Wykład „Słowacki wariant modernizmu?” prof. Henrietty Moravčíkovej
Organizatorzy zapraszają na wykład prof. Henrietty Moravčíkovej pt. „Słowacki wariant modernizmu? Architektura drugiej połowy XX wieku jako manifest kultury i tożsamości Słowacji”. To kolejne wydarzenie realizowane w ramach wystawy „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny” prezentowanej w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Wystawę można oglądać w Galerii MCK w Krakowie do 19 stycznia 2025 roku. Na ekspozycji zgromadzono prawie 400 obiektów z kilkunastu państw Europy Środkowej. Z kolei wykład odbędzie się w piątek 22 listopada 2024 roku o godz. 18.00. Wykład prowadzony będzie w języku angielskim i tłumaczony symultanicznie na język polski. Po spotkaniu dla chętnych zwiedzanie wystawy SOCMODERNIZM z przewodnikiem.
— Architektura słowacka drugiej połowy XX wieku jest szczególnym zjawiskiem - odzwierciedla aspiracje i napięcia tożsamościowe tego regionu. Opowie o niej prof. inż. arch. Henrietta Moravčíkova, wybitna badaczka architektury modernistycznej w Europie Środkowej. Zajmuje się badaniami i krytyką architektury XX i XXI wieku — zapraszają organizatorzy.
Henrietta Moravčíkova – kierowniczka Katedry Architektury Słowackiej Akademii Nauk. Jest redaktorką i członkiem rady redakcyjnej czasopisma naukowego „Architektúra & Urbanizmus”. Od 1997 do 2009 roku była redaktorką naczelnym miesięcznika „ARCH on Architecture and other Culture”. Jest przewodniczącą słowackiej grupy roboczej DOCOMOMO (Dokumentacja i konserwacja nowoczesnej architektury ruchu). Opublikowała kilka monografii, kilkadziesiąt opracowań i krytyki architektury XX wieku oraz przygotowała kilka wystaw poświęconych architekturze. Razem z Matúšem Dullą przygotowała kluczową monografię na temat architektury słowackiej „Architektura XX wieku na Słowacji” (Slovart, 2002) i zredagowała pierwszą monografię synoptyczną na temat architektury słowackiej „Architektura na Słowacji: zwięzła historia” (Slovart, 2005). Kilkukrotnie została wyróżniona Nagrodą Słowackiego Funduszu Literackiego i Nagrodą Martina Kusého za pracę teoretyczną w dziedzinie architektury. [opis MCK]
Więcej o wystawie pisaliśmy tutaj.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 15.11.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»