FINALIŚCI MIESA VAN DER ROHE
Pięć najlepszych budynków Europy
Prezentujemy pięciu finalistów prestiżowego konkursu architektonicznego im. Miesa van der Rohe.
Dom spokojnej starości, Alcácer do Sal, Portugalia
Budynek z 2010 r. projekt studia Aires Mateus Arquitectos. Twórcy zgrabnie połączyli sześciany, które razem tworzą estetyczną przestrzeń mieszkalno – szpitalną. Prostota i czystość formy stwarzają poczucie ładu i harmonii. Biała elewacja doskonale odbija się na tle ciemnoniebieskiego nieba. Wnętrza utrzymane w białej tonacji, istotną rolę w budowaniu przestrzeni odgrywa światło.
Metropol Parasol, Sewilla, Hiszpania
Metropol Parasol to niezwykły projekt zagospodarowania Plaza de la Encarnacíon – jednego z głównych placów Sevilli. Jego twórcami są architekci biura projektowe z Niemiec, J.MAYER H. Architects. Pierwsze plany budynku powstały w 2004 roku. Jego realizacja zaczęła się 4 lata później. W kwietniu 2012 budynek roku został oddany w pełni do użytku ludzi.
Ta największa na świecie drewniana budowla, przypomina swym wyglądem gigantyczne, drewniane parasole, połączone ze sobą i rozciągające się na terenie całego placu na powierzchni 12670 metrów kwadratowych.
Wewnątrz mieści się muzeum archeologiczne, rynek, plac, restauracje oraz tarasy widokowe, znajdujące się na samym szczycie parasolów.
Harpa, Reykjavík, Islandia
Autorami projektu są: Batteríid architects, Henning Larsen Architects oraz Studio Olafur Eliasson.
Obiekt jest swoistym połączeniem pomiędzy przemysłowo-portowymi terenami a centrum Reykjaviku. Wyróżnia go niebanalna, składająca się z tysięcy kolorowych, szklanych płytek elewacja. Wewnątrz mieści się sala koncertowa i centrum konferencyjne.
Miejska Hala Targowa, Gandawa, Belgia
Projekt autorstwa Robbrecht en Daem architecten oraz Marie-José Van Hee architecten jest rekonstrukcją istniejącego w tym miejscu przed laty budynku. Przez kolejne dziesięciolecia zniszczona hala pełniła funkcję parkingu.
Powstały obiekt zajmuje 24 tysiące metrów kwadratowych i całkiem nieźle wkomponował się z w otoczenie. Trafionym zabiegiem było wykorzystanie drewna na elewację budynku, która dobrze współgra z zabytkową, kamienną bryłą kościoła.
Superkilen, Kopenhaga, Dania
Superkilen to nowoczesna przestrzeń miejska, która powstała w jednej z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic Kopenhagi. Przebudowany miejski plac objął w sumie 30 tysięcy metrów kwadratowych.
Dzięki przebudowie okoliczni mieszkańcy mogą korzystać z nowych spacerowych alejek, ścieżek rowerowych, placu zabaw oraz wielu innych elementów rekreacyjnych. Cały projekt odwołuje się do wielokulturowości współczesnej Danii. Architekci umieścili w tej przestrzeni wiele miejskich mebli, które nawiązują do kultur poszczególnych krajów. Na przykład powstały maszt świetlny można kojarzyć z typowymi dla Stanów Zjednoczonych reklamami moteli.
Superkilen - przestrzeń miejska o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych, powstała w jednej z najbardziej zróżnicowanych etnicznie dzielnic Kopenhagi. Projekt autorstwa: BIG Bjarke Ingels Group, Topotek1 oraz Superflex, jest nowoczesnym parkiem, z alejkami dla pieszych, ścieżkami rowrowymi, placami zabaw oraz mnóstwem elementów rekreacyjnych. Projekt ma podkreślać wielokulturowość dzisiejszej Danii. Pomysłem na to jest zaaranżowana w przestrzeni swoista wystawa mebli z 62 krajów, które mają nawiązywać i symbolizować ich kulturę.
Przy tworzeniu projektu istotną rolę odegrał kolor, który dzieli przestrzeń na kilka stref: plac czerwony, rekraacyjny jest terenem do uprawiania sportów, zielony park to trawniki i park zabaw dla dzieci, a czarny, który łaczącz dwie poprzednie strefy pełni funkcję rynku.