Wystartowała nowa edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego "Europan"
Miasto Stołeczne Warszawa ogłasza nową edycję międzynarodowego konkursu architektonicznego Europan. To już trzynasty raz organizatorzy zapraszają młodych profesjonalistów z dziedzin architektury, inżynierii, planowania i budowy miast oraz wszystkich innych specjalistów i entuzjastów pragnących poszukiwać awangardowych rozwiązań, nowatorskich idei i możliwości w zakresie budowy współczesnego miasta europejskiego.
TEREN KONKURSOWY
Tym razem na lokalizację zadania projektowego wybrany został warszawski skwer kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Miejsce to jest częścią rewitalizowanych bulwarów wiślanych, a bezpośrednie sąsiedztwo Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) oraz Centrum Nauki Kopernik(CNK) wpływa na jego wyjątkowość, która przyciąga coraz więcej ludzi. Skwer jest lubianym miejscem, parkiem będącym naturalnym uzupełnieniem dla ogrodów BUW i CNK.
Temat: KAMIENNE SKARBY WISŁY
UWARUNKOWANIA
W XVII wieku wojska szwedzkie podczas „potopu” wywiozły Warszawy drogą wodną wysokiej klasy kamienne elementy architektoniczne. do Część zrabowanego ładunku zatonęła w Wiśle. Tematem konkursu jest projekt ekspozycji tych niedawno wyłowionych kamiennych skarbów na skwerze kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”, który leży pomiędzy Wisłą a Pałacem Kazimierzowskim., skąd pochodzi wiele z cennych elementów ekspozycji.
PRZYSZŁOŚĆ MIEJSCA A TEMATYKA KONKURSU EUROPAN 13
Głównym zadaniem projektowym jest prezentacja skarbów wyłowionych z dna Wisły. Powinny one stać się główną atrakcją skweru ,,Cubryny”. Należy stworzyć warunki do oglądania zabytków o każdej porze dnia i nocy, a także do ich ochrony przed śniegiem, deszczem i wandalizmem.
Zadanie konkursowe, oprócz zaproponowania formy ekspozycji, dotyczy również zaplanowania przestrzeni otwartej dla innych pojawiających się spontanicznie sposobów użytkowania skweru.
Istotną rolą projektu jest zintegrowanie skweru z przebudowanymi bulwarami, w tym z przestrzenią amfiteatru, który otoczony jest przez teren lokalizacji ,a także z placem Uniwersyteckim. Warto przekształcić dawną jezdnię Wisłostrady w integralną część otoczenia i rozważyć umożliwienie dostępu od strony skweru do ogrodu BUW. W przestrzeń skweru trzeba wkomponować pomnik Dowborczyków, który stał tam w latach 1930–1948 i ma na niego wrócić.
Start konkursu: 2 marca 2015
Oddanie prac konkursowych: 30 czerwca 2015
Nagroda gwarantowana: 12 000 euro
Wykonanie realizacyjnych projektów ekspozycji i zagospodarowania skweru. Dokładny zakres zlecenia będzie przedmiotem negocjacji.
Informacja: europan.com.pl i europan-europe.eu
Patron medialny: infoArchitekta.pl
Data publikacji: 3.03.2015
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»