Konkurs "Zielone idzie w miasto"
Konkurs przeznaczony jest dla branżystów, tj. grup zawodowych zajmujących się czynnie architekturą, projektowaniem, projektowaniem terenów zielonych, projektowaniem małej architektury, i obejmuje dwie kategorie, tj. czynnych zawodowo projektantów oraz osoby uczące się – studiujące przytoczone kierunki.
Przedmiotem prac są nie tyle gotowe i wdrożone rozwiązania a koncepcje zielonego zagospodarowania przestrzeni miejskiej. Zachęcimy architektów i projektantów oraz studiującą młodzież do zainteresowania się szczegółową techniczną wiedzą budowy zielonych dachów i farm miejskich, którą będą mogli wykorzystać w dalszej pracy.
Celem konkursu jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem proekologicznego zagospodarowani terenów zurbanizowanych. Podstawowym założeniem jest wielopłaszczyznowa edukacja ekologiczna i wykazanie zjawisk i procesów i zjawisk zachodzących w miastach o niskim współczynniku nasilenia terenów zielonych.
Główne cele sprowadzają się do realizacji postulatów wynikających z założeń Narodowej Strategii Edukacji Ekologicznej, w szczególności poprzez:
- utrwalanie właściwych nawyków oraz kształtowanie świadomości obywateli w zakresie roli jaką w codziennym życiu odgrywa środowisko naturalne oraz potrzeby ochrony tego środowiska i współodpowiedzialności za ochronę dóbr przyrody;
- wykształcenie w różnych grupach społecznych odpowiedzialnej proekologicznej świadomości poprzez realizację polityki ekologicznej państwa na lata 2009 – 2012 z perspektywą do 2016 r.;
Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie koncepcji zielonego zagospodarowania przestrzeni miejskiej na istniejącym obiekcie lub w oparciu o istniejący, wybudowany obiekt. Jest to rozwiązanie zbliżone do koncepcji rewitalizacji istniejących już obiektów.
Proces oceny prac konkursowych przebiegał będzie dwuetapowo. Pierwszym etapem będzie wyłonienie grupy najlepszych prac w ilości ustalonej przez jury konkursowe (np. 50 prac). Jury kierować się będzie w głównej mierze przy ocenie czynnikami technicznymi i technologicznymi przyjętych rozwiązań, tj. agrokultury, wpływu zielonego rozwiązania na bliskie i dalsze otoczenie, uzyskaniem efektu współdzielenia, prawidłowością doboru roślinności, zastosowanych urządzeń technicznych i technologicznych. Ponieważ koncepcja ma odnosić się do istniejącego obiektu, bardzo istotnym czynnikiem będzie również subiektywne odczucie członków jury dotyczące „upiększenia” obiektu lub grupy obiektów.
Ostateczna ocenia i wyłonienie laureatów z pośród rozwiązań dopuszczonych do finału przez jury, nastąpi w drodze powszechnego głosowania przy użyciu internetu. Wśród nadesłanych zgłoszeń (prac) wyłonione zostanie jedynie 1 miejsce, ale w dwóch kategoriach, tj. projektantów czynnych zawodowo i posiadających już uprawnienia projektowe a druga kategoria to osoby studiujące kierunki architektoniczne i związane z projektowaniem (I, II i III stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych).
Na nagrody przewidziano sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, tj. MacBook Pro, 15-calowy: 2,7 GHz z wyświetlaczem Retina, Czterordzeniowy Intel Core i7 2,7 GHz, Turbo Boost do 3,7 GHz, 16 GB pamięci 1600 MHz, Pamięć masowa flash o pojemności 512 GB, Procesor graficzny Intel HD Graphics 4000, NVIDIA GeForce GT 650M z 1 GB pamięci GDDR5, z zewnętrznym monitorem 27”.
Strona konkursu: miastozieloneznatury.pl
Data publikacji: 13.11.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»