Predictive maintenance w oświetleniu magazynu
„Konserwacja predykcyjna” to jeden z obszarów innowacji, które dzięki rozwojowi Internetu Rzeczy mogą wkrótce stać się standardem w zakładach przemysłowych – tym bardziej, że rozwiązania tego typu z sukcesami wdrażane są w polskich firmach już dziś. Na czym polega i jakie z korzyści niesie tzw. predictive maintenance instalacji oświetleniowych magazynów?
Angielskim terminem predictive maintenance (PdM) opisuje się rozwiązania pozwalające trafnie określić stan techniczny urządzeń określonego typu. Głównym celem zastosowanie technologii PdM jest wypracowanie oszczędności związanych z wyeliminowaniem zbędnych interwencji serwisowych oraz minimalizowaniem przestojów powodowanych nieplanowanymi naprawami. W miejsce zgrubnych szacunków nt. czasu pracy urządzeń operuje się tu na rzetelnych informacjach, pozwalających dokładnie określić, ile roboczogodzin ma na koncie sprzęt oraz kiedy w związku z tym konieczne będą prace konserwacyjne lub wymiana.
Dostęp do danych o faktycznym stanie wyposażenia wydłuża żywotność sprzętu eliminując przypadki, gdy ze względu na nietrafne założenia oddaje się do serwisu lub demontuje sprawne jeszcze urządzenie. Z drugiej strony, PdM wyklucza potencjalnie niebezpieczną sytuację, w której sprzęt jest zbyt długo eksploatowany bez przeglądu i w efekcie nie funkcjonuje poprawnie, powodując naruszenie obowiązujących norm. Jak dokładnie działa konserwacja predykcyjna, z jakimi kosztami się wiąże oraz jakie korzyści daje osobom zarządzającym utrzymaniem ruchu, wyjaśniamy na przykładzie instalacji oświetleniowej w magazynie firmy TRILUX Polska.
Firma TRILUX Polska jest rodzimym oddziałem TRILUX Group - działającego od 1912 roku konsorcjum funkcjonującego w branży profesjonalnego oświetlenia B2B. Specjalizuje się w kompleksowych instalacjach dla przemysłu, biur i sklepów działających w oparciu o technologię LED oraz inteligentne układy zarządzania pracą opraw. Gdy w związku z rozbudową w 2017 roku przedsiębiorstwo przeprowadzało się do nowej lokalizacji, podjęto decyzję o zastosowaniu w magazynie wchodzącej wówczas dopiero na rynek inteligentnej instalacji oświetleniowej z funkcją predictive maintenance.
– W naszym magazynie zastosowaliśmy rozwiązanie, które często rekomendujemy w przypadku projektów dla zakładów przemysłowych – system wydajnych, kompatybilnych ze standardem DALI diodowych opraw liniowych z czujnikami światła dziennego i obecności zarządzany za pośrednictwem aplikacji LiveLink. Układ automatycznie włącza lampy, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia, dostosowując moc, z którą pracują do natężenia światła naturalnego i całkowicie wyłącza je, gdy nikogo nie ma w pobliżu – relacjonuje Maciej Gronert, projektant oświetlenia TRILUX Polska.
– Nowością jest wzbogacenie systemu o funkcję „light monitoring”. Korzystając z będących dziś standardem w oprawach przemysłowych inteligentnych stateczników, gromadzi on dane na temat funkcjonowania poszczególnych elementów instalacji. Informacje czy lampa jest włączona oraz czy działa prawidłowo są w czasie rzeczywistym przesyłane do chmury obliczeniowej. W formie wykresów i opisów przegląda się je za pośrednictwem przeglądarki internetowej – w czasie rzeczywistym przez 24 godziny na dobę – opowiada Gronert.
Na serwerze gromadzone są dane dotyczące zużycia energii przez instalację i poszczególne wchodzące w jej skład oprawy oraz czasu pracy każdej z nich. W razie anomalii lub gdy zbliża się przypisana do modelu graniczna wartość żywotności, użytkownicy otrzymują e-mail z informacją o konieczności interwencji.
Wdrożenie w magazynie systemu konserwacji predykcyjnej nie wymaga dodatkowych inwestycji – bazuje bowiem na będących już dziś standardem w oprawach przemysłowych inteligentnych statecznikach – jednak ze względu na konieczność utrzymania infrastruktury informatycznej usługa jest płatna. Choć na pierwszy rzut oka trudno oszacować skalę oszczędności, jakie można uzyskać dzięki zastosowaniu PdM, Maciej Gronert przekonuje, że w dłuższej perspektywie rozwiązanie jest opłacalne.
– Informacje, do których uzyskuje się dostęp dzięki wdrożeniu monitoringu pracy instalacji oświetleniowej są bezcenne dla osób zajmujących się energetyką i utrzymaniem ruchu w magazynie. Analizując czas pracy opraw oraz ich stan techniczny można niemal całkowicie wyeliminować nieplanowane interwencje i optymalizować harmonogramowe wizyty techników, minimalizując tym samym koszty ich usług. Co więcej, dzięki zawarciu w systemie informacji o elementach wymagających naprawy, mający do niego dostęp pracownik serwisu zawsze ma przy sobie potrzebne części zamienne – mówi Gronert.
– Nie bez znaczenia jest także fakt, że cykle konserwacji wyznaczane są na podstawie realnych potrzeb, a nie szacunkowo określonej trwałości opraw. Pozwala to wydłużać czas ich użytkowania, długofalowo zmniejszając koszty inwestycji – dodaje projektant oświetlenia TRILUX Polska.
Aplikacja jest przy tym prawdziwą skarbnicą wiedzy o funkcjonowaniu zakładu. Jeśli zastosowano czujniki obecności, na podstawie danych o poborach energetycznych w poszczególnych strefach można wyciągać wnioski na temat przebiegu tras przejazdu w magazynie. Agregowane dane archiwalne na temat zużycia energii przez instalację oświetleniową pozwalają z kolei trafnie przewidywać zużycie prądu – ze względu na porę dnia i miesiąc roku. Informacje te dają także rzetelne podstawy do podjęcie decyzji o opłacalności modernizacji. Wiedząc dokładne, ile prądu zużywa instalacja, łatwo obliczyć czas zwrotu inwestycji – czy to w nowe, bardziej wydajne odpowiedniki stosowanych modeli, czy to w czujniki optymalizujące pracę opraw.
Data publikacji: 24.08.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»