Fasada Roku 2023: Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni
Fot. Baumit / PHU Frontex
Sztuka termomodernizacji – Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni
Termomodernizacja budynku to skuteczny sposób na poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu użytkowego, a także odświeżenie wyglądu i danie mu drugiego życia, a przy okazji tchnięcie świeżości w jego najbliższą okolicę. By się o tym przekonać, wystarczy będąc w Gdyni udać się pod adres ul. Władysława IV, gdzie znajduje się odnowiony budynek Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących, którego metamorfoza została nagrodzona w konkursie Fasada Roku 2023.
Termomodernizacja niesie wiele korzyści dla właścicieli budynków, ich użytkowników, a także dla środowiska naturalnego. Pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie również koszty związane z jej zużyciem, co w dobie inflacji i wysokich cen jest na pewno dużą zaletą takiej inwestycji. Do tego dochodzi zmiana wyglądu i lepszy, bardziej przyjazny dla zdrowia i samopoczucia mikroklimat we wnętrzach.
Akcja „termomodernizacja”
Termomodernizacja Zespołu Szkół Sportowych w Gdyni była ostatnim „aktem” projektu o nazwie „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej na terenie Gdyni”, którym od 2017 roku objęto 17 obiektów, głównie placówek edukacyjnych. Oprócz tego, że zyskały one nowy wygląd, a także są bardziej komfortowe w użytkowaniu, zapewniając lepsze warunki do nauki i pracy dla uczniów czy nauczycieli, to zużywają mniej energii cieplnej i elektrycznej, co przekłada się nie tylko na korzyści ekonomiczne, lecz także środowiskowe, w tym mniejszą emisję gazów cieplarnianych.
Stan techniczny i wizualny budynku Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni, jaki zastał wykonawca pozostawiał już wiele do życzenia. – Brak izolacji fundamentów, odpadające farby i częściowo tynki na elewacji, nieszczelna stolarka i pokrycie dachu, skorodowane okładziny metalowe (obecnie w tych miejscach są płyty cementowe), odpadające płytki klinkierowe (zastąpiono je płytami granitowymi), oświetlenie starego typu oraz przestarzałe instalacje sanitarne i elektryczne – w dużym skrócie tak to właśnie wyglądało – wspomina Tomasz Dyczyj, zarządzający PHU Frontex – firmą, której Gmina zleciła wykonanie prac na poziomie budowlanym.
Zakres prac, jaki zrealizowano w ramach termomodernizacji ZSSO, był bardzo szeroki. Wykonano tam m.in. izolacje fundamentów, docieplenie ścian oraz dachu wraz z orynnowaniem i opierzeniem, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Ponadto, zainstalowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także wymieniono instalacje sanitarne oraz elektryczne i zamontowano panele fotowoltaiczne. Ponadto przeprowadzono szereg prac elewacyjnych. Zainstalowano fasadę aluminiową w części sali gimnastycznej oraz zamontowano elementy z płyt cementowych – 200 m2, a także elementy z granitu (również na schodach). Wykonano także ok. 2600 m2 elewacji w technologii lekkiej mokrej. W tej części zastosowano system ocieplenia Baumit z wykończeniem w postaci tynku silikonowego o właściwościach samoczyszczących. – Zależało nam, aby nowy wygląd jak najdłużej cieszył oczy mieszkańców Gdyni, dlatego postawiliśmy na sprawdzone, wysokiej jakości rozwiązania, cieszące się dobrą opinią na rynku – mówi Tomasz Dyczyj.
Zachowana historia
Projekt termomodernizacji ZSSO zakładał poprawę efektywności energetycznej i komfortu użytkowania obiektu połączoną ze zmianą jego estetyki. Co ważne dla mieszkańców Gdyni, pomimo konieczności wykonania nowych warstw na elewacji, udało się odtworzyć historyczny mural, zdobiący elewację sali gimnastycznej, pięknie wpisującą się w krajobraz ulicy Władysława IV i całego Śródmieścia.
Jego historia łączy się z historią tego miejsca. Szkoła, choć profil sportowy posiada już od lat 70. XX wieku, to halę sportową zyskała dopiero w latach 90. I to właśnie wtedy Krystian Rasmus – wówczas student ostatniego roku gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a dziś ceniony architekt i projektant wnętrz – wygrał konkurs na ozdobienie ściany ZSSO. Użył niezwykłej techniki dekoracyjnego malarstwa ściennego sgraffito, polegającej na układaniu kolejnych warstw kolorowych tynków i zeskrobywaniu fragmentów świeżych jeszcze warstw wierzchnich. Jako, że na przestrzeni lat ów mural stał się ważnym dla mieszkańców elementem architektury miasta, władze Gdyni, już podczas prac termomodernizacyjnych podjęły decyzję o jego zachowaniu.
– Aby umożliwić odtworzenie muralu, zastosowaliśmy ocieplenie od wewnątrz sali sportowej, nie ingerując w zewnętrzną ścianę – podkreśla Tomasz Dyczyj.
Na przekór przeciwnościom
Największym wyzwaniem dla wykonawcy było takie skoordynowanie prac, by nie utrudniały one zbytnio funkcjonowania obiektu. Większość z nich prowadzona była bowiem w trakcie roku szkolnego, w ciągu trwających zajęć lekcyjnych. – Również warunki atmosferyczne były sporym utrudnieniem, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Istotne było także odpowiednie skorelowanie różnych zakresów prac, np. płyty cementowe na elewacji z płytami granitowymi oraz mokrą elewacją i montażem fasady aluminiowej – dodaje Tomasz Dyczyj.
Efekt na miarę wygranej
Metamorfoza ZSSO w Gdyni nie umknęła jurorom ogólnopolskiego konkursu architektonicznego, którzy nagrodzili ją tytułem „Fasada Roku 2023” w kategorii „budynek po termomodernizacji”. Eksperci zwrócili uwagę na zachowanie proporcji i charakteru budynku oraz fakt, że elewacja została odnowiona z szacunkiem i odpowiednią dbałością. Tym samym budynek zakwalifikował się do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge 2024.
Konkurs Fasada Roku
Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Patronat honorowy edycją 2023 objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
www.instagram.com/baumit.polska
Data publikacji: 26.04.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»