Polacy wygrali międzynarodowy konkurs architektoniczny
Studenci Politechniki Gdańskiej wygrali międzynarodowy konkurs architektoniczny
Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski, studenci architektury i urbanistyki wygrali konkurs na zagospodarowanie terenu wzgórza Camelot. Według legend na wzgórzu tym mieścił się zamek króla Artura, w rzeczywistości zaś znajdowała się tam osada z wałami ziemnymi.
Na konkurs "Camelot Research & Visitors Center" nadesłano 343 projekty z całego świata, 58 dotarło do finału. Ostatecznie jury przyznało 3 równorzędne pierwsze miejsca oraz 5 wyróżnień.
W nagrodę nasi młodzi architekci otrzymali 1500 Euro. Mieli również okazję zaprezentować swój projekt w Roca Gallery oraz na wystawie w Architecture School of Barcelona. Dodatkową nagrodą były publikacje w dwóch międzynarodowych gazetach architektonicznych.
Zadanie polegało na zaprojektowaniu budynku dla turystów (galerie, sale wystawowe i wykładowe) oraz dla naukowców pracujących w obrębie tego regionu. Studenci musieli więc zaplanować stanowiska do pracy oraz miejsce na archiwa i magazyny.
- Ideą naszego projektu było zaprojektowanie trzech okrągłych obiektów o średnicy 80 m znajdujących się od 5 do 12 m nad ziemią i połączenie ich rampami pełniącymi funkcję ścieżki dla spacerujących. Ścieżkę umieściliśmy w miejscu, w którym kiedyś znajdował się obronny wał ziemny - opowiada Kacper Radziszewski.
Wewnątrz każdego budynku znajduje się dziedziniec. Okrągłe obiekty są - jak mówią laureaci - odniesieniem do okrągłego stołu, przy którym według podań arturiańskich obradowali rycerze poszukujący Świętego Graala.
- Użyliśmy zielonych dachów, które również stanowią ścieżkę dla turystów. Pomimo współczesnych form postanowiliśmy wykorzystać lokalne złoża kamienia do wykonania elewacji budynków. To pozwoliło na połączenie współczesnej architektury z zasadami budownictwa z czasów króla Artura - podkreślają laureaci.
Panowie Kacper i Jakub wiele czasu poświęcili na zrozumienie rzeźby terenu i jak najlepsze wykorzystanie jej specyfiki. Ale opłacało się, jury konkursu mocno doceniło ten aspekt.
Najtrudniejsze, ale wyjątkowe na tle innych projektów, było wpasowanie budynków w specyficznie położony teren - wzgórze, bez zaburzenia jego dotychczasowej formy.
info i foto Politechnika Gdańska
strona konkursu: archmedium.com
Data publikacji: 13.06.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»