Projekt Sydnity - III miejsce w konkursie organizowanym przez portal ARCHmedium
Projekt Sydnity jest odpowiedzią na międzynarodowy konkurs organizowany przez portal ARCHmedium, w którym zajął III miejsce. Konkurs miał na celu zrealizowanie programu dla nowych sal prób oraz sal koncertowych, przy jednoczesnym odpowiednim wpisaniu się w krajobraz.
Ponad sześćdziesiąt lat po wygraniu przez Jørn Utzon’a konkursu na operę w Sydney w 1955 roku, ARCHmedium zorganizowało konkurs na stworzenie nowego, zintegrowanego założenia pawilonów poświęconych muzyce. Miałyby one uzupełniać sceniczne przeznaczenie słynnej opery i dodawać wartości do jej symbolicznego założenia – usytuowane pomiędzy wiekowymi drzewami Royal Botanic Garden, a zarazem w odległości kilku metrów od opery.
Inspiracją dla projektu Sydnity jest świat muzyki oraz krajobraz, w którym zlokalizowane jest miasto Sydney. Ideami, które wpłynęły na formę założenia był okrąg, symbolizujący jedność muzyki, oraz kształt zatoki Sydney. Z połączenia tych rzeczy powstała kładka piesza wznosząca się nad centralną częścią Royal Botanic Garden i opadająca w wody zatoki Farm.
Kluczowymi cechami projektu jest zachowanie odpowiedniego dystansu od opery, ze względu na uszanowanie przestrzeni tej ikony architektury, oraz uzupełnienie panoramy biznesowego centrum miasta, co dodatkowo utworzyło, wcześniej niedostępny punkt widokowy na majestatyczną operę oraz most Sydney Harbour Bridge. Koncept Sydnity integruje parkową przestrzeń Royal Botanic Garden z wodami zatoki Farm w sposób nieingerujący w ukształtowanie terenu oraz istniejącą zieleń. Spaja części ogrodu siecią muzycznych audytoriów i sal prób, wplecionych pomiędzy historyczną zieleń założenia parkowego, a zarazem otwiera nową przestrzeń publiczną dostępną dla wszystkich, w formie pieszej kładki o szerokości 11 metrów. Jednocześnie zapewnia przestrzeń dla sześciu audytoriów oraz dwunastu sal prób, o trzech różnych typach: naziemnym (przykrytym kładką), nadziemnym (na kładce) i podwodnym (w zanurzonej części kładki). Każde audytorium jest zorientowane w taki sposób, żeby zapewniać właściwe parametry akustyczne.
Sydnity tworzy niepowtarzalną oraz urozmaiconą ścieżkę widokową, dostosowaną do indywidualnych potrzeb jej użytkowników i jest to możliwe dzięki nachyleniu jej względem osi poziomej. W najwyżej położonym punkcie wznosi się na 24 m ponad parkiem, natomiast w najniższej części schodzi do 7 m poniżej poziomu wód zatoki Farm. Dostęp na nią jest możliwy bezpośrednio z poziomu terenu, w dwóch miejscach, przy brzegu zatoki, a zarazem poprzez trzy wejścia zlokalizowane w sąsiedztwie najważniejszych ośrodków funkcjonalno-komunikacyjnych Royal Botanic Garden, takich jak Sydney Conservatorium of Music czy The Calyx. Zapewnia to łatwość dostępu do projektowanego założenia oraz zespala ze sobą przestrzenie parku.
Eteryczność projektu jest możliwa dzięki parametrycznie zaprojektowanej konstrukcji podtrzymującej okrągłą formę kładki. Inspirowany nieregularną formą wybrzeża Sydney, sinusoidalny kształt konstrukcji składa się z 2000 prostych, stalowych prętów, z wewnętrznym, zmiennym podświetleniem LED. Forma ta przenika się z zielenią parkową, tworząc ciekawe formy przestrzenne, nowe ścieżki, a przede wszystkim kontrastuje z prostą, minimalistyczną formą białej kładki i szklaną kubaturą mieszczącą funkcje kulturowe.
Kładka widokowa z realizowanym programem sal koncertowych oraz sal prób, mimo rozległego założenia, jest projektowana w idei niewielkiej kubatury, dzięki czemu nie dzieli przestrzeni parku, a ją urozmaica i wnosi nowe wartości przestrzenne i kulturowe. Sydnity integruje naturę, muzykę oraz ekspresyjną formę tworząc nowe atrakcyjne przestrzenie publiczne wśród zabytkowej zieleni Royal Botanic Garden.
Zespołu projektowy:
Marta Landowska, Paweł Unger i Maksymilian Macur - Politechnika Gdańska
Data publikacji: 13.05.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»