Konkurs na projekt miejskiego ula
Są pracowite i stanowią bardzo ważną część ekosystemu – pszczoły, bo o nich mowa, już niedługo zyskają nowe „mieszkania”. Galeria BWA Wrocław Główny wraz z PKP S.A. ogłosili konkurs na stworzenie projektu ula, który stanie na dworcu Wrocław Główny.
Planowana pasieka ma powstać na zielonych tarasach na piętrze dworca Wrocław Główny, gdzie już dziś rosną różne odmiany miododajnych roślin, które są przystankiem dla pszczół. Żeby stworzyć nowy dom dla pszczół, 19 września z inicjatywy BWA Wrocław oraz PKP S.A. został ogłoszony konkurs na projekt dizajnerskiego ula. Zadaniem uczestników będzie wymyślenie, według wytycznych ekspertów od pszczelego życia i fizjologii, wyjątkowego projektu. Dworcowy ul powinien uwzględniać optymalne wymagania życiowe pszczół funkcjonujących w warunkach miejskich – choroby, zachowanie roju wobec zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatu oraz ograniczoną podaży gatunków roślin. Istotne jest również zapewnienie odpowiednich warunków pracy opiekujących się nimi ludziom.
Pszczoły zamieszkają na dworcu Wrocław Główny.
Konkurs na projekt miejskiego ula!
Termin
29.11.2019 – termin nadsyłania projektów
Nagroda
5000 zł – nagroda pieniężna
Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu
www.bwa.wroc.pl
– Dodatkowym atutem projektów będzie nawiązanie do sąsiedztwa galerii sztuki i fakt, iż ule wraz z toczącym się w nich pszczelim życiem, będą widoczne podczas każdej kolejnej wystawy przez okna galerii sztuki współczesnej. Będą więc kontekstem, ale też autonomicznym dziełem sztuki – mówi Anna Mituś, kuratorka galerii BWA Wrocław Główny.
– Ule, które powstaną na dworcu Wrocław Główny, to jedno z działań proekologicznych, które prowadzi PKP S.A. Od listopada ubiegłego roku przy dworcach powstają stacje ładowania pojazdów ecoMoto wspierające rozwój elektromobilności. Kolejne rozwiązania na rzecz środowiska są wdrażane przy budowie Innowacyjnych Dworców Systemowych – mówi Tadeusz Szulc, dyrektor PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.
Jury
- Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego
- Mirosław Majcherek – ekspert pszczelarz, szef koła pszczelarskiego Krzyki
- Katarzyna Roj – kierowniczka galerii Dizajn BWA Wrocław
- Tadeusz Szulc – dyrektor PKP S.A Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu
- Natalia Lipińska – Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocław.
Pszczoły to bardzo istotny element ekosystemu. Ponad 80% gatunków roślin rozmnaża się dzięki pracy tych owadów. Niestety w produkcji żywności ciągle używamy substancji i procesów, które szkodzą pszczołom. To głównie pestycydy i herbicydy. Nim zmienimy ten stan rzeczy, miasto ma szansę stać się przystankiem i sanatorium dla pszczół. Niezwykle modnym trendem na świecie jest tworzenie pasiek w miejskich terenach zielonych, parkach, ogródkach działkowych, nieużytkach, a także na dachach budynków.
Organizatorzy: BWA Wrocław, PKP S.A.
Patroni medialni: Notes na 6 tygodni, Lounge Magazyn, Noizz
Zdjęcia tarasu na którym zostaną umieszczone ule
foto Alicja Kielan
***
BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Pięć przestrzeni połączone programem prezentującym sztukę i dizajn w ich nowych, czasem zaskakujących przejawach. Pokazy, wystawy, akcje i publikacje BWA Wrocław dotyczą styku współczesnej praktyki wizualnej oraz nowych idei społecznych, politycznych i duchowych. Nasze galerie to Awangarda, Dizajn, Studio i SIC! oraz nowa przestrzeń BWA Wrocław Główny, mieszcząca się na antresoli dworca kolejowego. Wydawany jest także magazyn „BIURO” o sztuce, kulturze i nowych przemyśleniach.
www.bwa.wroc.pl
www.facebook.com/bwa.wroclaw
www.instagram.com/bwawroclaw
www.issuu.com/bwa_wroclaw
Data publikacji: 19.09.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»