Wyniki konkursu na koncepcje przebudowy Placu Juliusza Kossaka
Wyniki konkurs SARP nr 1012, którego przedmiotem jest konkurs na koncepcję przebudowy placu Juliusza Kossaka z elementami studialnymi przebudowy terenów wokół Dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka, dla Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Sąd Konkursowy w składzie
- arch. Marcin Brataniec, Sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków, Sędzia Przewodniczący
- arch. Katarzyna Kozień-Kornecka, Sędzia konkursowy SARP Oddział Kraków, Sędzia Referent
- arch. Dorota Rudawa, Sędzia konkursowy SARP Oddział Warszawa,
- arch. Witold Zieliński, Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP,
- Łukasz Pawlik, Zastępca Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie,
- Tomasz Daros, Przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto,
- Maria Anna Potocka, Dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie,
- arch. Mikołaj Kornecki, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie,
- arch. Paweł Wieczorek, Sędzia Konkursowy SARP Oddział Kraków, zastępca Sędziego konkursowego, który jako sędzia zastępca brał udział w obradach sądu konkursowego w miejsce arch. Barbary Kaźmirowicz, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Zastępca Sędziego konkursowego:
- Katarzyna Rajss-Kałużna, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, zastępca Sędziego konkursowego
Asystent Sędziego Referenta:
- arch. Marek Bystroń, SARP Oddział Kraków, asystent Sędziego Referenta,
Sekretariat konkursu:
- arch. Benita Strzałka, SARP Oddział Kraków, Sekretarz organizacyjny Konkursu
- arch. Maria Gratkowska, SARP Oddział Kraków, Sekretarz pomocniczy Konkursu, zastępca Sekretarza organizacyjnego Konkursu
Zamawiający (Organizator):
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków
Podmiot wspierający (Współorganizator):
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków
pl. Szczepański 6, 31-011 Kraków
Organizator – Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, wraz z podmiotem wspierającym – Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków działając na podstawie Ustawy z dnia 11 września 2019r. Prawo zamówień publicznych, oraz zgodnie z zapisami pkt 5.3.5. Regulaminu Konkursu informują, iż w Konkursie zostało złożonych 11 prac konkursowych. 1 praca została odrzucona z powodów formalnych. Sąd konkursowy podjął decyzję, że zgonie z pkt.1.5.5. Regulaminu Konkursu nie przyznaje drugiej nagrody w Konkursie oraz zmienia wysokość 1 nagrody na 60 000 PLN brutto, a 3 nagrody na 20 000 PLN brutto. Zostały przyznane następujące nagrody:
PIERWSZA NAGRODA
Zgodnie z pkt 1.5.5 Regulaminu Konkursu, po zmianie wysokości nagród przez Sąd konkursowy, nagrodę pieniężną w wysokości 60 000 PLN brutto oraz Zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki przedmiotu zamówienia na wykonanie na podstawie Pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej dla zadania pod nazwą przebudowa Placu Juliusza Kossaka, otrzymuje:
Praca konkursowa o numerze 010:
liczba rozpoznawcza: 151051
Uczestnik Konkursu:
ngo + pasierbinski, Kraków, Polska
Skład zespołu autorskiego:
autorzy: Piotr Pasierbiński, Duc Ngo
Uzasadnienie:
Zwycięska praca w najtrafniejszy sposób realizuje cele konkursu. Silna, wyrazista kompozycja koła-enklawy zieleni porządkuje obszar wnętrza urbanistycznego, budując nową tożsamość na poszanowaniu historii, otoczenia i tradycji, stając się tętniącym życiem miejscem spotkań jak niegdyś Willa Kossakówka. Geometryczna forma oraz jej topografia otwierają najważniejsze widoki i osie kompozycyjne oraz porządkują komunikację i funkcje placu. Kompozycja zieleni to poetyckie nawiązanie do palety malarskiej Kossaka, gdzie zamiast farb użyto składniki polskiego krajobrazu – wodę, łąki i drzewa. Autorzy w części studialnej w obszarze ul. Retoryka wprowadzają w interesujący sposób wspomnienie o dawnym przebiegu rzeki Rudawy, które jako odbicia w taflach wody stają się przewodnikiem po architekturze. Proponowane rozwiązanie projektowe w pracy konkursowej jest elastyczne i ekonomiczne, zarówno w realizacji jak i eksploatacji. Wrażliwość na kreowanie nowej przestrzeni przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca jest atutem tej pracy.
Zalecenia Sądu Konkursowego dla pracy konkursowej, która otrzymała Pierwszą Nagrodę:
1) Zaleca się zwiększenie dostępności wewnętrznego zieleńca, poprzez poszerzenie otwarcia w sąsiedztwie Robinii.
2) Zaleca się analizę rozważenia rezygnacji ze szpaleru drzew wzdłuż pierzei kwartału zachodniego na korzyść rozbudowy swobodnej kompozycji zieleni wysokiej z zapewnieniem zacienienia otwartej przestrzeni placu. Drzewa w obrębie placu powinny być sadzone bezpośrednio w nawierzchni tak aby nie ograniczać jego funkcji użytkowej.
3) Zaleca się dopracowanie rozwiązań NBS w szczególności w zakresie gospodarki wodą opadową z placu.
4) Rozważyć zasilenie sadzawki wodami opadowymi.
5) Rozważyć dostosowanie nawierzchni do standardów mobilności np. przez użycie wielkogabarytowych elementów posadzki.
6) Zaleca się rozwiązanie oświetlenia i iluminacji przestrzeni placu nakierowanej na stworzenie kameralnej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej dostępnej w godzinach wieczornych i wiążącej Plac Kossaka z przestrzenią Kossakówki.
7) Zaleca się przeanalizowanie parametrów szerokości niezbędnych traktów kołowych oraz nośności dróg i placu w kontekście użytkowania przez dojazdy dostawcze i techniczne, a także geometrii i lokalizacji przejść dla pieszych.
TRZECIA NAGRODA
Zgodnie z pkt 1.5.5 Regulaminu Konkursu, po zmianie wysokości nagród przez Sąd konkursowy, nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 PLN brutto otrzymuje:
Praca konkursowa o numerze 005:
liczba rozpoznawcza: 001210,
Uczestnik Konkursu:
Bartosz Dendura Pracownia Architektoniczna studio4SPACE, Kraków, Polska
Skład zespołu autorskiego:
autorzy: Bartosz Dendura, Martyna Mądry, Katarzyna Przybyło, Tomasz Obara, Lukas Olma, Sylwia Chudzik, Julian Wandzilak
Uzasadnienie:
Nagrodę przyznano za odważną ideę przekształcenia dotychczasowej funkcji Placu Kossaka w gęsto zazieleniony plac miejski. Doceniono próbę stworzenia wnętrza, z którego otwierają się widoki na Wawel, Kossakówkę oraz w kierunku ul. Retoryka. Autorzy pracy położyli duży nacisk na rozwiązania proekologiczne wykorzystujące elementy NBS.
Organizator dziękuje wszystkim Uczestnikom Konkursu za chęć współtworzenia i wspólnej realizacji zadania pod nazwą Przebudowa Placu Juliusza Kossaka w Krakowie oraz informuje, iż planuje zorganizować dyskusję pokonkursową. O terminie i miejscu ww. dyskusji Organizator poinformuje odrębnymi pismem.
Jednocześnie serdecznie zapraszamy od dnia 26 listopada 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. na wystawę pokonkursową w Krakowskim Oddziale SARP, przy pl. Szczepańskim 6.
Data publikacji: 29.11.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»