Gira pionierem inteligentnych instalacji
Gira jest jednym z pionierów inteligentnych instalacji. Ok. 40 lat temu współdziałała w projektowaniu systemu. Do dziś jest wiodącym producentem systemu KNX oraz bezprzewodowego eNet. Kładąc nacisk na niezawodność i funkcjonalność przywiązuje także wielką wagę do stylistyki.
Każde urządzenie jest oferowane w kilkudziesięciu odmianach stylistycznych i kolorystycznych. Współpracując z najlepszymi projektantami, marka wyznacza nowe trendy w dziedzinie osprzętu elektrycznego. Tradycyjnego i inteligentnego. Dzięki takiemu podejściu ma od ponad 100 lat ugruntowana pozycję na rynku. Szczególnie wśród osób ceniących estetykę i piękny design.
Inteligentne instalacje oferują szereg funkcji, które nie są dostępne w instalacjach tradycyjnych. Należy do nich przywoływanie i zapamiętywanie scen świetlnych, kompleksowe sterowanie wieloma odbiornikami, sekwencje oraz kontrolowanie stanów poszczególnych odbiorników. Niektóre z tych funkcji wymagają użycia specjalnych urządzeń obsługowych.
Co nie znaczy, że w takich instalacjach nie można używać przycisków o tradycyjnym wyglądzie. Oprócz przycisków szerokie zastosowanie mają różnego rodzaju panele dotykowe. Główną cechą inteligentnych przycisków jest możliwość używania ich do realizacji wielu różnorodnych funkcji. Każdy klawisz może być przyporządkowany jednej lub wielu funkcjom, a funkcje te można zmieniać w trakcie eksploatacji. Bez konieczności wprowadzania zmian w instalacji elektrycznej.
Dzięki temu użytkowanie inteligentnej instalacji jest znacznie prostsze niż tradycyjnej, a ponadto można znacznie ograniczyć ilość instalowanych przycisków. Inteligentne przyciski oraz regulatory są oferowane w wielu kolorach i kształtach. Gira ma w swojej ofercie kilkadziesiąt różnych odmian stylistycznych i kolorystycznych.
Dla osób przywiązanych do tradycyjnego osprzętu elektrycznego oferowane są przyciski jedno i dwuklawiszowe wyglądające identycznie jak tradycyjne wyłączniki i przełączniki.
Każdy klawisz takiego przycisku może realizować jedną lub dwie funkcje, np. jeden klawisz może służyć do ściemniania, a drugi do sterowania żaluzjami. Alternatywnie ten sam dwuklawiszowy przycisk można wykorzystać do załączania i wyłączania 4 grup lamp, np. dwusekcyjny żyrandol i dwa niezależne kinkiety.
Użytkownicy najczęściej wybierają przyciski typowe dla inteligentnej instalacji KNX. Są to przyciski 1-, 2-, 3-, 4- i 6-klawiszowe oraz przyciski 2-, 5- i 6-klawiszowe wyposażone w regulatory temperatury oraz wyświetlacz LCD.
Każdy z tych przycisków posiada różnokolorowe LED sygnalizacyjne. Lampki te mogą sygnalizować stan załączanego urządzenie lub informować o dowolnej innej funkcji.
Przyciski KNX zwykle są obsługiwane długimi i krótkimi przyśnięciami końcówek klawiszy. Niektóre z nich oferuję dodatkową funkcję uruchamianą po przyciśnięciu środka klawisza.
Niezależnie od ilości klawiszy, każdy ze wspomnianych przycisków osadzany jest w zwykłej pojedynczej puszce podtynkowej. Taki sposób montażu umożliwia swobodne definiowanie przeznaczenia i ilości funkcji realizowanych z każdym miejscu. Gdy np. wystąpi konieczność zmiany, wystarczy zdjąć jeden przycisk, np. 3-klawiszowy i założyć w to samo miejsce przycisk 5-klawiszowy z regulatorem temperatury i LCD. Bez zmiany przewodów i wymiany elementów podtynkowych. Do tego nie jest potrzebny żaden fachowiec. Każdy może to zrobić we własnym zakresie.
Oczywiście inteligentne przyciski mogą być także montowane w wielokrotnych ramkach. Od pojedynczych do pięciokrotnych. W tej samej wielokrotnej ramce można wraz z inteligentnymi przyciskami umieszczać dowolny inny osprzęt elektryczny. Na przykład gniazda wtyczkowe, komputerowe, telewizyjne, ładowarki USB, stacje dokujące czy podtynkowe radia. Taką samą stylistykę posiadają domofony i wideodomofony Gira. Dzięki temu mogą stanowić jeden zespół wraz z inteligentnymi przyciskami.
Każdy klawisz inteligentnego przycisku może być inteligentnie programowany. Dla zobrazowania, poniżej kilka z najpopularniejszych rozwiązań zaprogramowania pojedynczego przycisku KNX.
Kilka z najpopularniejszych rozwiązań zaprogramowania pojedynczego przycisku KNX:
- Załączanie i wyłączanie jednej lampy lub grupy lamp. Np. naciśnięcie lewej strony klawisza załącza lampy, a naciśnie z prawej strony wyłącza je.
- Ten sam klawisz może służyć do załączania dwóch niezależnych lamp. Każda ze stron naprzemiennie załącza i wyłącza (tak jak w lampce nocnej: jedno naciśnie załącza, drugie wyłącza) jedną z lamp.
- W szczególnych sytuacjach można ten sam klawisz zaprogramować do za- i wyłączania naprzemiennego 4 niezależnych lamp. Działa to w podobny sposób jak wyżej opisany, z tym że dwie lampy są obsługiwane krótkimi przyciśnięciami, a dwie pozostałe długimi.
- W przypadku jednej lampy ściemnianej, krótkie naciśnięcie (poniżej 0,5 s) lewej strony klawisza załącza lampę na pełną lub zapamiętaną jasność, dłuższe przytrzymanie (powyżej 0,5 s) powoduje rozjaśnianie od minimum do maksimum. Określenie czasu krótkiego i długiego przytrzymania klawisza można zmieniać w szerokim zakresie. Druga strona klawisza działa analogicznie, ale wyłącza lub ściemnia.
- Podobnie, korzystając z naprzemiennego za- i wyłączania oraz rozjaśniania i ściemniania krótkimi długimi przyciśnięciami steruje się dwoma regulowanymi lampami.
- Ten sam przycisk nadaje się do uruchamiania żaluzji i rolet. W przypadku pojedynczej żaluzji lewa strona służy do opuszczania do końca (długimi przyciśnięciami) i przekręcania (krótkimi naciśnięciami) listew zgodnie z kierunkiem zegara. A prawa strona w kierunku przeciwnym.
- Decydując się na sterowanie naprzemienne przycisk obsługuje dwa niezależne napędy.
- W pomieszczeniach wyposażonych w wiele lamp, żaluzji i inny sprzęt wygodniejsze jest przywoływanie scen. Jano naciśnięcie każdej ze stron powoduje przyjęcie określonego stanu przez dowolną ilość urządzeń. Każda lampa wie, czy ma się załączyć, czy zgasić, czy też rozjaśnić względnie ściemnić do zapamiętanej wartości. Podobnie zachowują się żaluzje. Scenie można też przyporządkować temperaturę w pomieszczeniu, włączenie telewizora czy radia. Można też wywołać sekwencję polegającą na szeregu następujących po sobie załączeń.
- Opisywany przycisk służyć też może do zmiany parametrów regulacji ogrzewania.
W przypadku przycisków wieloklawiszowych, każdy z klawiszy można zaprogramować w jeden z powyższych sposobów. W ten sposób jeden 6-klawiszowy przycisk może służyć do sterowania nawet 12 niezależnymi lampami. I montowany jest w pojedynczej puszce.
Przyciski wyposażone w regulatory temperatury i wyświetlacze LCD posiadają klawisze o opisanej funkcjonalności. Dodatkowo utrzymują zadaną temperaturę w cyklu dobowym lub innym. Jeden regulator pozwala na sterowanie ogrzewaniem podłogowym i konwekcyjnym lub ogrzewaniem i chłodzeniem. Niezależnie od ilości grzejników, fancoili, grzejników kanałowych czy klimatyzatorów w pomieszczeniu. Zastosowanie jednego regulatora do sterowania ogrzewaniem i chłodzeniem całkowicie wyklucza sytuację, w której równocześnie pracuje klimatyzacja i ogrzewanie. Dodatkową zaletą jest wyłączanie, zarówno ogrzewania jak też klimatyzacji, gdy są otwarte okna.
Czasem jednak potrzebne jest więcej funkcji. Wtedy warto zainteresować się panelami dotykowymi. Są one różnej wielkości. Gira oferuje panele 6", 9" i 19". Ten najmniejszy, Gira G1, jest urządzeniem doskonale zastępującym przycisk. Dobrze zaplanowane menu zapewnia intuicyjną obsługę. Na pozór skomplikowany G1 jest wyjątkowo przyjazny w użytkowaniu. Zwłaszcza w ciemności. Gdy nic już nie widać, wystarczy do niego podejść, aby automatycznie załączyło się podświetlenie ekranu. Załączenie pierwszej funkcji jest niezwykle proste. Wystarczy przyłożyć dłoń do wyświetlacza. Od razu załączy się oświetlenie komunikacyjne, zostanie przywołana scena lub zostanie zrealizowana dowolna wcześniej zaprogramowana funkcja. A później można już wszystko. A jest ich do wyboru 125. Dodatkowo Gira G1 posiada wbudowane zegary sterownicze zarządzające oświetleniem, żaluzjami, wentylacją czy ogrzewaniem. Kafelkowe menu umożliwia kontrolowanie całego domu. Sposób obsługi jest zawsze dostosowany do oczekiwań inwestora i użytkownika.
| | Przegląd funkcji Wszystkie funkcje wyświetlane są tu w formie kafelków. Centralne funkcje, jak włączanie i wyłączanie, opuszczanie i podnoszenie rolet lub ustawianie temperatury pomieszczenia, można obsługiwać bezpośrednio w tym widoku. |
| | Sterowanie oświetleniem Światło można dowolnie włączać, wyłączać lub ściemniać do dokładnie określonej wartości. Gira G1 pozwala na sterowanie oświetleniem z zachowaniem maksymalnej elastyczności. Dostępnych jest wiele szablonów przełączania i ściemniania, które spełniają najróżniejsze wymagania. |
| | Dodatkowy regulator temperatury W połączeniu z czujnikiem przyciskowym Gira KNX 3 Plus lub z czujnikiem CO₂ KNX urządzenie Gira G1 można zastosować jako dodatkowy regulator temperatury. Temperatura pomieszczenia wyświetlana jest stale na pasku stanu. Rożne tryby pracy, np. komfortowy lub nocny umożliwiają ustawienie żądanej temperatury. |
| | System domofonowy W połączeniu z bramką domofonową Gira IP i wideobramofonen Gira z kolorową kamerą, Gira G1 można wykorzystywać także jako unifon. Opcje, takie jak bezpośrednie wywoływanie ulubionych funkcji oraz połączenie obrazów z kilku kamer zapewniają komfortową komunikację domofonową. |
| | Foldery funkcji W celu zapewnienia lepszej przejrzystości poszczególne funkcje można grupować w folderach funkcji, np. funkcje sterowania oświetleniem. Foldery funkcji umożliwiają przedstawienie prostej struktury budynku. |
| Prognoza pogody Przy wykorzystaniu połączenia z internetem możliwe jest również wyświetlanie prognozy pogody online. Dzięki temu już o poranku dowiesz się, czy musisz dziś wziąć ze sobą parasol. | |
| Sterowanie żaluzjami Żaluzje i rolety można podnosić i opuszczać lub ustawiać dokładnie na określonej wysokości oraz ustawiać lamele w odpowiednim położeniu. Gira G1 daje użytkownikowi pełną kontrolę. | |
| Sterowanie czasowe Możliwe jest wygodne sterowanie czasowe wieloma funkcjami. Określone funkcje można włączać automatycznie każdego dnia lub tylko w określonych dniach o ustalonej godzinie. Np. żaluzje mogą automatycznie podnosić się rano, a zamykać wieczorem. | |
| Przywołanie scen Na doskonałą atmosferę pomieszczenia składają się: odpowiednie oświetlenie, idealna temperatura, odpowiednia ochrona przez wzrokiem osób z zewnątrz oraz może jeszcze muzyka w tle. Dzięki Gira G1 można jednym dotknięciem palca przywołać żądaną atmosferę. | |
| | Nadajnik wartości Umożliwia sterowanie żaluzjami lub ogrzewaniem na podstawie wstępnie zdefiniowanych ustawień. Funkcja nadajnika wartości wysyła te wartości do systemu KNX, a urządzenia zewnętrzne analizują je i uruchamiają odpowiednie funkcje. |
| Funkcja bezpośrednia Poprzez przyłożenie dłoni do wyświetlacza można bezpośrednio wywołać uprzednio zdefiniowaną funkcję. Gira G1 działa wówczas na zasadzie zwykłego przełącznika, którym można przykładowo włączać i wyłączać lampę sufitową. Funkcja bezpośrednia wyświetlana jest na aktualnie aktywnym ekranie. | |
| Indywidualizacja Interfejs można dopasować do potrzeb użytkowników, np. zestawiać razem ulubione funkcje lub zmieniać ich kolejność. |
Dużym reprezentacyjnym pomieszczeniom dodają prestiżu większe panele. Zwłaszcza 19", które są centrami zarządzania całymi obiektami. Wygodny i przejrzysty interfejs graficzny Gira zapewnia intuicyjną obsługę. Oprócz kontroli i sterowania całym technicznym wyposażeniem domu spełnia funkcję wideodomofonu, wyświetlacza stacji pogodowej i komputera zawiadującego zużyciem energii.
Oprócz urządzeń obsługowych często korzysta się z czujek wilgotności, CO2 ruchu i obecności. Te ostatnie są bardzo czułe. Wykrywają najmniejszy ruch i w zależności od potrzeb załączają oświetlenie, przywołują sceny lub wzbudzają alarm. Na uwagę zasługują malutkie sufitowe czujki obecności, które reagują na ruch nie tylko wewnątrz domu, ale także na zewnątrz oraz w pomieszczeniach wilgotnych, np. w łazienkach czy basenach.
Niestety, nie zawsze udaje się wszystko dobrze zaplanować. Czasem gdzieś brak przewodu, a dla wygody konieczny jest inteligentny przycisk. Na takie sytuacje Gira przygotowała bezprzewodowe przyciski KNX/RF. Można je naklejać na szklane ściany, lustra, meble lub drzwi. Dzięki temu, w każdym miejscu użytkownik posiada dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji.
Gira jest jednym z pionierów inteligentnych instalacji. Ok. 40 lat temu współdziałała w projektowaniu systemu. Do dziś jest wiodącym producentem systemu KNX oraz bezprzewodowego eNet. Kładąc nacisk na niezawodność i funkcjonalność przywiązuje także wielką wagę do stylistyki. Każde urządzenie jest oferowane w kilkudziesięciu odmianach stylistycznych i kolorystycznych. Współpracując z najlepszymi projektantami, marka wyznacza nowe trendy w dziedzinie osprzętu elektrycznego. Tradycyjnego i inteligentnego. Dzięki takiemu podejściu ma od ponad 100 lat ugruntowana pozycję na rynku. Szczególnie wśród osób ceniących estetykę i piękny design.
Data publikacji: 20.08.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»