Budynek wielorodzinny z akcentem - projekt pracowni Osiem Pięć
Nowoczesna bryła, kolorowe akcenty i balkony z ozdobną mozaiką. To projekt budynku wielorodzinnego BO1 autorstwa pracowni Osiem Pięć Marcin Wierzbicki. Głównymi wyzwaniami dla projektu była niewielka działka, sztywne zapisy miejscowego planu oraz kontekst przestrzenny.
Ze względu na ograniczoną powierzchnię prace rozpoczęto od opracowania funkcji terenu, na którym ma powstać budynek, nie zaś od samej funkcji budynku. Projekt miał obejmować m.in. plac zabaw, parking oraz komórki lokatorskie. Zamiast zmniejszać budynek, by zyskać dodatkową przestrzeń, wybrano inne rozwiązanie. Część mieszkalna została podniesiona na pierwsze piętro a poziom 0 przeznaczony został przeznaczony na funkcje związane z zagospodarowaniem terenu.
Wyznaczono prostokąt - obrys budynku wpisany w teren w bezpiecznych odległościach od granic sąsiednich działek. W ¾ długości prostokąta stanowiącego obrys budynku umieszczono trzon komunikacyjny wydzielający dwa pola - jedno przeznaczone na parking, a drugie na placu zabaw oraz komórki lokatorskie. Zaletą tego typu rozwiązania jest zadaszenie - dzięki temu plac zabaw dostępny jest dla dzieci niezależnie od warunków atmosferycznych, a przejście z parkingu do mieszkania w czasie niepogody nie stanowi problemu.
Budynek zaprojektowano w sumie dla 24 rodzin. Minimalistyczna bryła obiektu wyróżnia się na tle sąsiadującej zabudowy.
– Projekt nie jest oparty wprost o oczywistą interpretację, lecz o myśl: jak zaprojektować budynek stanowiący ciekawą w odbiorze formę? Czy dach dwuspadowy o symetrycznie rozchodzących się połaciach musi być typowy? Niekoniecznie. Dach jest symetryczny, o kącie nachylenia połaci 25 stopni. Tylko kalenica nie przebiega przez środek wyznaczonego prostokątnego pola, ale stanowi jego przekątną. Tyle. Dzięki temu geometria budynku jest nieoczywista – mówi arch. Marcin Wierzbicki.
W projekcie budynku BO1 ważną rolę odgrywają detale i akcenty. Balkony zaprojektowano jako prostopadłościany o jednakowej geometrii, pokryte wzorzystą płytką. Z kolei plac zabaw, z uwagi na niewielką powierzchnię działki, umieszczono w polu wyznaczonym przez obrys budynku. Wyposażenie oraz schemat funkcjonalny przestrzeni dla dzieci opisany jest boksami przymocowanymi do sufitu otwartej części budynku.
****
lokalizacja: miasto Kępno
planowany rok rozpoczęcia budowy: 2019 r.
liczba mieszkań: 24
powierzchnia kondygnacji: 377,24 m2
powierzchnia całkowita budynku: 1508,96m2
powierzchnia zabudowy: 432,52 m2
Data publikacji: 27.04.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»