Finalista Konkursu architektonicznego Akademii Muzycznej w Krakowie – pracownia plus3-architekci
W sąsiedztwie bulwarów wiślanych w Krakowie powstanie nowa siedziba Akademii Muzycznej. Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej dla nowego zespołu budynków dydaktycznych, został rozstrzygnięty. Jednym z finalistów jest pracownia plus3-architekci, która przedstawiła projekt ”MIEJSKIE GRAŃiE”.
Plus3-architekci, to prężnie działająca warszawska pracownia, która na swoim koncie ma wiele udanych realizacji oraz kilka znaczących sukcesów. Wielka determinacja i pasja członków zespołu w ostatnim czasie zaowocowała nagrodami, w tym zwycięstwem w konkursie na Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, zdobyciem drugiej nagrody w konkursie na szkołę muzyczną w Warszawie, a także zwycięstwem w konkursie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa w Łebie.
Zespół plus3-architekci od kilku lat specjalizuje się w projektach muzycznych. To już ich szósty konkurs związany
z obiektem, w którym najistotniejsze jest kryterium akustyczne. Dlatego też, uznanym ekspertem odpowiedzialnym za akustykę projektów pracowni jest mgr inż. Ewa Więckowska-Kosmala, znana między innymi z konsultacji akustycznych Filharmonii Szczecińskiej, czy jako autorka akustyki Akademii Muzycznej im. G i K Bacewiczów w Łodzi oraz wielu innych szkół muzycznych i filharmonii.
Konkurs architektoniczny na nowy obiekt Akademii Muzycznej w Krakowie, cieszył się ogromnym zainteresowaniem branży i przyciągnął mnóstwo najznamienitszych architektów z całego Świata. Na liście prawie 80 uczestników, znalazły się pracownie sygnowane nazwiskami sław takich jak: Frank Gehry, Zvi Hecker, Fernando, Menis, Bolles-Wilson, Sadar+Vuga, czy Claudio Nardii – twórca Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak.
Do decydującego etapu, wyłaniającego finalistów konkursu, nie dostał się projekt „architektonicznego noblisty” Christaina de Portzamparc, po pierwszym etapie odpadła także praca Fernando Menis.
Do drugiego etapu konkursu, zostało zakwalifikowanych 10 projektów. Więcej znajdą Państwo w artykule: Wynik konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie
Zakwalifikowanie się do TOP10 w konkursie o tak wielkiej, światowej randze, to dla naszego zespołu ogromne wyróżnienie. Rozbudowany program funkcjonalny, oraz wyśrubowane wymogi akustyczne sprawiły, że bez wątpienia był to wyścig dla pasjonatów i tych, którzy już kiedyś choć “otarli” się o tematy muzyczne. Z wielkim entuzjazmem tworzyliśmy obiekt, który cechuje się rzadko spotykaną otwartością i dostępnością - zarówno dla jego użytkowników, ale także dla mieszkańców i turystów przebywających na ternie Krakowa - mówi, Katarzyna Głażewska z pracowni plus3-architekci.
Koncepcja architektoniczna dla nowego zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej, oraz przylegających jej terenów, musiała sprostać wielu wymogom takim jak: doskonała akustyka, funkcjonalność, trwałość, energooszczędność i uszanowanie krajobrazu. Pracownia plus3-architekci, zaproponowała projekt, który spełnia wszystkie kryteria jakości i funkcjonalności, jednocześnie dbając o walory wizualne. Spaja on obiekt z otoczeniem, naturalnie wnikając w tkankę przestrzeni miejskiej. Udało się to dzięki propozycji jednorodnej bryły stworzonej na kształt grzbietu górskiego. Podstawa formy jednoznacznie przywołuje na myśl GRAŃ, która definiuje charakter całej pracy. „Zbocza” GRAŃi to nie tylko parafraza linii melodycznej, to przede wszystkim poszukiwanie szlachetnego i jednocześnie skromnego wyrazu, odpowiedniego dla uczelni tej rangi. Inspiracją było „granie w miejskim krajobrazie”.
Budynek został ukształtowany w geometryczne miejskie pasmo, którego tektonika prowadzi przechodniów poprzez kolejne szczyty i przełęcze. Dwa wzniesienia łączą nowe przestrzenne założenie z doliną Wisły, oraz z miastem. Zielony, użytkowy dach, pełni funkcje proekologiczną, ale także widokową – można z niego podziwiać panoramę Krakowa. Piąta elewacja Akademii, to miejsce otwarte - przeznaczone do niezliczonych aktywności.
Istotnym postulatem projektu plus3-architekci, był aspekt społeczny, przenikanie się przestrzeni miejskiej z kampusem, stworzenie punktu dostępnego mieszkańcom i przyjezdnym. Kompleks jest zatem wielowymiarowy: dba o integrację i interakcję lokalnych społeczności, tworzy punkt atrakcyjny turystycznie i rekreacyjnie, ale nade wszystko kształtuje zielony teren Krakowa i wspiera rewitalizację miasta. Pokoszarowa część zyskałaby bowiem nową, wyrazistą, tożsamość i zostałaby całkowicie odmieniona.
W założeniach projektu przyroda miała scalić się z aglomeracją, w jeden przenikający się nawzajem organizm. Dostępność przestrzeni zewnętrznych sprawiłaby, że muzyka mogłaby wybrzmieć wszędzie i „wpaść w ucho” każdego przechodnia. Akademia stałaby się realnym elementem miastotwórczym wokół którego, rozwinęłaby się muzyczna dzielnica! Taki scenariusz dla tego miejsca, stworzył zespół plus3-architekci – autor pracy ”MIEJSKIE GRAŃiE”, finalista konkursu na koncepcję architektoniczną nowej siedzimy Akademii Muzycznej
w Krakowie.
Wystawa
Od 31 marca do 7 kwietnia, na specjalnie zorganizowanej wystawie, w Sali Kameralnej Krakowskiej Akademii Muzycznej, będzie można zobaczyć 10 najlepszych projektów konkursowych, w tym koncepcję pracowni plus3 -architekci.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na www pracowni: www.plus3architekci.pl
lub na stronie organizatora konkursu - krakowskiej Akademii Muzycznej: https://www.amuz.krakow.pl
Zespół konkursowy plus3-architekci
Autorzy:
arch. Krzysztof Bagiński
arch. Katarzyna Głażewska
arch. Grażyna Woźniak-Głażewska
Zespół:
arch. Magdalena Mularzuk
arch. krajobrazu Aleksandra Pietrzak
arch. Patryk Rosiński
arch. Małgorzata Marcinkowska
arch. Krzysztof Krakówko
arch. Jadwiga Trzeciakowska
arch. Katarzyna Fuszara
stud. arch. Dominika Muras
stud. arch. Maciej Osuch
stud. arch. Piotr Cyranowski
Eksperci zewnętrzni:
Akustyka: mgr inż Ewa Więckowska-Kosmala
Technologia sceniczna: mgr inż. Zbigniew Kośka
Współpraca przy wizualizacjach:
Piotr Zieliński – www.xdwa.pl
Makieta konkursowa:
Paweł Sieradzon – www.pawelsieradzon.pl
Zdjęcia makiety konkursowej:
Tomasz Chmielewski – tc@tcstudio.pl
Data publikacji: 4.04.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»