PONDERABILIA.Instrumenta
![PONDERABILIA.Instrumenta PONDERABILIA.Instrumenta](htmlarea/uploaded/../uploaded/ARTYKULY/WYDARZENIA/ponderabilia_2//1_250_art.jpg)
Narzędzia towarzyszą nam od zarania cywilizacji i do dzisiaj są obecne w naszym życiu na każdym kroku. Sięgamy po nie bez zastanowienia, gdy do osiągnięcia określonego celu nie wystarczają nam nasze ciało i umysł. Wiele najbardziej rozpowszechnionych kształtów, takich jak nóż, nożyczki czy igła, znamy tak dobrze, że przestajemy je dostrzegać. Mimo że wykorzystywane są nie tylko w codziennym życiu, ale także w licznych dziedzinach specjalistycznych: w chirurgii, krawiectwie, fryzjerstwie czy w wojsku. Jednak właśnie tam, gdzie ich forma w sposób ekstremalny musi być podporządkowana fachowemu zastosowaniu, wydają się najbardziej interesujące.
Wystawa INSTRUMENTA (łac. narzędzia) prezentuje grupę obiektów charakteryzującą się przede wszystkim prostotą i stanowiących naturalne przedłużenie naszych narządów. Estetyka tych przedmiotów jest szczególnym wyzwaniem dla projektantów. Musi ona bowiem zawsze ustępować miejsca funkcjonalności i umożliwiać wykonywanie określonych czynności. Dlatego też właśnie funkcja stała się głównym kryterium doboru wszystkich prezentowanych obiektów. Podział funkcjonalny, w przeciwieństwie do zróżnicowania technologicznego i formalnego przedmiotów, nie zmienił się w zasadzie od wieków. Narzędzia wciąż pomagają nam w pracy w ogrodzie i na roli, umożliwiają przygotowanie i spożywanie posiłków, pozwalają budować, ułatwiają szycie i są niezbędne w zakładzie fryzjerskim. Ich prezentację uzupełnią nowe, specjalistyczne przyrządy powołane do życia w związku z rozwojem nowoczesnego społeczeństwa i jego nowych potrzeb. Wiele z nich na co dzień jest niedostępnych naszym oczom, bowiem są używane w wąskich specjalnościach medycyny, zaawansowanych badaniach naukowych lub działają na zasadzie protez uzupełniając ludzkie ciało. Osobną grupę wśród prezentowanych przedmiotów stanowią obiekty odwołujące się do formy narzędzi i/lub posługujące się nią jako nośnikiem metafory.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Obiektom autorstwa światowej sławy projektantów i renomowanych marek (Alessandro Mendini, Philippe Starck, Ergonomi Design Grupen, Atypyk), towarzyszyć będą projekty młodych designerów (grupy Malafor i Cima Designers, Heinrich Maria Brüggemann, Bartosz Mucha) oraz estetycznie dopracowane przedmioty produkowane seryjnie na dużą skalę (np. narzędzia firm Fiskars, Radius i B.Braun).
Data rozpoczęcia: 23.07.2010
Zakończenie: 08.08.2010
Sopot, Poznań
Więcej informacji na stronie: www.designteka.pl
Data publikacji: 23.06.2010
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»