Konkurs "Jedyne takie kino"
W zaniedbanym zabytkowym budynku w centrum Góry Kalwarii od połowy lat 60- tych mieściło się Kino "Uciecha". Kino w obecnej sytuacji rynkowej - brak projektorów cyfrowych i nowoczesnego wyposażenia odpowiadającego współczesnym normom, traci widzów, ale walczymy o to, żeby kino uratować i reaktywować. W ankietach ludzie też przekazali informacje, że chcą kina nowoczesnego, atrakcyjnego, ale zachowującego atmosferę "starego kina", nawiązującego do klimatu miasta. W kinie powinna mieć miejsce i młodzież - może z multimedialną videoteką?
W tym roku nastąpił przełom w dziejach kultury w Górze Kalwarii. Gmina pozyskała środki unijne na wyremontowanie innego zabytkowego budynku na siedzibę główną Ośrodka Kultury, a dawną siedzibę Kina "Uciecha" zdecydowała się przekazać na kino. I etapem cyfryzacji modernizacji jest wyłonienie autora projektu architektonicznego "nowego" kina.
Chcemy, żeby projekt nowego kina był rezultatem partycypacji społecznej i uwzględniał założenia designu społecznie użytecznego. Wzorujemy się na Stowarzyszeniu Inspiro i na Projekcie "Podziel kwadrat". Jest to dla nas budujący przykład dobrego rezultatu współpracy projektantów z przyszłymi użytkownikami naszego obiektu.
Nasze oczekiwania:
1/ wykonanie elewacji na froncie wejścia do kina (wymagana zgoda Konserwatora na projekt),wymyślenie atrakcyjnego sposobu eksponowania afiszy kinowych, promocji repertuaru, samego kina i jego nazwy "Uciecha" ewentualnie - ale nie jest to konieczne - neonu, chociaż neon kinowy kiedyś był; jest możliwość odróżnienia koloru elewacji tej części budynku od reszty budynku, postawienia tablic wolno stojących przed budynkiem, muralu etc; wszystko można konsultować z Konserwatorem drogą mailową.
2/ wnętrze nie jest duże - chcemy mieć kawiarenkę, videotekę, miejsce na okolicznościowe wystawy, poczekalnię, kasę i pomieszczenie/a dla pracowników (dwa stanowiska oprócz kasy lub wymiennie); na zmiany wnętrza nie jest wymagana zgoda Konserwatora o ile nie wpływa to na zmianę elewacji; pozwolenie na budowę wymagane tylko w przypadku zmian konstrukcyjnych (zmiana ścian nośnych.Jeżeli wizja architekta wymaga zmian konstrukcyjnych - dopuszczamy taką możliwość, ale ze względu na stan budynku i procedury wolimy koncepcje bez zmian konstrukcyjnych.
3/ w związku z planowaną cyfryzacją kabina kinooperatora musi być dostosowana do norm cyfryzacyjnych (po konsultacji z wyspecjalizowanymi firmami), to samo dotyczy sali kinowej i ekranu (odległość projektorów od ekranu etc).
Informacje dla architektów:
1/ Kino jest częścią całości - wynajmujemy naszą część od ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego nie ingerujemy w dach budynku i te części, które nie są przedmiotem najmu. Front budynku zajęty jest przez garaże na wozy strażackie - nie zapowiada się tu zmiana, dlatego należy skupić się tylko na "naszej części" jednocześnie pamiętając, że całość (elewacja) jest pod opieką Konserwatora.
2/ Wnętrze można zmienić bez konsultacji z konserwatorem, ale chcemy zachować jego najważniejsze elementy - balustradę przy schodach.
3/ Kino posiada "rozdzielnię" - trzeba to zmienić jako system mało funkcjonalny.
4/ W sali kinowej są stare piece (bez funkcji) - ludzie pozytywnie na nie reagują, ale nie upieramy się, żeby je zachować - jednak pomysł na wykorzystanie mile widziany
5/ Toalety - powinny zostać tak, jak są - były remontowane trzy lata temu
6/ Elektryczność - wszystko do zmiany pod względem funkcjonalności, brak klimatyzacji
7/ Okna - zostają, drzwi wejściowe - do wymiany
8/ Scena - można ograniczyć wielkość do podestu dla gości (uczestnicy festiwali, konkursów) i wysokość
9/ Ilość krzesełek na widowni nie może się zmniejszyć.
10/ Przed kinem jest niewielki placyk - można go włączyć w projekt
11/ Wejście do kina jest codziennie mijane przez młodzież, bo obok jest gimnazjum i liceum - warto ten target odbiorców uwzględnić w projekcie. Blisko jest też przedszkole...
12/ Ulica przy której stoi kino jest dosyć "klimatyczna", jak z obrazów Marca Chagalla
Konkurs składa się z trzech etapów:
I etap - do dnia 31 lipca 2013 do godziny 16.00.
Nadesłanie koncepcji wstępnych. Do dnia 2 sierpnia ogłoszenie wyników.
II etap - 6 sierpnia 2013 godzina 17.00 warsztaty projektowe ze środowiskiem lokalnym.
III etap - do 30 sierpnia2013, godzina 16.00 zgłoszenie prac.
Aby wziąć udział w I Etapie Konkursu należy przesłać drogą elektroniczną na adres mailowy: biuro@kulturagk.pl wiadomość (temat wiadomości: praca wstępna) zawierającą w załącznikach rozwiązanie tematu pracy wstępnej "Pomysł naprzestrzeń" oraz formularz zgłoszeniowy (do pobrania na stronie Konkursu - kulturagk.pl ). Forma prac wstępnych: grafika/i (gif, jpg) lub zdjęcie/a (jpg). Wielkość załącznika nie może przekraczać 10MB (nazwapliku: praca_wstepna_imię i nazwisko uczestnika).
Strona konkursu: kulturagk.pl
Data publikacji: 1.07.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»