Bostanli Sunset Lounge w Izmirze
W tureckim Izmirze powstała nowa nadmorska atrakcja zaprojektowana przez studio Evren Başbuğ Architects. Kładka oraz promenada „Bostanli Sunset Lounge” nad Zatoką Izmirską to obietnica nowej przestrzeni miejskiej i możliwości doświadczania nowej formy odpoczynku dla mieszkańców Izmiru oraz turystów. Architekci wykorzystali w swoim projekcie modyfikowany termicznie jesion amerykański.
SŁODKIE LENISTWO PO TURECKU
ZJAWISKOWA PRZESTRZEŃ MIEJSKA NAD ZATOKĄ IZMIRSKĄ W TURCJI
Nadmorska strefa relaksu
Konstrukcja „Bostanli Sunset Lounge”', znajdująca się na jednym z niewielu fragmentów wybrzeża dzielnicy Karşıyaka o ekspozycji zachodniej, ma postać szeregu drewnianych platform wykonanych z desek z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego. Całość tworzy przyjazną przestrzeń miejską, rozciągniętą pomiędzy zadrzewionym sztucznym wzgórzem a wałem nabrzeża. Prostota i płynna linia powierzchni obiektu zachęcają odwiedzających do bezpośredniej relacji z morzem i z zachodzącym słońcem.
Zarówno kładka, jak i nadmorska promenada emanuje zapraszającym klimatem, który zawdzięcza przede wszystkim naturalnej fakturze jesionu amerykańskiego. Promenada pomaga odwiedzającym nabrzeże ponownie odkryć zapomniany, a nadal stanowiący część miejskiej pamięci rytuał izmirski, jednocześnie zapraszając mieszkańców do podziwiania zachodu słońca i wspólnego spędzania czasu wieczorami.
Ponieważ konstrukcja znajduje się nad brzegiem morza, wszystkie materiały są podatne na wpływ słonej wody. Ponadto – jako miasto śródziemnomorskie – Izmir charakteryzuje się stosunkowo wysoką liczbą dni słonecznych, narażając modyfikowany termicznie jesion amerykański na ujemny wpływ promieniowania ultrafioletowego. Mimo, że ze względu na uwarunkowania mieliśmy pewne wątpliwości na etapie projektowania, postanowiliśmy dać szansę naszym rozwiązaniom. Od otwarcia kładki i promenady minął rok. Często odwiedzamy lokalizację, by sprawdzić obiekt pod kątem ewentualnego niszczenia materiału, ale drewno jesionu amerykańskiego radzi sobie znakomicie – powiedział Evren Başbuğ, założyciel i współwłaściciel studia Evren Başbuğ Architects.
Niezwykła lokalizacja
Kładka oraz promenada „Bostanli Sunset Lounge” zostały zaprojektowane przez studio Evren Başbuğ Architects w ramach koncepcji „Karşıkıyı” opracowanej dla potrzeb rewitalizacji strefy przybrzeżnej Izmiru. Dwie konstrukcje architektoniczne, umieszczone w pobliżu siebie, współtworzą nową, niezwykłą atrakcję nadmorską u ujścia potoku Bostanli do zatoki. Wyjątkowość lokalizacji wiąże się ze szczególnym ukształtowaniem jej linii brzegowej. Otwarty w lipcu 2016 roku obiekt stał się jedną z najważniejszych dostępnych publicznie atrakcji izmirskiej dzielnicy Karşıyaka, przyjętej z entuzjazmem i często odwiedzanej przez mieszkańców miasta.
Naszym zleceniodawcą było miasto Izmir. Nie przedstawiając szczegółowych wytycznych dla lokalizacji, władze kierowały się ogólną potrzebą wzmocnienia powiązań pomiędzy miejską linią brzegową a mieszkańcami. Dwie konstrukcje umieszczone naprzeciw siebie w tej samej przestrzeni podtrzymują ogólne założenia przewidziane treścią propozycji 'Karşıkıyı'. Oba naturalne, niezależne, proste i przeznaczone dla wszystkich projekty tworzą układ autentycznych ‘kontr-przestrzeni’ w warunkach miejskich – dodaje Başbug.
Zgodnie z głównymi założeniami koncepcji „Karşıkıyı”, kładka miała połączyć dwa brzegi potoku Bostanli, stając się jednocześnie brakującym elementem nieprzerwanej linii nadmorskiej promenady. Dzięki lekko łukowatej konstrukcji odcinka pomostu i szczególnej geometrii podpór, kładka umożliwia przejście niewielkim jednostkom pływającym, a także dostęp do znajdującego się na potoku pomostu pływającego.
Kładkę z jej wyjątkowym położeniem i widokiem na zatokę z jednej, a na miasto z drugiej strony, zaprojektowano jako konstrukcję o przekroju niesymetrycznym. Jej szczególnym elementem jest układ kilkuset desek z modyfikowanego termicznie jesionu amerykańskiego, wyprodukowanych i dostarczonych przez firmę Novawood, wspartych na stalowej ramie. Konstrukcja pomostu zapewnia widok na zatokę odpoczywającym w pozycji siedzącej lub półleżącej. Dzięki takiemu rozwiązaniu kładka zmienia swój wyłączny charakter publicznej drogi przelotowej, stając się popularnym miejscem wypoczynku i atrakcją miejską w relacji z otoczeniem.
Biorąc pod uwagę wyjątkowość lokalizacji pod względem jej położenia i ukształtowania, jako projektanci nie potrzebowaliśmy dodatkowych zewnętrznych źródeł inspiracji. Zarówno kładka, jak i promenada są obietnicą nowej przestrzeni miejskiej i możliwością doświadczania modnej formy odpoczynku. Obie konstrukcje wykorzystują społeczne, geograficzne i historyczne tło ich szczególnego usytuowania, wpisując się idealnie w wizję „spokojnego rytmu życia”, zakładaną dla Izmiru w projekcie rewitalizacji strefy przybrzeżnej Izmir Sea – mówi Başbuğ.
Turecka architektura drewniana
Turcja posiada wieloletnią i bogatą tradycję wykorzystywania drewna w budownictwie. Jednakże stosowanie tego surowca stopniowo zmniejszało się począwszy od lat czterdziestych ubiegłego stulecia ze względu na preferowane przez mieszkańców cement, kamień i stal. Mimo, że rozwiązania te były przez pewien czas akceptowane, architektów i projektantów nie zadowalał chłodny i blady wygląd surowców niedrewnianych wykorzystywanych w miejskich projektach krajobrazowych. Stąd decyzja o utworzeniu firmy Novawood jako podmiotu odpowiedzialnego za pionierskie rozwiązania wykorzystujące drewno modyfikowane termicznie, zapewniające autorom możliwość pracy w trwałym materiale o wysokiej stabilności wymiarowej.
Dla potrzeb projektu kładki i promenady »Bostanlı Sunset Lounge« współpracowaliśmy ściśle z władzami miasta Izmir i studiem Evren Başbuğ Architects, z myślą o stworzeniu rozwiązania oddającego piękno wybrzeża dzielnicy Karşıyaka. Modyfikowany termicznie jesion amerykański był idealnym wyborem. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak prestiżowym i przełomowym przedsięwzięciu – powiedział Yakup Kayatas, dyrektor generalny tureckiego oddziału firmy Novawood.
Przyglądając się reakcji odwiedzających na nowe instalacje miejskie i obserwując, w jaki sposób wykorzystują ich przestrzeń, uznaliśmy jako projektanci, iż drewno było jedyną opcją dla projektu. Dzisiaj możemy z całą mocą stwierdzić, że gdybyśmy wykorzystali jakikolwiek inny materiał, stworzone przez nas obiekty nie odniosłyby takiego sukcesu – podsumowuje Başbug.
Evren BaşBuğ Architects
Założone w 2012 roku studio Evren Başbuğ Architects Inc. z siedzibą w Izmirze kieruje się zasadą prowadzenia całości prac projektowych. Młody zespół dba o idealne połączenie doświadczenia z funkcjonalnością, utrzymując niezmienną świeżość w podejściu do procesu projektowania. Do Evrena Başbuğ, współzałożyciela studia, należy branżowy rekord 25 nagród przyznanych w konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym 4 pierwsze miejsca i 2 nominacje w różnych kategoriach Światowego Festiwalu Architektury. Evren Başbuğ jest wykładowcą Katedry Architektury Wydziału Sztuk Pięknych Izmirskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
http://steb.co/en
Novawood
Novawood jest wiodącą na rynku firmą oferującą drewno modyfikowane termicznie, specjalizującą się w drewnie liściastym. Możliwości produkcyjne założonej w 2005 roku firmy wynoszą 18.000 metrów sześciennych (600.000 metrów kwadratowych) rocznie. Oferując klientom szeroki wachlarz produktów gotowych i rozwiązań indywidualnych, spółka pozyskuje drewno z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, głównie z Ameryki Północnej. Gwarantując elastyczny harmonogram produkcyjny, Novawood prowadzi obecnie eksport na rynki ponad 55 krajów całego świata.
www.novawood.com/en
Jesion amerykański
Jesion amerykański wyglądem przypomina jesion europejski. Drewno bielu jest jasne, prawie białe, natomiast drewno twardzieli ma nieco ciemniejszy kolor, od szarobrązowego do jasnobrązowego, w zależności od regionu wzrastania. Struktura drewna charakteryzuje się równoległym, jednolitym i szerokim rysunkiem słojów. Drewno jesionu amerykańskiego jest twarde i wytrzymałe, a także odporne na obciążenia dynamiczne. Stanowi również doskonały materiał do gięcia po obróbce hydrotermicznej. Z kolei surowiec ten poddany obróbce termicznej jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Jesion amerykański jest dostępny w postaci tarcicy oraz forniru. Znajduje szerokie zastosowanie w stolarstwie, meblarstwie oraz w projektach architektonicznych.
AHEC
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów tego surowca. AHEC prowadzi szereg działań promujących amerykańskie drewno liściaste na ponad 50 rynkach na świecie. W tym celu dostarcza architektom, projektantom oraz użytkownikom informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów.
www.americanhardwood.org; @ahec_europe (Twitter, Instagram)
fot: ZM Yasa Architecture
Data publikacji: 5.06.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»