9. edycja konkursu Lider Dostępności
Ogłoszono 9. edycję konkursu Lider Dostępności. To inicjatywa mająca na celu nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które przyczyniają się do tworzenia bardziej dostępnych przestrzeni dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Tytuł Lidera Dostępności 2023 w kategorii architekt/urbanista otrzymała pracownia OVO Grąbczewscy Architekci. Rok wcześniej miano to otrzymała prof. Ewa Kuryłowicz. Na liście laureatów w pozostałych kategoriach znalazły się takie projekty jak: Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Kampus biurowy Forest w Warszawie, Dom Ronalda McDonalda oraz Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.
Do konkursu można zgłaszać obiekty i przestrzenie publiczne zrealizowane w ciągu ostatnich 5 lat. Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać formularz dostępny na stronie internetowej wydarzenia - link poniżej. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach.
Kategorie konkursowe:
- Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii oceniane są takie miejsca, jak place, rynki, skwery, bulwary, parki, ogrody, ścieżki dydaktyczne, plaże, place zabaw, tereny rekreacyjne, tereny sportowe, przestrzenie komunikacyjne, transportowe.
- Mały obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o jednolitej funkcji i stosunkowo niedużej powierzchni, nieprzekraczającej 10 000 m2, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej, budynki służące do obsługi bankowej, handlu, gastronomii, obsługi pasażerów.
- Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety.
- Obiekt biurowy/handlowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe).
- Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.
- Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku zabytkowego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
- Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
- GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 18 marca 2024 roku.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a współorganizatorem Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Szczegóły na stronie konkursu.
Data publikacji: 9.02.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»