Architektura zorientowana na design
Rozwój technologiczny powoduje, że nasze życie wchodzi na zupełnie inny poziom. To on w największym stopniu decyduje o wyrazie współczesnej architektury oraz o tym, że design nabiera nieustannie nowego wymiaru. Wznoszone współcześnie obiekty to nowoczesne budynki, które nierzadko wpisują się w definicję dzieł sztuki, w dodatku funkcjonalnych. Przykładem tego jest choćby krakowskie Osiedle Domowe, triumfator ogólnopolskiego konkursu „Fasada Roku 2016”.
Architekci trzymając w rękach arsenał niemal nieograniczonych możliwości technologicznych, tworzą dziś coś więcej niż tylko budynki, stają się reżyserami nowej rzeczywistości, nierzadko zachwycając fantazją i bogactwem form. Jednak jak się okazuje nawet posługując się oszczędnym wzornictwem można uzyskiwać niecodzienne efekty. Doskonałym tego przykładem jest krakowskie osiedle zaprojektowane przez architektów z miejscowej pracowni Kubatura Sp. z o.o.
Funkcjonalność i użyteczność
Osiedle Domowe Na Polach 106 w krakowskich Bronowicach Wielkich to kameralna inwestycja, którą tworzy zespół trzech funkcjonalnie zaprojektowanych budynków zwieńczonych dwuspadowym dachem. Każdy z nich skrywa dwa mieszkania z odrębnym wejściem zewnętrznym. Te na parterze charakteryzują się wysokim salonem oraz dostępem do ogródka. Natomiast lokale usytuowane na pierwszym piętrze są dwupoziomowe, dzięki niezabudowanej części poddasza posiadają dużą kubaturę, pokaźne przeszklenia oraz wydzieloną strefę sypialną z odrębną łazienką. Daleko wysunięte okapy oraz balkony od strony południowej chronią wnętrza przed przegrzaniem w miesiącach letnich. Natomiast duże przeszklenia zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczeń – szczególnie w miesiącach zimowych, gdy słońce jest nisko na niebie. Pod tarasem komunikacyjnym wygospodarowano miejsce na 6 zamkniętych garaży dla mieszkańców.
Wierzymy w to, że każdemu żyje się lepiej w starannie zaprojektowanej przestrzeni. Pracując nad Osiedlem Domowym Na Polach w Krakowie, dużą wagę przywiązywaliśmy do wyglądu zewnętrznego budynków, stosując współczesne detale, materiały i oszczędne wzornictwo. Zależało nam przy tym, aby zmaksymalizować praktyczne wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej oraz zminimalizować udział niefunkcjonalnej powierzchni. Na poziomie wykonawstwa, niewielka skala inwestycji, pozwoliła na dopieszczenie każdego drobiazgu i zadbanie o wysoką jakość stosowanych rozwiązań – podsumowuje arch. Jakub Kaczmarczyk z krakowskiej pracowni Kubatura Sp. z o.o.
Mistrzowski tercet
Elewacja krakowskiej inwestycji to popis trzech aktorów – drewna, szkła oraz systemu ociepleń z wyprawą wierzchnią w postaci tynku silikonowego Baumit SilikonTop. Niekonwencjonalną formę oraz twórcze zestawieniem materiałów docenili Jurorzy konkursu „Fasada Roku 2016” zorganizowanego przez firmę Baumit. Obiekt triumfował w najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyły się budynki wielorodzinne, pozostawiając za plecami 75 konkurentów z całej Polski. Zwycięstwo w konkursie „Fasada Roku 2016” to nie koniec emocji dla architektów z pracowni Kubatura Sp. z o.o. Wygrana na poziomie krajowym otwiera drzwi do rywalizacji na poziomie międzynarodowym, a stawką w Baumit Life Challenge będzie tytuł Europejskiej Fasady Roku.
Patronat medialny konkursu Fasada Roku:
InfoArchitekta.pl
InfoArchitekta.pl
Data publikacji: 30.06.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»