KONKURS NA OPRACOWANIE KONCEPCJI ARCHITEKTONICZNEJ MODERNIZACJI CZYTELŃ I PRZESTRZENI PUBLICZNYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ
Biblioteka Narodowa ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej "Nowa Biblioteka Rzeczypospolitej - projekt modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej” - w ramach uzyskanej dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (decyzja Nr 54560/14/A1) z programu Rozwój infrastruktury, priorytet: Infrastruktura kultury.
Podstawowym celem konkursu jest uzyskanie koncepcji, której realizacja pozwoli stworzyć miejsce nowoczesne, przyjazne, otwarte i spełniające oczekiwania bardzo zróżnicowanych grup użytkowników, która w sposób kompleksowy i wizualnie spójny spełni założenia funkcjonalne, aranżacyjne oraz architektoniczne nowych czytelń i przestrzeni publicznych BN.
Postęp cywilizacyjny, wywołujący zmianę oczekiwań społeczeństwa, głównie młodego pokolenia, wymusza konieczność dostosowania istniejących miejsc publicznych do nowych zadań. Biorąc pod uwagę, że istniejące czytelnie BN muszą zaspokajać szeroko rozumiane potrzeby czytelnicze społeczeństwa, umożliwiać dostęp do różnego rodzaju i typu informacji z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zapewniać możliwość optymalnego upowszechniania wiedzy, niezbędne jest przeprowadzenie zmiany funkcjonalno-użytkowej czytelń oraz przestrzeni publicznych BN. Potrzeba modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych BN wypływa ze zrewidowanych zadań i roli, jaką pełnić będzie w najbliższych dziesięcioleciach centralna biblioteka państwa. Rozwój technologiczny, rewolucja cyfrowa oraz zmiany społeczne zachodzące w świecie i Polsce wymuszają poprawienie jakości istniejących i wprowadzenie nowych funkcji bibliotecznych.
Czytelnie i przestrzenie publiczne BN powinny zostać zmodernizowane i zaaranżowane w sposób umożliwiający korzystanie ze zbiorów BN:
• w sposób tradycyjny,
• najnowocześniejszy w momencie tworzenia koncepcji (komputery, ekrany dotykowe, bazy danych, itp.),
• przyszłościowy (tj. elastyczny i wykraczający poza moment tworzenia koncepcji), umożliwiający w najbliższych latach wprowadzenie technologii będących na etapie badań.
Koncepcja powinna uwzględniać funkcje konieczne do realizacji przez BN jako:
• miejsca pracy indywidualnej i zbiorowej,
• miejsca spotkań dla kadry uczelnianej, studentów, literatów, bibliotekarzy, dziennikarzy, pisarzy, działaczy społecznych, itp.,
• miejsca upowszechniania czytelnictwa dla dzieci od lat 13, młodzieży, seniorów.
Istotnym elementem koncepcji powinno być stworzenie dla różnych grup użytkowników możliwości odpoczynku i rekreacji oraz możliwości korzystania z oferty kawiarnianej i gastronomicznej.
Wymagane jest, aby cała przestrzeń publiczna tworzyła przyjazne środowisko i klimat w zakresie temperatury, wilgotności i jakości powietrza przez cały rok, co będzie związane z koniecznością instalacji nowej, energooszczędnej wentylacji i klimatyzacji.
Koncepcja musi w pełni uwzględniać wymagania ochrony przeciwpożarowej zgodne z załączoną ekspertyzą przeciwpożarową dla obiektu BN przy al. Niepodległości 213 w Warszawie (zał. nr 14 do regulaminu), przepisy BHP, sanitarno-epidemiologiczne oraz ochrony środowiska.
Zadaniem konkursu jest wyłonienie autorów projektu (zespołów projektowych) najlepszej koncepcji modernizacji i aranżacji wnętrz czytelń oraz przestrzeni publicznych, którzy zostaną zaproszeni do przeprowadzenia negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia na podstawie Ustawy w celu wyłonienia Wykonawcy i podpisania z nim umowy realizacji dokumentacji projektowej wielobranżowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego, niezbędnej do wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane i ich realizacji.
Przedmiot konkursu powinien zostać przedstawiony w sposób klarowny i czytelny, z wyraźnym ukazaniem przyjętej idei kompozycji wraz z uwzględnieniem ekonomiki proponowanych rozwiązań. Opracowanie powinno cechować czytelność informacji tekstowej i rysunkowej oraz brak możliwości identyfikacji autora projektu (zespołu projektowego).
Opracowanie nie powinno naruszać praw autorskich osób trzecich.
Kryteria oceny prac konkursowych
Prace konkursowe będą oceniane według następujących kryteriów:
a) atrakcyjność i realność proponowanych rozwiązań aranżacyjno-modernizacyjnych - maksymalnie 40 punktów,
b) trafność rozwiązań architektonicznych i funkcjonalnych czytelń oraz przestrzeni publicznych - maksymalnie 25 punktów,
c) ekonomika przyjętych rozwiązań (wartości materiałowe projektowanych rozwiązań) - maksymalnie 20 punktów,
d) trafność wkomponowania modernizowanej przestrzeni w istniejący charakter budynku, z uwzględnieniem dostojności i należytej powagi miejsca - 15 punktów.
Rodzaje i wysokość nagród
Zamawiający przewiduje przyznanie następujących nagród:
I nagroda w wysokości nie niższej niż 50 000,00 oraz zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia,
II nagroda w wysokości nie niższej niż 30 000,00 oraz zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia,
III nagroda w wysokości nie niższej niż 10 000,00 oraz ewentualne zaproszenie do negocjacji w trybie negocjacji bez ogłoszenia.
Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy złożyć w formie pisemnej w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30.07.2015 r. do godz. 12:00 na adres:
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa
pok. Nr 216
Organizator:
Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213
02-086 Warszawa
Strona konkursu: bn.org.pl
Data publikacji: 13.07.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»