I miejsce w konkursie na rewitalizację i adaptację Wielkiego Pieca
Wielki Piec kiedyś przetwarzał rudy żelaza. Dziś udostępniony do zwiedzania będzie przetwarzać świadomość. Świadomość historii i świadomość miejsca będą materiałem świadomej przyszłości. Proces technologiczny Wielkiego Pieca został pozbawiony logicznego zakończenia w postaci miejsca spustu surówki w hali lejniczej. Nowa inwestycja przywraca ciągłość i sens tego procesu. Pustka po rozebranej hali lejniczej zastanie na nowo wypełniona treścią.
I Nagrodę
w wysokości 80 000 zł w oparciu o kryteria oceny określone w Regulaminie Konkursu Zamawiający Miasto Ruda Śląska przyznało:
w wysokości 80 000 zł w oparciu o kryteria oceny określone w Regulaminie Konkursu Zamawiający Miasto Ruda Śląska przyznało:
eM4 Pracownia Architektury Brataniec
ul. Jana Zamoyskiego 26 m.9
30-523 Kraków
Nagrodzone prace można zobaczyć: Wyniki konkursu >>
OPIS KONCEPCJI BUDYNKÓW I KONCEPCJI ZAGOSPODAROWANIA TERENU
Charakterystyczną cechą obiektów Wielkiego Pieca jest ich uniesienie ponad poziom gruntu, które wynika z technologii obróbki rud żelaza i uwarunkowań jej obsługi komunikacyjnej . Zarówno Wielki Piec, jak i nagrzewnice czy odpylnik, ale także rampa kolejowa stykają się z gruntem tylko w nielicznych punktach. Zwiedzający odczuwa fizycznie zawieszenie w powietrzu, na wysokości ponad ziemią. Nowy obiekt zachowuje tę zasadę
- Kompozycja urbanistyczna
Pod budynkiem zostanie urządzony plac wejściowy z placem zabaw wykorzystującym kompozycję urządzeń technologicznych hali lejniczej, opowiadający o tradycji hutniczej. Dach budynku umozliwia stworzenie nowego ogrodu, rekompensuje stratę.
- Zagospodarowanie terenu
Przenikanie się terenów zielonych i niezbędnej powierzchni komunikacyjnej stworzy specyficzny ogród sukcesji o wysokich walorach edukacyjnych, ekologicznych i symbolicznych. W ogrodzie tym znajdą się niezbędne parkingi, strefa wejścia, edukacyjny plac zabaw i strefa odpoczynku.
Możliwe jest zamknięcie tego terenu przez ogrodzenie, możliwe także jego otwarcie, w mniejszym lub większym zakresie, także np. w zależności od rodzaju wydarzeń organizowanych w muzeum.
- Zieleń
Otoczenie obiektu będące pozostałością po terenie przemysłowym ulega obecnie sukcesji wtórnej. Zaprzestanie produkcji i tym samym intensywnego użytkowania osłabiło siły wstrzymujące procesy naturalne. Teren pozostawiony sam sobie regeneruje się obrazując siłę przyrody. Przetrzebione i opustoszałe miejsca zajmują najpierw gatunki najbardziej odporne o wielkim potencjale tzw. gatunki pionierskie. Żyją one krótko ale intensywnie przygotowując w tym czasie podłoże dla gatunków trwalszych ale z kolei bardziej wymagających. Obecne wokół Wielkiego Pieca ogniska sukcesji naturalnej stanowią inspiracje i podstawę koncepcji zieleni, która wpisuje się w ideę tzw. the third landscape -krajobrazu ewolucji gdzie różnorodność biologiczna i kulturowa splatają się ze sobą tworząc unikatową przestrzeń o własnej specyfice.
Podążając za tą koncepcją projekt zieleni zachowuje wybrane miejsca zasiedlone już przez rośliny i wprowadza nowe obszary, na których będą one mogły się rozprzestrzeniać.. Powstanie w ten sposób ogród edukacyjny prezentujący różne etapy tego naturalnego procesu. Pielęgnacja zieleni będzie prowadzona w zakresie zachowania ich kształtu i ochrony przed dewastacją. Dobór gatunkowy, następstwo roślin i ich proporcje będą regulowane przez Naturę. Wyjątek stanowi wprowadzenie wysokich drzew od strony ul. Niedurnego, będą to jednak drzewa z gatunków pionierskich.
Podejście to oprócz wartości edukacyjnych i symbolicznych prezentuje wysokie walory przyrodnicze. Stanowi przeciwieństwo pustyni ekologicznej w postaci trawników i monokulturowych nasadzeń ozdobnych roślin obcych gatunków. Stworzenie miejsca dla swobodnej ekspansji naturalnej umożliwi: rozwój właściwych gatunków fauny i flory; ich sukcesywną ewolucję; następującą w naturalnym procesie regenerację podłoża; kreację realnej powierzchni biologicznie czynnej.
Sąsiadujące tereny zielone zasilą ogród naturalnie rozsiewającymi się gatunkami i w ten sposób korytarz migracyjny fauny i flory zostanie wzmocniony.
- Powiązania funkcjonalne
.strefa dostępu i obsługi komunikacyjnej od strony ulicy Niedurnego; .strefa centralna z obiektami zespołu Wielkiego Pieca wraz z nowobudowanym obiektem wejściowym i przestrzenią pomiędzy nimi; .strefa komercyjna z biurami na wynajem
- Mała architektura
Krajobraz przestrzeni publicznej Wielkiego Pieca stanie się krajobrazem do siedzenia (Jan Gehl). Zakłada się zróżnicowanie typów siedzisk dla umożliwienia korzystania przez pojedynczych użytkowników a także przez grupy różnej wielkości. Przewiduje się indywidualne formy małej architektury, ale także częściowo formy katalogowe.
- Obsługa komunikacyjna, miejsca postojowe, parkingi rowerowe.
Zgodnie z wytycznymi konkursowymi teren będzie dostępny pośrednio z ul. Niedurnego poprzez zjazd po północnej stronie działki zlokalizowany poza jej obrysem. Po zachodniej stronie działki, wzdłuż ul. Niedurnego, w pasie przylegającym do istniejącej linii tramwajowej zlokalizowano podstawowe miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Będą one służyć przede wszystkim przyjezdnym odwiedzającym. Dodatkowo w północno-wschodnim narożniku działki zlokalizowano parking dla samochodów osobowych przeznaczony głównie dla wynajmujących komercyjna cześć biurową oraz dla pracowników. W tej strefie parkować będą również autobusy. Zakłada się że realizację miejsc postojowych z nawierzchnią analogiczną do nawierzchni całego zespołu Wielkiego Pieca. Miejsca postojowe i trakty jezdne zostaną wyróżnione przez elementy małej architektury oraz obrzeża.
Wizualizacje: DAAKO Studio
Więcej do pobrania: Praca_na_5_opis_oraz_zestawienia_powierzchni.pdf
Data publikacji: 5.12.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»