Wykład prof. Aleksandry Jaeschke z cyklu Duże A
Wykład „In Emergency Break Glass, and Other Exit Strategies for Designers”
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław zaprasza na spotkanie z cyklu "Duże A". Wykład wygłosi prof. Aleksandra Jaeschke (The University of Texas at Austin, School of Architecture).
Wydarzenie odbędzie się 18 grudnia 2024 roku o godzinie 18:00 we Wrocławiu. Miejsce: Aula Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, ul. Bolesława Prusa 53/55. Wykład odbędzie się w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym.
Wykład zatytułowany bedzie „In Emergency Break Glass, and Other Exit Strategies for Designers”. Aleksandra Jaeschke badając ograniczenia i możliwości architektury w kontekście złożonych zależności środowiskowych, społeczno-politycznych i technologicznych, przedstawi jak architektura może odpowiadać na kryzys ekologiczny. Opierając się na badaniach terenowych prowadzonych w Hiszpanii, Maroku i Meksyku w ramach nagrody Wheelwright Prize, Jaeschke krytykuje redukcjonistyczne podejście Zachodu, symbolizowane przez szklarnię – często uznawaną za rozwiązanie problemów produkcji żywności. Szklarnia, jako „rama wymuszająca”, ilustruje iluzoryczność obietnic technologii, które generują ukryte koszty i negatywne skutki uboczne.
Jaeschke kwestionuje, czy takie modele i sposoby myślenia mogą faktycznie sprostać wyzwaniom ekologii, i wzywa do radykalnej zmiany strategii architektonicznych. Proponuje porzucenie „ram wymuszających” na rzecz bardziej holistycznych podejść, zachęcając do „rozbicia” przestarzałych paradygmatów za pomocą intelektualnego młotka ratunkowego, zanim będzie za późno na skuteczne działanie.
Aleksandra Jaeschke, architektka i profesor na Uniwersytecie Teksasu w Austin, zdobyła doktorat na Harvardzie oraz dyplom AA w Londynie. Jest współzałożycielką włoskiej pracowni AION. Znalazła się na liście Europe 40 Under 40 w 2011 roku. Jej prace były wystawiane m.in. w Muzeum Architektury we Wrocławiu i na Biennale Architektury w Wenecji. Autorka książki The Greening of America’s Building Codes (2022), laureatka nagród Wheelwright Prize (2019) i Mark Cousins Theory Award (2021), zajmuje się badaniem związków architektury z ekologią i relacjami człowieka z roślinami.
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław.
Partnerzy: Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 13.12.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»