DOM JEDNORODZINNY W MROCZENIU
Prywatność, prostota, minimalizm, budynek modern, jasny, również dobrze doświetlony, zamknięty na sąsiadów… to główne hasła przypisane budynkowi w miejscowości Mroczeń. Dom zaprojektowany na wolnej przestrzeni wśród łąk i pól na areale przeznaczonym pod autorską zabudowę jednorodzinną. Jako pierwszy element zagospodarowania strukturą mieszkalną, budynek wyznacza kierunek stylistyczny dla kolejnych nowoprojektowanych obiektów.
Forma domu wpisana w prostokątny rzut (rys.O1) którego część mieszkalną stanowi wykrój na planie litery L o funkcji użytkowej rozłożonej na 2óch kondygnacjach, (rys.O2). Pozostała cześć przestrzeni wpisanej w prostokątne granice to odbicie lustrzane rzutu struktury mieszkalnej, która chroni na parterze przez wygenerowany taras pełniący funkcje zadaszenia a na piętrze czysto rekreacyjna przestrzeń przesłoniętą parawanem o otworowaniu nawiązujących do okien w budynku (rys. O4)
Układ odwróconych zdublowanych kształtów liter L wygenerował otwór doświetlający pomieszczenia na parterze ale również stanowi możliwość uzupełnienia rekreacji na poziomie piętra przez zainstalowanie siatki syntetycznej jako hamak o powierzchni 16,0 m2. Parawan powodujący złudzenia w interpretacji formy oraz funkcji budynku oraz otwór przesłonięty siatką na której użytkownicy wypoczywają na hamaku nad dolnym tarasem, definiują budynek jako indywidualny, autorski czy też po prostu specyficzny , dostosowany do potrzeb i stylu życia ludzi dla których został on zaprojektowany.
Podstawowe dane:
długość budynku : 15,75 m
szerokość budynku: 13,60 m
wysokość budynku: 7,70 m
ilość kondygnacji: 2
powierzchnia użytkowa: 175 m2
dachy dwuspadowe o kącie nachylenia: 25
Dodatkowe informacje:
Taras dolny - wolna przestrzeń włączona w strukturę funkcjonalną budynku
Taras górny - przestrzeń prywatna otoczona parawanem ujednolicającym formę architektoniczną budynku
Pomieszczenie gospodarcze zewnętrzne włączone w bryłę budynku z możliwością wbudowania stacjonarnego grilla, zawiera zbiornik retencyjny na okoliczność wykorzystania wody opadowej na cele pielęgnacji ogrodu.
Hamak o powierzchni 16,Om2 wypełniający doświetlającą wygenerowana przez symetryczny układ płaszczyzn użytkowych dziurę zalepioną siatką.
Data publikacji: 19.02.2018
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»