Shoffice - biuro w ogrodzie prawie jak ogrodowa rzeźba
Shoffice to pawilon ogrodowy zaaranżowany na niewielkie biuro. Mieści się on na tyłach domku szeregowego z lat 50. w dzielnicy St. John's Wood w północno-zachodniej części Londynu. Zgodnie z założeniami klienta, celem projektu było stworzenie funkcjonalnej przestrzeni biurowej w formie falistej "rzeźby", która w naturalny sposób miałaby wtapiać się w ogród. Realizacja tego zadania była możliwa dzięki współpracy biura architektonicznego Platform 5 Architects, inżynierów z firmy Morph Structures oraz projektantów z Millimetre.
Przeszklone biuro zajmuje wnętrze bryły z białego dębu amerykańskiego, która kształtem przypomina muszlę. We frontowej części struktury niewielki drewniany taras miękko opada na trawnik. Biały dąb amerykański posłużył także do wykończenia wnętrza biura, w którym znajduje się biurko do pracy oraz funkcjonalna wnęka z półkami do przechowywania dokumentów. Dopływ światła dziennego do miejsca pracy umożliwiają dwa okna dachowe.
Architekci z Platform 5 wpadli na pomysł stworzenia falistej bryły obserwując kształt trocin z drewna. Zewnętrzna część struktury przypominająca muszlę została wykonana ze sprężonych struktur drewnianych, dzięki którym bryła jest stosunkowo lekka.
Umożliwiło to także redukcję fundamentów oraz zmontowanie jej na miejscu z wyprodukowanych w warsztacie części. Do wykonania zewnętrznej powłoki bryły zastosowano cienkie płyty z drewna giętego po obróbce hydrotermicznej. Dzięki temu możliwe było zaakcentowanie spiralnej formy krawędzi budynku. Co ważne, projekt jest wydajny energetycznie i odznacza się dobrą izolacją cieplną.
W projekcie wykorzystano biały dąb amerykański ze względu na jego ciepłą barwę, gładką strukturę oraz dużą wytrzymałość. "Z uwagi na wyjątkowy kształt Shoffice, poszukiwaliśmy jednego materiału, z którego moglibyśmy wykonać dach, ściany oraz taras pawilonu. Płyty wykonane z białego dębu amerykańskiego idealnie sprawdziły się w tak różnych zastosowaniach. Celowo nie pokryliśmy środkiem zabezpieczającym drewnianej okładziny na zewnątrz pawilonu, aby w przyszłości drewno mogło w naturalny sposób zmienić barwę z jasnobrązowej w srebrno-szarą" - powiedział Patrick Michell, Partner w Platform 5 Architects.
Wykończenie pawilonu wiązało się z koniecznością sprostania kilku wyzwaniom. Dostęp do wnętrza Shoffice możliwy był tylko przez niewielki otwór przewidziany na drzwi biura. Z kolei ogród miał niewielką powierzchnię, więc zdecydowano się wykonać poszczególne części biura w specjalistycznym warsztacie. Takie rozwiązanie pozwoliło zminimalizować ilość materiałów, które należałoby wnosić do ogrodu przez dom, a także sprawnie "wyrzeźbić" to przytulne biuro w ogrodzie.
Informacje na temat białego dębu amerykańskiego
Biały dąb amerykański jest powszechnie dostępnym gatunkiem amerykańskiego drewna liściastego, często importowanym przez producentów mebli, podłóg i stolarki ze względu na jednolitą barwę, łatwość obróbki oraz dostępność kantówek i forniru z tego surowca. Drewno białego dębu amerykańskiego jest twarde i ciężkie, a także odporne na zgniatanie. Stanowi także bardzo dobry materiał do gięcia po obróbce hydrotermicznej. Amerykański biały dąb może być stosowany na zewnątrz budynków bez konieczności jego zabezpieczania.
Drewno bielu białego dębu amerykańskiego jest koloru kremowo-brązowego, a drewno twardzieli ma barwę od jasno- do ciemnobrązowej. Biały dąb amerykański ma najczęściej prosty układ włókien, o dość gładkiej strukturze. W porównaniu z czerwonym dębem biały dąb amerykański ma dłuższe promienie rdzeniowe, dzięki czemu jego rysunek włókien jest bardzo oryginalny i atrakcyjny.
Informacje o AHEC
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej americanhardwood.org, gdzie można także bezpłatnie pobrać wszystkie publikacje AHEC.
Data publikacji: 27.11.2013
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»