Rozmowa online: Ucząc się od Ściany Wschodniej
Organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie "Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa" - rozmowę pt. "Ucząc się od Ściany Wschodniej". Ekspozycja ze względu na obostrzenia pandemiczne znów pozostaje zamknięta, a wystawa obecnie realizowana jest w formie online. Również zbliżająca się dyskusja odbędzie się w formie internetowej. Rozmowę poprowadzi Kacper Kępiński z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Wydarzenie odbędzie się 30 marca 2021 roku o godzinie 18:00. Transmisja na Youtube. Link poniżej.
W dyskusji wezmą udział:
- Zygmunt Borawski – architekt, założyciel i wspólnik biura A-A Collective, z którym obecnie realizuje projekt Placu Centralnego w Warszawie, wieloletni redaktor działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój.
- MiastoPracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska) – architektki, projektantki aranżacji wystawy „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego". Skupiają się na projektowaniu miejsc spotkań – od przestrzeni publicznych, przez domy kultury po meble.
- Joanna Kusiak – socjolożka i badaczka miast, pracowniczka naukowa w dziedzinie urbanistyki i studiów miejskich. Autorka książki "Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu".
Opis organizatora:
Modernizm miał odwagę proponować rozwiązania pionierskie i przełomowe, eksperymentując z klasyczną formą architektoniczną i urbanistyczną. Projekty, które powstawały w trudnych, powojennych czasach, miały ambicje rozwiązywać problemy funkcjonalne, przestrzenne i społeczne odbudowujących się miast. Podobne zadania stawiano Ścianie Wschodniej – łatając zniszczoną tkankę, łączyła nowoczesną architekturę z pozostałościami dawnego śródmieścia. Projekt wprowadzał do Warszawy zupełnie nową skalę, typologie i funkcje, stając się manifestem nowoczesnego miasta.
Odrzucone na kilkadziesiąt lat idee powojennego modernizmu, dziś znów zyskują na aktualności. Po kilku dekadach dominacji komercyjnej architektury i urbanistyki, korzystającej często z postmodernistycznych odwołań do dziewiętnastowiecznych typologii, introwertycznych i zamkniętych osiedli oraz centrów handlowych, następuje stopniowy odwrót od takiego budowania. Czy odpowiedzią na współczesne problemy miast będzie więc nowy modernizm? Jakie lekcje możemy wynieść z projektu zespołu Zbigniewa Karpińskiego i które z jego założeń pozostają wciąż aktualne? W jaki sposób chronić dziedzictwo modernizmu, które zdążyło zyskać już status zabytku?
Więcej o na stronie wystawy.
Data publikacji: 26.03.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»