszej koncepcji przedsięwzięcia publicznego pn. "Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku" - obręb "A", która uwzględni dorobek publicznych debat i przeprowadzonych warsztatów oraz nakreśli docelowy kształt urbanistyczno-architektonicznego przekształcenia centralnie położonych publicznych przestrzeni m. Turku, łącznie z obrazem optymalnej formy galanterii ulicznej i małej architektury, w powiązaniu z istniejącym układem funkcjonalno-przestrzennym i komunikacyjnym centrum miasta.
Miejsce i lokalizacja przedmiotu konkursu:
Turek jest miastem średniej wielkości (niespełna 30 tys. mieszkańców). Przy niewielkiej powierzchni (około 16,2 km2) cechuje go relatywnie duża gęstość zaludnienia, wynosząca ponad 1700 osób na km2.
Miasto składa się z kilku zespołów urbanistycznych, o odmiennym charakterze i pochodzeniu, z których najstarszym i najbardziej wartościowym z punktu widzenia urbanistyczno-architektonicznego jest zespół staromiejski z Rynkiem - obecnie Plac Wojska Polskiego. Ta, centralna i najstarsza część miasta odznacza się wielokulturowym charakterem, oryginalnym małomiasteczkowym klimatem a znaczna część śródmieścia zachowała autentyczny zarys układu urbanistycznego, co zostało objęte ochroną jako zabytek, wraz z kilkudziesięcioma budynkami, w tym domami tkaczy (układ urbanistyczny wpisany został do rejestru zabytków). Obiekty w rynku choć nie stanowią dziedzictwa prawnie chronionego, zachowały tradycyjne, typowe dla regonu formy i detale, w tym oryginalne żeliwne balkony.
Przez Turek przebiegają dwie, ruchliwe drogi krajowe Nr 72 (Konin - Łódź - Rawa Mazowiecka) i Nr 83 (Turek - Sieradz) oraz droga wojewódzka Nr 470 (Kalisz - Koło). Natężenie ruchu na drogach krajowych przekracza 360 pojazdów na godzinę (wg informacji ujętych w Studium) i choć jedynie część tego ruchu wchodzi do miasta, stanowi to o jego nadmiernej - jak na ruch wewnątrzmiejski-uciążliwości, przy czym większość mieszkańców ma możliwość pieszego dostępu do centrum.
Cel przedsięwzięcia - rodzaj i funkcja zagospodarowania:
- przestrzeń publiczna o funkcji reprezentacyjno-rekreacyjnej.
Zamawiający określa maksymalny planowany koszt prac, które zamierza zrealizować na podstawie dokumentacji projektowej sporządzonej na podstawie najlepszej pracy konkursowej, na kwotę nie wyższą niż 14,00 mln zł brutto.
Rodzaj inwestycji:
"Przekształcenie i renowacja centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku" polegająca na:
- przebudowie nawierzchni, realizacji elementów małej architektury,
- oświetlenia i iluminacji,
- budowie fontanny,
- budowie publicznego wolnostojącego WC,
- rewaloryzacji zieleni,
- przebudowie dróg publicznych i infrastruktury technicznej - podziemnej,
- budowie "muszli koncertowej" lub "teatru letniego".
Przy ocenie prac konkursowych Sąd Konkursowy będzie kierował się następującymi kryteriami oceny:
1. Walory kompozycji urbanistycznej i architektonicznej tworzące specyficzny, oryginalny charakter miejsca - znaczenie kryterium 60;
2. Rozwiązania funkcjonalne, użytkowe i techniczne - znaczenie kryterium 30;
3. Walory ekonomiczne projektu i koszty jego realizacji - znaczenie kryterium 10
Zamawiający przewiduje przyznanie nagród pieniężnych w łącznej wysokości 70.000 PLN
Nagrody pieniężne zostaną przyznane w następujących wysokościach:
I nagroda - 40.000 PLN
II nagroda - 20.000 PLN
III nagroda - 10.000 PLN
Wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie wraz z załącznikami należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Turku - Biuro Gospodarki Przestrzennej, pokój nr 104 (I piętro), ul. Kaliska 59, 62-700 Turek, w terminie do dnia 02 grudnia 2013r. do godziny 14:00, osobiście, za pośrednictwem poczty lub podmiotu świadczącego usługi kurierskie.
Strona konkursu: miastoturek.pl
Data publikacji: 22.11.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»