Artykuły
Międzynarodowy konkurs The un Design Award 2025
Ogłoszono kolejną edycję międzynarodowego konkursu The un Design Award 2025. Wydarzenie ma na celu wyróżnienie innowacyjnych talentów z całego świata. Nagrody w konkursie mają charakter honorowy i przyznane zostaną w trzech poziomach: Platinum, Gold, Silver. Najciekawsze projekty w sześciu głównych kategoriach otrzymają tytuł „Best of the Year”.
Sztuka: Carillon Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku przypomni litewskiego twórcę
W 2025 roku Ratuszowy carillon w Gdańsku włączy się w obchody 150. rocznicy urodzin Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa – wybitnego litewskiego kompozytora, malarza i grafika. Choć Čiurlionis przez pierwsze 30 lat życia mówił po polsku i był związany z polską kulturą, m.in. studiując kompozycję w Warszawie pod kierunkiem Zygmunta Noskowskiego, jego postać pozostaje w Polsce stosunkowo mało znana.
Konkurs na oryginalne projekty opakowań - Model Young Package 2024
Trwa międzynarodowy konkurs na najlepsze projekty opakowań — Model Young Package 2024. Tym razem uczestnicy mają za zadanie stworzyć innowacyjne opakowanie słodyczy. Temat przewodni - „Słodycze w pudełku”, stawia na połączenie funkcjonalności, estetyki i ekologii. Prace będą oceniane przez jury złożone z ekspertów w dziedzinie projektowania i opakowań
Wykład "Z dźwiękiem i wdziękiem. Architektura przedwojennych kin warszawskich"
Międzynarodowy konkurs dla studentów Projekt z Aluminium 2025
Ogłoszono kolejną edycję prestiżowego konkursu projektowego dla studentów, organizowanego przez Aluminum Extruders Council (AEC) oraz ośrodek edukacyjno-badawczy ET Foundation (ETF). Konkurs ten stawia przed uczestnikami wyzwanie stworzenia innowacyjnych projektów z wykorzystaniem profili aluminiowych.
Osiedle z mieszkaniami na wynajem w Elblągu już na półmetku
Już w 2025 roku niemal 150 mieszkań w północnej części Elbląga znajdzie się w ofercie Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju zarządzanego przez PFR Nieruchomości S.A. Mieszkania będą wykończone i wyposażone w meble kuchenne i sprzęt AGD – m.in. lodówkę, płytę grzewczą i zmywarkę. Niebawem inwestycja osiągnie stan surowy zamknięty.
Konkurs na rozbudowę terminalu przylotów na lotnisku w Wilnie
Wykład "Wszystkie budynki są piękne"
Snøhetta, Zaha Hadid Architects i MAD Architects w jury konkursu MICROHOME 2024-25
Gdzie są monografie polskich architektek?
Gdzie są monografie polskich architektek? Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w najnowszej audycji projektu Radio Architektura. Organizatorzy zapraszają na rozmowę z Michałem Dudą, Tomaszem Fudalą, Klarą Czerniewską-Andryszczyk, Anną Wrońską i Katarzyną Uchowicz. Głos zabiorą też Jadwiga Grabowska-Hawrylak i Halina Skibniewska – jedyne polskie architektki, którego doczekały się książek o sobie.
Międzynarodowy konkurs Rethinking Tradition - współczesne spojrzenie na tradycyjne techniki budowlane
Wyzwanie na Szczycie: Konkurs na projekt toalety dla bazy Meteo Station pod Kazbekiem
Spotkanie "Koalicja Pustostanów"
Organizatorzy zapraszają na spotkanie poświęcone adaptacji pustostanów na cele mieszkaniowe. Według danych GUS, w Warszawie jest aż 207 tys. niezamieszkałych mieszkań – to jedna piąta wszystkich lokali. Dodatkowo dane firmy Stoen Operator wskazują, że w 2023 roku blisko 97 tys. aktywnych umów na prąd dotyczyło lokali zużywających mniej niż 500 kWh rocznie. Sugeruje to, że są one puste przez większość roku.
Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego z nagrodami German Design Awards
Nowe siedziby Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej zdobyły dwie nagrody German Design Awards 2025 w kategorii „Excellent Architecture”. Prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie przyznawane jest przez słynną German Design Council, Niemiecką Radę Wzornictwa, która co roku nagradza wybitne osiągnięcia projektowe.
Wystawa „TRANSFORMACJE. Nowoczesność w III RP”
Wystawa zwraca uwagę na kwestionowanie tradycyjnych założeń modernizmu, szczególnie przez pryzmat postmodernizmu lat 90., który łamał konwencje i eksplorował nowe formy wyrazu. Z biegiem lat sztuka, dizajn i architektura powróciły do modernizmu, poddając go reinterpretacji, szczególnie w kontekście funkcjonalizmu, racjonalizmu i technologii.
«
»
«
»