Konkurs SARP na zagospodarowanie ulic: 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej w Rzeszowie
Przedmiotem konkursu jest projekt zagospodarowania ulic: Grunwaldzkiej, Kościuszki i 3 Maja w Rzeszowie. Formalnie przedmiotowe ulice: Grunwaldzka, Kościuszki i 3 Maja w Rzeszowie są drogami publicznymi - ulicami miejskimi zbiorczymi klasy technicznej Z. W rzeczywistości od wielu lat funkcjonują jako główne ciągi piesze z możliwością wjeżdżania pojazdów na podstawie zezwoleń.
Kilkanaście lal temu na podstawie projektu ach. Stanisława Krzaklewskiego została przeprojektowana ul. 3 Maja, a na podstawie projektu arch. Leszka Humięckiego została przeprojektowana ul. Grunwaldzka wraz z infrastrukturą podziemną. Wymieniono nawierzchnię ulic i wprowadzono elementy malej architektury jak ławki, kwietniki, murki i ogrodzenia oraz latarnie.
Zagadnienia do rozwiązania:
1) zaproponowanie funkcji ulic Grunwaldzkiej, Kościuszki i 3 Maja w Rzeszowie w tym: ograniczenia ich przejezdności, możliwości ograniczonego najeżdżania, ograniczenia lub wyeliminowanie parkowania, zapewnienie dopuszczenie możliwości zaopatrzenia lokali usługowych i zabudowy mieszkaniowej w określonych godzinach, dopuszczenia rowerów ewentualnym wydzieleniem ścieżki rowerowej. rozwiązanie problemu zawracania z ulicy Jagiellońskiej,
2) zaprojektowanie zróżnicowanych nawierzchni tworzących jednak jednorodną posadzkę uwzględniająca funkcję ulic i ich wrażliwych odcinków w tym: powiązanie z ulicami: Zamkową i al. Kasztanową, Roderyka Alsa, Piwowskiego, Jagiellońskiej, Dymnickiego, Placem Farnym, Słowackiego, Matejki, Kopernika, Bernardyńską Sobieskiego.
3) zaprojektowanie zróżnicowanych nawierzchni placyków i skwerów w ciągu ul. 3 Maja przed: Muzeum Okręgowym, i Liceum Ogólnokształcącym, bankiem PKO BP, bankiem PKO SA, NBP, w ciągu ul. Kościuszki. przed Kościołem Farnym, w ciągu ul. Grunwaldzkiej: przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz wokół studni na skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską;
4) uczytelnienie murów fundamentowych baszty na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z ulicą Kopernika.
Wymienione zagadnienia nie stanowią zamkniętego katalogu problemów. Można i należy je traktować jako obowiązujący i minimalny zakres projektu konkursowego.
Pozostałe zagadnienia do rozwiązania:
1) informacja wizualna,
2) kolorystyka.
3) zieleń pozioma i pionowa.
4) oświetlenie nocne i okolicznościowe, iluminacja obiektów zabytkowych.
5) miejsca imprez okolicznościowych,
6) ogródki gastronomiczne,
7) wyposażenie ulic w elementy malej architektury. meble i urządzenia.
Znaczenie ulic Grunwaldzkiej. Kościuszki i 3 Maja w strukturze przestrzennej zespołu staromiejskiego Rzeszowa, jako obiektu o najwyższych walorach przestrzeni publicznej służącej wielorakim celom, wynikającym zarówno: charakteru i funkcji otaczającej zabudowy. jak i z tradycji. nakłada obowiązek szczególnie starannego i wnikliwego przeanalizowania zadania projektowego.
Projekt winien przedstawić rozwiązania, godzące postulat pełnej ochrony wartości kulturowych z koniecznością prawidłowego rozwiązania funkcji tego obszaru w sposób wzbogacający jego walory architektoniczno-przestrzenne. Winien on równocześnie uzupełnić odziedziczone wartości o nowe elementy, będące czytelnym zapisem naszych czasów w ukształtowaniu przestrzeni istotnych fragmentów zespołu staromiejskiego Rzeszowa. Do projektu należy dołączyć w części opisowej oszacowanie kosztów w zakresie wykonania nawierzchni z płyt granitowych.
INFORMACJE O KRYTERIACH OCENY PRAC
Prace konkursowe muszą spełniać wszystkie wymogi formalne i merytoryczne, aby mogły być poddane ocenie. Prace konkursowe ocenione zostaną przez Komisję Konkursową (Sąd Konkursowy) według następujących kryteriów:
1) poprawność rozwiązań komunikacji 30% pieszej i kołowej, zapewniającej niezbędną dostępność obiektów i lokali,
2) atrakcyjność rozwiązań 40% architektoniczno-przestrzennych w dostosowaniu do zmiennych funkcji ulic.
3) spełnienie programu zaleconego przez organizatora 10% i jego właściwe rozwinięcie.
4) spełnienie zasad ochrony konserwatorskiej. 10%
5) aspekty ekonomiczne realizacji I użytkowania 10% w konfrontacji: uzyskanymi efektami
RODZAJ I WYSOKOŚĆ NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ
Łączna pula nagród wynosi netto 40 000,00 PLN, powiększona o podatek od towarów i usług (VAT),
I nagroda 20 000,00 PLN netto
I nagroda 10 000,00 PLN netto
III nagroda 5 000,00 PLN netto
wyróżnienia 5 000.00 PLN netto.
Termin składania prac do 19 września 2014r. w siedzibie SARP olRzeszów, Rynek a do godziny 16.00
Zamawiającym konkurs jest:
Gmina Miasto Rzeszów - Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie,
ul. Targowa 1,
35-064 Rzeszów
Organizator konkursu:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Rzeszowie
Rynek 8,
35-064 Rzeszów
Strona konkursu: bip.erzeszow.pl
Data publikacji: 1.08.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»