Wystawa "Produkt Mieszkanie" i wykład o architekturze społecznych mieszkaniówek w Polsce
Organizatorzy zapraszają na wystawę pt. "Produkt Mieszkanie", której tematyka skupia się wokół mieszkalnictwa w Polsce. W ramach wystawy odbędzie się również wykład pt. "Jakość (za)mieszkania. Architektura społecznych mieszkaniówek w Polsce".
— Jak chcemy mieszkać? Podczas październikowych warsztatów uczestnicy, ze studentami z Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, badali przyszłość architektury mieszkaniowej. Zastanawiali się, jak zmiany systemowe mogą wpływać na przestrzeń projektowanych lokali. Zbadali trzy możliwe ścieżki rozwoju systemu mieszkaniowego oscylujące pomiędzy pełnym utowarowieniem a społeczną utopią. Wyniki tych rozważań prezentujemy na wystawie — zapraszają organizatorzy.
Wernisaż wystawy połączony z oprowadzaniem kuratorskim odbędzie się 17 listopada 2024 roku o godzinie 16:00 i 18:00 w Warszawie. Miejsce: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury. Wykład "Jakość (za)mieszkania. Architektura społecznych mieszkaniówek w Polsce" odbędzie się z kolei 20 listopada o godzinie 18:00. Ekspozycja czynna będzie do 16 lutego 2025 roku.
— Wystawa Produkt mieszkanie nie prezentuje jednak katalogu rozwiązań tego kryzysu, skupia się na zaprezentowaniu jego uwarunkowań systemowych. Kuratorzy wystawy postanowili zbadać nie tylko problemy ze znalezieniem dachu nad głową, ale też, jaki on jest. Zastanowili się, czy dach spełnia nasze potrzeby i czy dobrze nam się pod nim mieszka. Zbadali typowe warszawskie mieszkania powstające w różnych systemach gospodarczych, porównując ich wielkość, układ pomieszczeń. Szczególną uwagę zwrócili na to, że ważna jest nie tylko cena nowych mieszkań, ale również ich jakość — piszą organizatorzy.
Wykłady i debata dotyczyć będzie nowego budownictwa TBS i SIM w Polsce, jego potencjału i uwarunkowań organizacyjnych. W debacie wezmą udział przedstawiciele TBSów, jak i projektantki, które po wygranym konkursie architektonicznym realizują osiedle mieszkaniowe.
Udział w debacie wezmą:
- Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł-Rurańska – architektki z pracowni k3xmore, autorki projektu osiedla mieszkaniowego dla TBS Katowice
- Grażyna Szotkowska – prezeska TBS Szczecin
- Karol Kretkowski – prezes TBS Warszawa Południe
- Kamil Trepka – prowadzenie debaty
Kluczowe zagadnienia debaty:
- Czy społeczne budownictwo mieszkaniowe jest szansą na wprowadzanie jakościowych rozwiązań w architekturze mieszkaniowej?
- Czy społeczni inwestorzy mieszkaniowi (tacy jak spółki TBS/SIM) dają szansę na realizację innowacyjnych projektów?
- Czy wokół takich projektów możemy tworzyć szerszy ruch rozwijający nową (młodą?) polską architekturę?
Organizatorami wystawy są Miasto Stołeczne Warszawa i Kwartalnik Architektoniczny RZUT.
Zespół kuratorski: Zofia Piotrowska, Łukasz Stępnik, Milena Trzcińska.
Współpraca organizacyjna: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury – Monika Komorowska, Wiola Januszko, Artur Wosz, Natalia Cichoń.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 13.11.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»