Park Wodny Rzeszów - projekt pracowni TKHolding
W Rzeszowie powstanie Park Wodny. Zakończył się konkurs, w którym wybrano projekt pracowni TKHolding. Władze miasta zapowiadają, że będzie to jeden z najnowocześniejszych i najatrakcyjniejszych obiektów tego typu w tej części Europy.
– W piątek wybraliśmy firmę, która zaprojektuje rzeszowski aquapark. To renomowana pracownia TKHolding, która współtworzyła m.in. takie realizacje jak park wodny w Szczecinie – Fabrykę Wody, Aquadrom w Rudzie Śląskiej, Wodny Park w Tychach i wiele aquaparków w Niemczech – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Park wodny powstanie na os. Staromieście, w rejonie ulic Krogulskiego. Obiekt w dużej części będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii.
Centralne miejsce całego kompleksu zajmuje hala rekreacyjna wraz z basenem z symulatorem fali ze zróżnicowaną głębokością. Dla najmłodszych przygotowano niezależną i akustycznie wydzieloną strefę z basenami dziecięcymi z wieloma atrakcjami i zjeżdżalniami dla dzieci. Miejsce to ma być też przyjazne opiekunom. Pracownia zaproponowała również wykorzystanie licencji graficznej Bajki Pana Kleksa, by stworzyć przestrzeń inspirowaną tą bajkową postacią.
Nie zapomniano także o basenach zewnętrznych, które są uzupełnieniem wewnętrznych stref rekreacyjnych.
W projekcie znalazły się również baseny termalne – VITAL - regeneracja. Strefa ta pozwala na tzw. „terapię kontrastową” organizmu (polegającej na użytkowaniu na przemian basenów z ciepłą, gorącą i zimną wodą).
Ważną częścią obiektu będzie Strefa Bizness Wodeon©, Saunarium, Wellness & SPA. Strefa ta ma zostać wyposażona w szereg pomieszczeń do masażu, kąpieli terapeutycznych, wodnych, kapsuły floatacyjne, kadzie piwne wraz ze strefami wypoczynku i oczekiwaniem na zabiegi. Strefa będzie zwieńczona zielonym atrium wychodzącym na ogród saunowy.
Ciekawie zapowiadana się Strefa Saunowa – czyli jedyne w Polsce Winne Saunarium. Wystrój, przeprowadzone zabiegi i seanse oraz oferowane produkty od lokalnych dostawców z winnic, mają na celu wzmocnienie uczucia wypoczynku i relaksu. Oderwania się od zgiełku codzienności. Sanarium oprócz saun (suchych, parowych oraz infrared) posiada cały kompleks wypoczywalni, strefę kominkową, strefę gastronomiczną i baru z opcją serwowania napojów do ciepłych basenów z hydromasażami oraz basen do schładzania.
W parku znajdą się także baseny sportowe. Dla trenerów i nauczycieli przewidziano pomieszczenie trenerskie z dostępem do strefy opiekunów (sofo-trybuna).
Informacje o projekcie:
Pracownia: Schick Architekci by TKHolding
Inwestor: Urząd Miasta Rzeszów
Autorzy:
Dr inż. Ach. Andrzej Truszczyński, mgr inż. Arch. Paweł Kobierzewski, mgr inż. Arch. Maciej Obszański
Współpraca:
Magdalena Szczotka, Patryk Prychodko, Wojciech Kupka, Olivia Gryska, Beata Kobiałko, Dagmara Iwańska
Park Wodny Rzeszów – dane inwestycji
Powierzchnia zabudowy - 12017,2 m²
Ilość kondygnacji w tym podziemnych - 4
Kubatura - 119 tys. M3
Powierzchnia netto - 20 864,7 m²
Powierzchnia lustra wody - 2881,3 m²
Szacowany koszt inwestycji (I Etap) - ok. 258 mln zł.
Opis autorski pracowni:
Motyw przewodni
Motywem przewodnim całej koncepcji architektonicznej są łany. To ciekawy element urbanistyczny, który konsekwentnie uwidoczniony został w każdym aspekcie projektu. Łany jako elementy wielowątkowe wręcz przeciwstawne, pełne oksymoronów były intrygujące i inspirujące. Przepełnione naturą, stanowiły symbol ingerencji człowieka. Choć statycznie osadzone w przestrzeni, ze względu na płodozmian, ożywione różnorodnością, kolorami, świadczą o zmianach pór roku oraz wędrówce słońca na widnokręgu.
Łany będące historycznym elementem, głęboko zakorzenionym w świadomości społecznej, odcisnęły piętno na kształtowaniu przestrzeni sąsiadujących z przedmiotową działką. Wymusiły tym samym dostosowanie siatki dróg zwłaszcza lokalnych do układu pól, co przełożyło się na kształt sąsiednich kwartałów zabudowy obok terenu opracowania.
By stworzyć obiekt, aspirujący do grona symboli miasta, wyrażającego nie tylko jego potencjał, ale również nadzieję na przyszłość, nastawienie na ekologię i naturę, koniecznym było czerpać z historii miejsca. Przeprowadzone wyjazdy studyjne szlakiem turystycznym po rzeszowskich piwnicach doprowadziły do wizytacji w licznych winnicach okalających miasto jak i w samym mieście. Widok z Winnicy Łany na Rzeszów zapadł głęboko w pamięci. Z gruntu wyrastały łany winne, osadzone na drewnianych palach opalonych promieniami słońca. Podobnie jak akwapark, winnica czerpie swoją siłę ze Słońca, układając się tarasowo w łukach, by pochwycić jak największą ilość promieni słonecznych.
Jednocześnie winne łany są lekkie, transparentne, umożliwiają przewietrzanie. Patrząc z zewnątrz w zależności od kąta patrzenia widzimy zielone ściany stanowiące całość lub wyciętą przestrzeń dającą oddech, zapewniając właściwe nasłonecznienie, sprawiające wrażenie wnętrza - atrium. Zbędna przestrzeń została odjęta z bryły zieleni. Utworzona przestrzeń może w ten sposób być penetrowana przez wiatr, który chroni uprawy przed chorobami, dając życie.
Tak jeden symbol – Łany – stał się przepisem na stworzenie architektury, która czerpie z winnych pól – wyrasta z nich, kieruje się ku słońcu, posiada liniowe atria, które zapewniają przewietrzanie i zapewniają dostęp świata – nadając całości lekkości i aerodynamiki. Tak powstała zasada projektowa „WSW” – Wino/Słońce/Wiatr.
Data publikacji: 12.03.2024
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»