Zbliża się Łódź Design Festival 2025. Co w programie?
nie_koniec / un_end – Łódź Design Festival 2025 już w maju
Od 20 do 25 maja Łódź stanie się przestrzenią otwartą na dialog o współczesnym projektowaniu. Tegoroczna edycja Łódź Design Festival odbędzie się pod hasłem nie_koniec / un_end i jest częścią oficjalnego programu wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
nie_koniec / un_end – festiwal jako przestrzeń poszukiwań
Łódź Design Festival 2025 to 19. edycja wydarzenia, które w ciekawy sposób łączy lokalne i globalne perspektywy projektowe. Hasło przewodnie – nie_koniec / un_end – odzwierciedla podejście do designu jako procesu: otwartego, niedomkniętego, w którym liczy się zarówno eksperyment, jak i refleksja nad zmieniającym się światem. Jubileuszowe wydarzenia, premiery wystaw, miejskie instalacje, prezentacja badań oraz spotkania – wszystko to czeka na publiczność w maju!
15 lat must have – celebracja polskiego wzornictwa
Plebiscyt must have świętuje swój jubileusz – to już 15. raz, kiedy zostanie przyznany znak jakości najlepszym rodzimym wdrożeniom, które odznaczają się funkcjonalnością, estetyką i jakością wykonania. To nietuzinkowe wyróżnienie wskazuje Rada Ekspercka, którą w tym roku tworzą: Kamil Białas, Anna Chwalińska, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Anna Grużewska, Krzysztof Miruć, Michał Piernikowski oraz Hanna Rydlewska. – Zakończyliśmy nabór i obrady w ramach tegorocznej edycji, a listę wyróżnionych projektów ogłosimy wkrótce na naszej stronie lodzdesign.com. Plebiscytowi tradycyjnie towarzyszy wystawa i gala wręczenia statuetek oraz cykl spotkań, które organizujemy w ramach programu festiwalu – dodaje Małgorzata Jaguszewska, koordynatorka plebiscytu.
make me! 2025 – konkurs zmieniający przyszłość projektowania
To jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych projektantek i projektantów, którzy chcą zmieniać świat za pomocą designu. Jego celem jest promowanie odwagi, świeżego spojrzenia i innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby użytkowników. Finał konkursu odbędzie się już niebawem: – Najciekawsze projekty zostaną zaprezentowane na wystawie „make me! – Laboratorium Innowacji”, a zwycięzców nagród o łącznej wartości 50 000 zł poznamy podczas gali otwarcia festiwalu, 20 maja – doprecyzowuje Hanna Nadolska, koordynatorka konkursu z ramienia ŁDF. Fundatorami nagród są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz firma Interprint, a w jury konkursu znaleźli się: Agnieszka Polkowska, Jacek Ryń, Maja Musznicka-Janiec, Kamil Białas, Maciej Głowacki i Michał Piernikowski.
EverCity – miasto na wieczność
Jak powinno wyglądać miasto, które wspiera nas w długim, zdrowym i szczęśliwym życiu? Na to pytanie odpowie główna festiwalowa wystawa, kuratorowana przez Katarzynę Ludwisiak i Michała Piernikowskiego z ŁDF. – Naszym założeniem jest pobudzenie refleksji nad rolą designu i architektury w długofalowym planowaniu miejskim. Przyjrzymy się sposobom projektowania przestrzeni sprzyjających dobrostanowi mieszkańców, wspierających trwałość społeczną i środowiskową. „EverCity” ukaże miasto jako system naczyń połączonych, który musi działać w sposób odporny, adaptacyjny i przyszłościowy – wyjaśnia Ludwisiak. Wystawa powstaje we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Labus, Małgorzatą Bielawską i Katarzyną Świętek z Fundacji LAB 60+, specjalizujące się w tematach inkluzywności i projektowania miast dla każdego etapu życia.
O wystawie pisaliśmy tutaj.
Archiblok, open programme, miejskie instalacje i wydarzenia towarzyszące
W programie tegorocznej edycji nie zabraknie jubileuszowej odsłony Archibloku – ostatniego dnia festiwalu (25 maja) odbędzie się jego 10. edycja, która pod hasłem „Miasta na miarę jutra” skupi się na przyszłości przestrzeni miejskich. Na wydarzenie składa się seria wystąpień oraz debata z udziałem ekspertów i ekspertek, takich jak Aleksandra Kulińska, Agnieszka Labus, Magdalena Milert, Jakub Szczęsny i Marcin Wojciech Żebrowski. Spotkanie poprowadzi Filip Springer.
Do programu dołączają również inicjatywy zgłoszone w ramach naboru open programme – wystawy, warsztaty i propozycje nadesłane z całej Polski. Uzupełniają je przygotowane przez organizatorów festiwalu instalacje na terenie Łodzi, które wprowadzają design w codzienność miasta: „State of mind” – ceramiczny mural Bartka Bojarczuka, „Nitka” - wielkoformatowa miejska rzeźba autorstwa Izabeli Bołoz, „Pływająca wyspa” na Księżym Młynie czy znajdująca się na dworcu Łódź Fabryczna „Ławka Relax”.
Festiwal to także działania edukacyjne i społeczne. – Łódź Design Festival to znacznie więcej niż przegląd projektowania. To przestrzeń testowania, współpracy i rozmowy o realnych potrzebach współczesnego świata. Ważnym punktem tegorocznego programu jest prezentacja badania „Zaprojektować polski design”, realizowanego we współpracy z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych i agencją Linkleaders. Warto zwrócić także uwagę na nowy sezon naszego podcastu Różne Rzeczy – wylicza Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu.
O jubileuszowej edycji Archibloku pisaliśmy tutaj.
Łódź Design Festival 2025
20–25 maja 2025
Więcej informacji o tegorocznym festiwalu – program i harmonogram wydarzeń, zasady wstępu, lokalizacje, godziny otwarcia oraz informacje o wejściówkach – dostępnych jest na lodzdesign.com.
Głównym Partnerem Łódź Design Festival jest Miasto Łódź
Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury
Data publikacji: 26.04.2025
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»