Eko dom
Architektura i ekologia coraz częściej idą ze sobą w parze. CO2 Saver House Petera Kuczii jest doskonałym przykładem połączenia piękna architektury i funkcjonalności zrównoważonego życia. To fantastyczne połączenie drewnianych paneli elewacyjnych, przeszklenia i elementów fotowoltaicznych. Wszystko to tworzy wspaniały dom w pobliżu jeziora Łąka.
Modelowy Dom Ekologiczny położony jest w pobliżu zbiornika wodnego na rzece Pszczynce w Łące koło Pszczyny (woj. śląskie).
Działka charakteryzuje się lekkim spadkiem w kierunku północnym (w kierunku jeziora). Przyległy teren to dotychczas obszary rolnicze. W przyszłości należy w okolifcy spodziewać się zabudowy jednorodzinnej. W pobliżu znajduje Ośrodek Sportów Wodnych z ogólnodostępną plażą miejską (również projektu autora).
Mimo wiejskiego charakteru okolicy, działka charakteryzuje się bardzo dogodnymi połączeniami drogowymi z najważniejszymi regionalnymi i ponadregionalnymi trasami komunikacyjnymi.
W przedstawionym obiekcie nie chodziło o nagromadzenie maksymalnej ilości energooszczędnych rozwiązań lub przyjaznych dla środowiska materiałów, lecz o ich wzajemne współdziałanie w wyważonym pod względem technicznym, ekonomicznym i ekologicznym stosunku i wynikające z tego synergie
Przy projektowaniu domu uwzględniono między innymi następujące ekologiczne aspekty i przedsięwzięcia, zmierzające do oszczędności energii i naturalnych zasobów środowiska.
Materiały
Przy doborze materiałów budowlanych i wykończeniowych kierowano się m. in. następującymi kryteriami:
> materiały naturalnego pochodzenia
> nadające się do recyklingu / pochodzące z recyklingu
> nie budzące zastrzeżeń pod względem zdrowotnym
> w miarę możliwości wytwarzane w okolicy
> zużywające niewiele energii w procesie wytwarzania
Przykładem jest okładzina elewacyjna z surowych, struganych desek modrzewiowych. Wentylowana od spodu konstrukcja fasady w technologii suchej lekkiej, jak i korzystne właściwości drewna modrzewiowego pozwalają na rezygnację ze stosowania chemicznych środków konserwujących. Niemalowane deski modrzewiowe z czasem nabierają charakterystycznej "patyny" - szlachetnego koloru szarego, który jest w tym przypadku zamierzonym efektem kolorystycznym. Zamiast zmagać się z naturalnymi procesami starzenia się materiałów, fakt ten zaakceptowany został i wkalkulowany w koncepcję budynku.
Architekt: Peter Kuczia
Lokalizacja: Pszczyna, Polska
Powierzchnia: 175 m2
Rok budowy: 2007
Więcej na stronie: http://www.kuczia.com
Data publikacji: 20.08.2012
Autor: Mat. op. K. Michałowska
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»