Międzynarodowy konkurs na renowację starożytnych term we Włoszech
Trwa siódma edycja projektu kulturalnego Reuse Italy, w ramach którego ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny na ochronę rzymskich łaźni termalnych Acconia w mieście Curinga we Włoszech. Łączna pula nagród wynosi 4000 euro.
Termy Acconia di Curinga miały być prywatnymi łaźniami, jako część willi zbudowanej w czasach Imperium Rzymskiego. Obecnie zajmują powierzchnię około 1.000 metrów kwadratowych, ale ich pełny kształt i rozbudowa są nadal nieznane, podobnie jak funkcja niektórych jej przestrzeni.
Główne obszary, które charakteryzowały łaźnie są nadal widoczne - było tam frigidarium (pomieszczenie do kąpieli w basenach z zimną wodą), calidaria (pomieszczenia z basenem z gorącą wodą) oraz tepidaria (ogrzewana podłogowo sala z ciepłą wodą przeznaczona do wypoczynku). Mimo że na przestrzeni wieków, obiekt popadł w ruinę, łaźnie te nadal ilustrują niezwykłe umiejętności architektoniczne i inżynieryjne starożytnych Rzymian.
Czy możliwa jest ochrona kompleksu termalnego z czasów rzymskich? Odpowiedź na to pytanie leży w rękach architektów, inżynierów i studentów, którzy wezmą udział w konkursie.
Konkurs jest organizowany we współpracy z KoozArch i przy oficjalnym wsparciu gminy Curinga.
Wyzwanie ma charakter międzynarodowy i prowadzone jest w języku angielskim. Można wziąć w nim udział indywidualnie lub zespołowo w maksymalnie czteroosobowych zespołach.
Termin przesyłania prac upływa 17 stycznia 2024 roku. Wymagane jest przesłanie jednego arkusza A1 (59,4x84 cm).
Zgłoszone projekty zostaną zaprezentowane na wystawie w marcu 2024 roku w Curinga.
Członkami międzynarodowego jury są Bernardo Bader, Amelia Tavella, Federica Sofia Zambeletti z Koozarch i Giovanni Logiudice z Graphisoft.
Szczegóły na stronie konkursu.
Data publikacji: 14.10.2023
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»