"Dom jutra. Model budownictwa dostępnego". Znamy laureatów ideowego konkursu dla studentów i młodych absolwentów
Osiedle społeczności jutra - Alicja Wieczorkiewicz i Aleksandra Kozłowska
25 nagród i wyróżnień przyznano w konkursie organizowanym przez BGK Nieruchomości, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej i Fundację BGK. Jego celem było zaproszenie do debaty o przyszłości budownictwa mieszkaniowego młodego pokolenia. Głównym wyzwaniem, przed którym stanęli uczestnicy konkursu było przygotowanie możliwie krótkiej i skondensowanej wypowiedzi na temat nowoczesnego budownictwa dostępnego.
W skierowanym do studentów i młodych absolwentów konkursie nadesłano 165 prac w czterech kategoriach: urbanistycznej, architektonicznej, technologicznej i tej dotyczącej budowania społeczności w erze informacyjnej. Sąd Konkursowy, w którym zasiadali architekci, członkowie zarządu BGK Nieruchomości S.A. i przedstawiciele środowiska akademickiego, przyznał 3 nagrody w łącznej kwocie 18 tysięcy złotych.
W kategorii „Osiedle społeczności jutra” wybrano projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej. W uzasadnieniu swojej decyzji sędziowie konkursowi podkreślali, że „praca przedstawia systemowe podejście do projektowania urbanistycznego, dąży do bezkonfliktowego wplecenia nowych elementów w istniejącą tkankę, a uzyskaną przestrzeń charakteryzują dobre proporcje i przyjazny klimat środowiska mieszkaniowego”.
Kategoria Technologie przyszłości Jarosław Wiśniewski
Laureatem konkursu w kategorii „Technologie przyszłości” został Jarosław Wiśniewski, który w swoim projekcie przedstawił „kompleksowe i bliskie realnemu spojrzenie na zagadnienia prefabrykacji betonowej ze zintegrowanymi inteligentnymi systemami obsługi budynku”.
Budowanie społeczności w erze informacyjnej - Jacek Markusiewicz, Karolina Ostrowska - Wawryniuk
W kategorii „Budowanie społeczności w erze informacyjnej” najlepszą pracą okazał się projekt Jacka Markusiewicza i Karoliny Ostrowskiej Wawryniuk prezentujący „innowacyjną propozycję technologicznego wsparcia partycypacji w projektowaniu budynków mieszkalnych, ciekawą ideę eksperymentalnego aparatu, oraz funkcjonującą, dołączoną do pracy aplikacje rozszerzonej rzeczywistości”.
Sąd Konkursowy postanowił nie przyznawać głównej nagrody w kategorii „Modelowy dom i mieszkanie”. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślano, że „mimo bardzo szerokiej palety proponowanych rozwiązań, sędziowie mieli trudność z wyłonieniem najlepszej koncepcji, która łączyłaby konstruktywne, osadzone w polskich uwarunkowaniach podejście z nowatorstwem w sferze rozwiązań architektonicznych”. Poza głównymi nagrodami w konkursie przyznano także 15 wyróżnień na łączną kwotę 52 tysięcy złotych i 7 wyróżnień honorowych. Nagrody zostaną wręczone 12 stycznia 2018 roku.
Konkurs był organizowany w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, który jest częścią szeroko pojętego programu Mieszkanie Plus. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji Mieszkania dla Rozwoju nie będą one objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców.
BGK Nieruchomości S.A. i realizuje już inwestycje m.in. w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Wałbrzychu i Gdyni. Łącznie spółka ma w przygotowaniu około 15 tys. mieszkań, z czego ponad 1,2 tys. jest już w budowie.
Data publikacji: 22.12.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»