Mediacja sztuki w przestrzeni publicznej - działania oparte na dialogu. Prezentacja Tomasza Opani - Wrocław 17.02.2016
Sztuka w przestrzeni publicznej dziś już nikogo nie dziwi i nie szokuje. Stała się stałym elementem przede wszystkim pejzażu miejskiego a wielość różnego typu festiwali ustanowiła z niej wręcz odrębna kategorię. Na ścianach kamienic co chwilę pojawiają się nowe murale – mniej lub bardziej w zgodzie z prawem, a artyści ulicy wchłonięci zostali przez rynek sztuki i prezentują swoją sztukę w galeriach, współpracują z designerami lub sami projektują przedmioty codziennego użytku.
Te spotkanie nie będzie jednak o takich przejawach sztuki ulicy. Nie będzie też o pomnikach, tablicach pamiątkowych, obeliskach i innych coś upamiętniających artefaktach. Nie będzie to pokaz sztuki, która estetyzuje. Będzie to spotkanie poświęcone kilku wybranym wydarzeniom, które udało mi się zorganizować w ciągu ostatnich dwóch lat i których byłem opiekunem lub kuratorem. Kilka z nich pełniło rolę preludium do projektu „Wrocław wejście od podwórza”, inne zostały zrealizowane w ramach tego projektu, a pozostałe były pracami warsztatowymi i dyplomowymi studentów ASP we Wrocławiu, katedry Mediacji Sztuki w ramach prowadzonej przeze mnie Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej.
Wszystkie prezentowane przykłady odnosić się będą do sztuki jako procesu, którego wynik wizualny nie jest najistotniejszym elementem, a artyści, których interwencje przedstawię, za cel obrali komunikację bezpośrednią z odbiorcą. Plasują się te działania w obszarze sztuki partycypacyjnej i estetce relacyjnej i są odpowiednimi przykładami sztuki w przestrzeni publicznej, której społeczny i animacyjny charakter może przynieś rezultaty dopiero za jakiś czas.
Spotkanie będzie miało charakter pokazu slajdów i krótkich filmów.
17 lutego, godzina 18:00
Muzeum Współczesne we Wrocławiu
Plac Strzegomski 2A
53-681 Wrocław
Strona wydarzenia:
Data publikacji: 12.02.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»