Wystawa „Michał Jędrzejewski. Zgubne skutki nadmiernych zainteresowań”
Organizatorzy zapraszają na wystawę zatytułowaną "Zgubne skutki nadmiernych zainteresowań". Z okazji 90. urodzin Michała Jędrzejewskiego (ur. 1934) Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i Muzeum Architektury przygotowały retrospektywną ekspozycję wielowątkowej twórczości Profesora, Rektora ASP w latach 1984–1990.
Wystawę będzie można oglądać od 21 czerwca do 15 września 2024 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Wernisaż odbędzie się 21 czerwca o godzinie 18:00.
Na ekspozycji zaprezentowano twórczość Michała Jędrzejewskiego: malarstwo, rysunek, monotypię, ceramikę, projekty scenografii i wystaw, a także plakaty, fotografie, makiety i wydruki.
Wydarzeniu towarzyszy również publikacja "Przewodnik wystawowy", która jest zapisem wywiadu-rzeki z artystą.
Michał Jędrzejewski – absolwent malarstwa (1958) w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta i architektury wnętrz (1960) u prof. Władysława Winczego, swoją karierę dydaktyczną i naukową związał z wydziałem Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii (obecna nazwa).
Opis organizatora:
Wrocławski artysta od bez mała 70 lat czynny jest na polu najszerzej pojmowanych sztuk wizualnych, projektowych i performatywnych, chętnie poruszając się na ich styku i polach wspólnych. Scenografia teatralna, scenografia telewizyjna, projektowanie kostiumów, wystawiennictwo, architektura wnętrz, projektowanie mebli i sprzętów; malarstwo, rysunek i pogranicza grafiki warsztatowej; plakat, grafika wydawnicza, identyfikacja wizualna i druki ulotne; animacja, sztuka instalacji i sztuka poczty; ceramika, happening i performance. Jędrzejewski współtworzył sensibilizm – prowokacyjną, otwartą formułę artystyczną charakteryzującą się wielością postaw i poszukiwań. Przewrotny tytuł wystawy bynajmniej nie ukazuje zgubnych skutków, a raczej fascynujące realizacje poszukującego artysty o prawdziwie renesansowej osobowości obdarzonej bogactwem zainteresowań i wieloma talentami.
Informacje o wystawie:
Kuratorki: Marta Płonka, Anita Wincencjusz-Patyna (współpraca merytoryczna)
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Współorganizator: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Patronat honorowy Prezydenta Wrocławia
Patroni medialni: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Magazyn FORMAT
Szczegóły na stronach wydarzenia: www.asp.wroc.pl i www.ma.wroc.pl.
Źródła: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu,
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Data publikacji: 11.06.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»