Projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo
Projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo jest efektem rozstrzygniętego w 2016 roku konkursu architektonicznego za który pracownia Gierbienis + Poklewski otrzymała 1 nagrodę i który przeznaczony jest do realizacji. W dniu dzisiejszym projekt jest w fazie procedury przetargowej, celem wyłonienia generalnego wykonawcy.
Projekt otrzymał również inne wyróżnienia. Grand prix V edycji konkursu organizowanego przez Rockwool pod hasłem „Zmień wizję w projekt”, którego zadaniem było zaprezentowanie budynku łączącego w sobie design oraz ekologię, bezpieczeństwo pożarowe lub komfort wewnętrzny oraz główną nagrodę XI edycji konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego, której temat były energooszczędne budynki w zgodzie z siłami natury.
KONKURS ARCHITEKTONICZNY
Konkurs organizowany był z inicjatywy Nadleśnictwa Gdańsk z siedzibą w Gdyni, a jego celem wprowadzenie w istniejący obszar Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo zabudowy z jednej strony spełniającej oczekiwania funkcjonalne inwestora, a z drugiej szanującej zastany pejzaż.
Dla nas, jako architektów konkurs był okazją do twórczego rozwinięcia założeń, towarzyszących nam od początku działalności, których celem jest architektura samowystarczalna, zrównoważona energetycznie, bezpieczna dla ludzi i środowiska, w którym żyjemy i pięknie wpisująca się w otaczającą nas przestrzeń krajobrazową. Budynek pozostaje z nazwy obiektem użyteczności publicznej, ale w idei był dla nas równoważnym elementem założenia ogrodowego i domem zarówno dla odwiedzających, jak i pracowników. Więcej >>
URBANISTYKA I ARCHITEKTURA
Działka na której projektowany jest budynek to polana Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zaledwie kilka lat temu powołany do życia Leśny Ogród Botaniczny Marszewo organizuje zajęcia w duchu Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju, pokazując dzieciom, jak ważną rolę w naszym życiu stanowi flora i fauna.
Myślenie o edukacji leśnej stało się więc myśleniem o nieznacznej, bo wynikającej z potrzeby społecznej urbanizacji tego obszaru, zakładając stworzenie niewielkiego, taniego w realizacji i użytkowaniu, a przede wszystkim wpasowanego w krajobraz obiektu, który sam w sobie miał definiować edukację, pokazując w jaki sposób człowiek może oddziaływać na środowisko korzystając z zasobów natury.
Budynek widziany jest, jako brama przejścia do Ogrodu Botanicznego. Zagospodarowanie to zespół rozproszonych brył, które zostały spięte jednorodnym ogrodzeniem, tworząc dwa kameralne, zielone dziedzińce. Wejściowy stanowiący przejście do ogrodu oraz rekreacyjny ze strefą dydaktyczną do prowadzenia tzw. lekcji pod chmurką. Ogrodzenie ogranicza dostęp dla osób niepowołanych, zwiększa bezpieczeństwo i jednocześnie nawiązuje formalnie do charakteru architektury zagrodowej - dawnej osady ze współczesną interpretacją drewnianego wału.
Budynek edukacyjny składa się z dwóch brył połączonych przewiązką. W pierwszej, wejściowej zlokalizowano hol z ladą recepcyjno-kawiarnianą wyposażony w niezbędne szafki ubraniowe. Przestrzeń komercyjna powiększona została poprzez wykorzystanie przylegającego korytarza, z którego dostępne są toalety. Po zakupie biletu poprzez przeszklony łącznik możemy udać się do drugiej bryły w której umieszczono główną salę ekspozycyjną o dwóch wysokościach. W przestrzeni bryły projektowana jest antresola ze strefą multifunkcjonalną, która stanowi miejsce odpoczynku, lektury, czy integracji dla dzieci oraz wyjście na balkon. Na tym poziomie zaprojektowana została również część administracyjna. Zorganizowana jest ona w podziale na dwie części: socjalną i biurową “open space” z salą spotkań.
ESTETYKA. FUNKCJONALNOŚĆ. EKOLOGIA.
Estetyka. Funkcjonalność. Ekologia. W naszym projekcie te trzy hasła łączy drewno.
Wybrana, jako główna wytyczna projektowa - technologia CLT (cross laminated timber) stanowi konstrukcję, determinuje wygląd wnętrz obiektu, jak i zapewnia komfort dla użytkownika – warunki termiczne, akustyczne, jak i niemierzalne, ale niezwykle istotne psychofizyczne. Już samo wejście do takiego pomieszczenia wywołuje przyjazną reakcję, odwołującą sie do naszych zmysłów. Czuć zapach drewna, a także można dotknąć jego struktury. Bliskość materiału wpływa pozytywnie na odbiór wnętrz – kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem, stąd ogranicza dyskomfort psychiczny. Dzięki krzyżowemu sklejeniu warstw desek uzyskujemy materiał o wytrzymałości porównywalnej do stali i betonu.
Istotny jest przede wszystkim aspekt ekologiczny - niski ślad węglowy. Lasy w procesie fotosyntezy pozyskują z atmosfery dwutlenek węgla, dlatego też uznaje się je za jego rezerwuar. Metr sześcienny drewna ma zdolność do gromadzenia jednej tony dwutlenku węgla. Dzisiaj nie tylko budynek powinien być „zdrowy” i energooszczędny, ale również proces budowy nie powinien przebiegać ze szkodą dla środowiska.
Zróżnicowanie kolorystyczne tego, co wewnątrz i na zewnątrz dopełnił sposób obróbki deski elewacyjnej, metodą Shou Sugi Ban, który wynikał w dawnych czasach z pragmatyzmu działań człowieka - jak najprościej zapewnić trwałość użytego na zewnątrz drewna na lata. Dla Nas stał się wyzwaniem, aby w dzisiejszych czasach, czasach postępu technologicznego i wielu nowych, innowacyjnych materiałów zwrócić się ku elewacji drewnianej, wykonanej tradycyjną metodą tak, aby nadal pozostać we współczesności. Okazuje się, że estetyka uzyskanej elewacji jest czymś zaskakującym, świeżym i atrakcyjnym. Istotny jest również jej walor edukacyjny.
Projekt wyposażony jest w szereg rozwiązań pro-ekologicznych oraz odnoszących się do idei zrównoważonego rozwoju w oparciu o wybrane aspekty:
- Uwzględnienie indywidualnych uwarunkowań środowiskowych lokalizacji
- Proekologiczne użytkowanie terenu
- Efektywność użycia materiałów i surowców
- Energooszczędność
- Proekologiczna innowacyjność rozwiązań
- Komfort i jakość użytkowania
***
Pracownia projektowa
Gierbienis + Poklewski s.c. została założona w 2016 roku w
Krakowie przez Marcina Gierbienisa i Damiana Poklewskiego - Koziełł.
Na swoim koncie ma już nagrody zdobyte w ogólnopolskich konkursach
architektonicznych między innymi drugą za projekt biblioteki
publicznej w Mielcu, oraz pierwszą przeznaczoną do realizacji za
projekt budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo - prezentowany powyżej.
Budynek edukacyjny otrzymał Grand Prix konkursu „Zmień wizję w
projekt” organizowanego przez firmę Rockwool. Zyskał również
uznanie jury XI edycji konkursu o Nagrodę im. Macieja Nowickiego
zdobywając główną nagrodę. Temat konkursu - architektura
samowystarczalna, zrównoważona energetycznie, bezpieczna dla ludzi
i środowiska, w którym żyjemy i oczywiście pięknie wpisująca
się w otaczającą nas przestrzeń krajobrazową, wpisuje się w
najważniejsze założenia ideowe pracowni. www.gierbienis.pl