Nowy Nikiszowiec najlepszą przestrzenią publiczną w konkursie ART in ARCHitecture
Osiedle w Katowicach otrzymało kolejną nagrodę – tym razem inwestycja została doceniona za 11-metrową płaskorzeźbę znajdującą się na placu centralnym. „To nasza płaskorzeźba – myślą i mówią ludzie, którzy jeszcze niedawno się nie znali, a dziś budują wspólnotę mieszkańców. To bardzo ważna, cenna i egalitarna misja jaką udało się stworzyć” – usłyszeliśmy w uzasadnieniu werdyktu.
Płaskorzeźba na znajdująca się na placu centralnym składa się z 33 płyt o wymiarach metr na metr i jest formą abstrakcji geometrycznej z motywami łączącymi ją z historią i tradycją regionu. Można w niej szukać odniesień związanych z górnictwem – takich jak godło górnicze, węgiel, szyby kopalniane a także skojarzeń z urbanistyką i rozwojem miast. Artystami, którzy stworzyli projekt i wykonali płaskorzeźbę są Daniel „Chazme” Kaliński i Ziemowit Liszek z Mozi Studio. Relief kolorystyką wpisuje się w ceglany kontekst, jednak zarówno użyty materiał – wykonywane ręcznie płyty barwionego w masie betonu, jak i abstrakcyjna interpretacja lokalnej ikonografii, nadają samemu dziełu, jak i jego otoczeniu, współczesny charakter.
- Dziękujemy organizatorom za promowanie inwestorów, artystów i architektów, którzy czują się odpowiedzialni za kreowaną przez nich rzeczywistość. Nagroda, którą nas doceniono, a także uprzednio otrzymana nominacja do „architektonicznego Oskara”, potwierdzają naszą skuteczność w dążeniu do osiągnięcia synergii pomiędzy dobrą architekturą i mądrym planowaniem przestrzennym. Chcemy zapewniać nie tylko godne, ale także atrakcyjne warunki mieszkaniowe. Płaskorzeźba na Nowym Nikiszowcu wypisuje się w lokalny kontekst kulturowy, tworząc tożsamość miejsca oraz staje się nierozerwalnym elementem miasta – podkreśliła Anna Błaszczyk, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A.
Celem festiwalu ART In ARCHitecture jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji swoich projektów przez promocję szerszego wprowadzenia sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i do obiektów komercyjnych. Nagradzane są wyjątkowe realizacje, w których udało się uchwycić ideę wprowadzenia sztuki do architektury. Organizatorem Konkursu jest Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych.
Osiedle Nowy Nikiszowiec znajduje się przy ul. Gospodarczej w Katowicach, w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca oraz kopalni Wieczorek. Założenie, liczące 513 mieszkań, składa się z 3 kwartałów, pomiędzy którymi urządzone zostały ogólnodostępne przestrzenie publiczne (w tym zielone dziedzińce oraz plac centralny, z parterem usługowym), uzupełnione realizacjami artystycznymi. Osiedle zostało zrealizowane przez PFR Nieruchomości wspólnie z Miastem Katowice oraz Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Osiedle zostało zaprojektowane przez warszawską pracownię 22Architekci.
Spółka PFR Nieruchomości jest odpowiedzialna za rozwój dwóch funduszy oferujących mieszkania w formule najmu instytucjonalnego – Funduszu Mieszkań na Wynajem i Funduszu Mieszkań dla Rozwoju i posiada około 7,5 tysiąca mieszkań wybudowanych i w budowie w ponad 30 lokalizacjach w całej Polsce. Są to zarówno inwestycje w największych metropoliach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Łodzi, a także miastach średnich takich jak Toruń, Radom, Wałbrzych czy Świdnik. Spółka jest częścią Grupy Kapitałowej Polskiego Funduszu Rozwoju wspierającej zrównoważony rozwój kraju poprzez realizację ważnych projektów inwestycyjnych.
Więcej: strona internetowa.
Data publikacji: 20.12.2022
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»