Jak zarabiać na podnajmie mieszkań?
W ostatnich latach inwestycje w nieruchomości cieszą się szczególną popularnością wśród inwestorów prywatnych. Osoby, które nie posiadają środków na kupno mieszkania, wcale nie muszą rezygnować z tego sposobu zarobku – alternatywą dla niego jest podnajem mieszkań. Na nim również można zarobić sporą kwotę w ciągu roku.
Czym jest podnajem mieszkań?
Zasada jest prosta – inwestor wynajmuje atrakcyjną nieruchomość (przykładowo mieszkania w Krakowie gethome.pl), a następnie podnajmuje ją innym osobom. Różnica między czynszami stanowi jego zarobek. Wielu inwestorów słysząc o tym, jak funkcjonuje podnajem, uznaje zyski za niewielkie. Nie jest to jednak do końca prawda – istnieje kilka sprytnych sposobów, dzięki którym można nawet kilkukrotnie zwiększyć stopę zwrotu. Najlepsi potrafią zarobić kilkanaście tysięcy rocznie.
Formalna strona podnajmu mieszkań
Od strony formalnej podnajem mieszkań regulują dwie ustawy – Kodeks cywilny i ustawa o ochronie praw lokatorskich. Inwestor podpisuje umowę z właścicielem mieszkania, a następnie z poszczególnymi zainteresowanymi osobami.
Dla każdego inwestora bardzo ważną informacją jest, że nie będzie on mógł podnajmować mieszkania bez zgody jego właściciela. W przeciwnym razie można spodziewać się sporych problemów. Prawo chroni właścicieli nieruchomości w takich sytuacjach – mogą oni wypowiedzieć umowę najmu nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego (art. 11 ust. 2 pkt. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów).
Podnajem mieszkania – od czego zacząć?
Podstawową kwestią jest znalezienie odpowiedniego mieszkania. Wytrawni inwestorzy mają swoje sposoby. Według wielu z nich mieszkania rokujące na spory zarobek wyróżniają się pewnymi cechami. Należą do nich:
- duża powierzchnia
- zły stan techniczny
- odpowiednia lokalizacja
Kalkulacja kosztów, długoterminowa umowa i OC
Inwestowanie w nieruchomości nie polega wyłącznie na kupnie lub wynajęciu i następnie podnajęciu mieszkania. To prosty sposób, by popaść w poważne tarapaty, również finansowe. Szczególnie osoby planujące remont lub nawet drobne odświeżenie wynajętego mieszkania i wstawienie do niego mebli powinny wykonać kosztorys, a następnie określić swój przybliżony zysk. Zależy on od kilku czynników, w tym umiejętności prowadzenia negocjacji (zarówno z właścicielem mieszkania, jak i podnajemcą) oraz długości umowy.
Najlepiej, by sama umowa była długoterminowa, z możliwością dalszego przedłużenia. W przeciwnym razie może się okazać, że nakłady poniesione na remont lokalu nie zwrócą się. Przyda się także ubezpieczenie OC – w razie pożaru czy zniszczeń nie będzie trzeba odpowiadać finansowo przed właścicielem mieszkania. O tym zabezpieczeniu warto pamiętać – w przeciwnym razie straty mogą być liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.
Podnajem mieszkania a działalność gospodarcza i oszczędności
Dla inwestorów podnajem mieszkań to biznes – w ten sposób mogą oni sobie zapewnić dodatkowy dochód, może to być też ich główne źródło utrzymania. W ten sam sposób tę działalność postrzegają urzędnicy. By nie narażać się na postępowanie karno-skarbowe, inwestor musi założyć działalność gospodarczą – nie ma tu żadnych wyjątków. Przy podnajmowaniu tylko jednego mieszkania z powodzeniem wystarczy jednoosobowa działalność gospodarcza. W okresie późniejszym, gdy działalność się rozwinie, warto przemyśleć założenie spółki – to sposób, by zabezpieczyć swój prywatny majątek.
Przed rozpoczęciem inwestowania w podnajem warto też zadbać o zaplecze finansowe. Mimo dobrej lokalizacji może się okazać, że na pierwszych lokatorów trzeba będzie trochę poczekać. W takiej sytuacji przydadzą się oszczędności. Z tego powodu jeszcze przed podpisaniem umowy warto ustalić z właścicielem mieszkania niższy czynsz za takie miesiące.
Data publikacji: 7.12.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»