Hugon Kowalski na Biennale Architektury w Wenecji
Hugon Kowalski, założyciel biura projektowego UGO Architecture, został zaproszony do udziału w głównej wystawie na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji, której kuratorem jest Alejandro Aravena. Do współtworzenia projektu na Biennale, Kowalski zaprosił Marcina Szczelinę, krytyka i kuratora architektury, współtwórcę Architecture Snob.
Weneckie Biennale Architektury to najważniejsze wydarzenie w świecie architektury, jest niezmiernie wyczekiwane przez wszystkich zainteresowanych sprawami tej dziedziny. To wręcz święto architektury, odbywające się raz na dwa lata, które przyciąga do Wenecji ludzi z całego świata. Ostatnią edycję Biennale odwiedziło ponad 235 tyś widzów. Wystawę główną podczas 6 miesięcy odwiedziło ponad 3400 dziennikarzy z całego świata, napisano ponad 2500 artykułów dotyczących wystawy i 98 stacji telewizyjnych przedstawiło w swoich programach relacje z tego wydarzenia.
To właśnie tam kształtowana jest wizja architektury przyszłości, tam wytyczany jest kurs debaty. To w Wenecji rodzą się nowe zjawiska i trendy architektoniczne.
Udział w głównej wystawie na Biennale w Wenecji i praca z Alejandro Araveną, tegorocznym zdobywcą nagrody Pritzkera jest ogromnym wyróżnieniem. Po raz pierwszy w historii imprezy Polska będzie miała swoją reprezentację na wystawie głównej.
Biennale jest najważniejszą imprezą architektoniczną na świecie, dlatego gdy kilka miesięcy temu dostałem maila od Araveny z zaproszeniem, myślałem, że to pomyłka. Od razu zadzoniłem do Marcina, bo wcześniej pracował przy biennale, aby to potwierdzić. Mam nadzieję, że wykorzystam tą okazję, żeby pokazać swoje pomysły.- mówi Hugon Kowalski.
Rok 2016 będzie bez wątpienia wyjątkowy także dla Alejandro Araveny. Tegoroczny dyrektor Biennale Architektury, 13 stycznia otrzymał najważniejsze wyróżnienie dla żyjącego architekta - Nagrodę Prizkera. Nagroda przyznawana jest architektom, którzy poprzez swoją sztukę, talent, wizjonerstwo oraz konsekwentne i znaczące zaangażowanie, wzbogacają otoczenie człowieka i jego środowisko budowlane tworząc architekturę. Tym samym Aravena dołączył do takich architektów jak Zaha Hadid, Shigeru Ban, Rem Koolhaas, Toyo Ito czy Frank Ghery.
W swoim manifeście na Biennale Architektury w Wenecji Aravena pisze: Jest kilka bitew, które muszą być wygrane i kilka granic, które muszą zostać rozszerzone w celu poprawy jakości zbudowanego środowiska, a w konsekwencji jakości życia ludzi. Coraz więcej ludzi na ziemi szuka godnego miejsca do życia, a warunki, by to osiągnąć, są coraz trudniejsze. Wszelkie próby wyjścia poza biznesowe interesy jak zwykle napotykają ogromny opór w bezwładności rzeczywistości i potrzeba dołożyć wszelkich starań do rozwiązania istotnych kwestii rosnącej złożoności świata.
Architekt w Wenecji chce pokazać różne sposoby mierzenia się z wyzwaniami XXI wieku, co ma stanowić pretekst do pobudzenia debaty na temat przyszłości architektury.
Projekt, który zaprezentuje Kowalski i Szczelina dotyczyć będzie nadprodukcji śmieci, która jest globalnym problemem, z jakim borykają się wszystkie kraje na świecie. Współczesną odpowiedzią na problem nadprodukcji odpadów wytwarzanych przez konsumpcyjny tryb życia człowieka jest recykling. To własnie recykling wydaje się jedyną nadzieją na spowolnienie zaśmiecania naszej planety.
Projekt “Let’s talk about garbage”, będzie próbą pokazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów, jak architektura może wpływać na ich zmniejszenie oraz uczestniczyć w procesie recyklingu.
Realizacja projektu “Let’s talk about garbage” nie byłaby możliwa bez finansowego i artystycznego wsparcia Pani Grażyny Kulczyk. Projekt powstaje przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Instytutem Adama Mickiewicza.
Otwarcie Biennale Architektury w Wenecji odbędzie się 28 maja i potrwa do 27 listopada 2016 roku.
Zespół:
Projekt: Hugon Kowalski i Marcin Szczelina
Research: Maria Dondajewska, Klaudia Dopierała, Magda Wypusz
Projekt i opracowanie graficzne: Edgar Bąk
Zdjęcia i montaż: Mishka Studio - Michał Oziewicz, Michał Rachlewicz
Konsultacja: Rohan Shivkumar, Mrinali Gokani, Aaron Betsky
Hugon Kowalski (1987) - architekt. Od 2010 roku pracuje na uczelni jako asystent w Katedrze Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Za swój projekt dyplomowy dotyczący problemu slumsów w Bombaju, którego promotorem był Robert Konieczny, otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011.
W 2010 roku na czwartym roku studiów otworzył własną pracownię – UGO Architecture, którą rozwija do dziś. Laureat 27 polskich i międzynarodowych nagród. W 2012 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Archi-world Academy” dla młodych architektów i studentów architektury. Zdobywca „International Design Award” 2008 r., 2009 r. Wyróżniony w konkursie na opracowanie koncepcji Placu Narutowicza w Warszawie, zdobywca Nagrody im. Macieja Nowickiego w 2014 roku. Jego projekty prezentowane były na wystawach w Seulu, Mediolanie, Bolonii czy Manchesterze. Od 2012 roku jest aktywnym członkiem zarządu poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Marcin Szczelina (1982) – krytyk i kurator architektury. Asystent dyrektora Aarona Betskiego na 11 Biennale Architektury w Wenecji. Współkurator Biennale Evento w Bordeaux (2009). Autor licznych tekstów o architekturze i projektów poświęconych kondycji współczesnej architektury. W latach 2008–2009 redaktor pisma „Zawód: Architekt”. W latach 2012 -2015 felietonista magazynu „Sukces”. Współredaktor książki „Dotknąć Muzyki”. Korespondent włoskiego magazynu „Domus”. Na łamach „Monitor Magazine” prowadzi rozmowy o współczesnej architekturze. Ekspert Europejskiej Nagrody Architektonicznej Mies van der Rohe Award. Współtwórca platformy Architecture Snob. Założyciel niezależnej przestrzeni do testowania granic architektury - Furheart Gallery. Obecnie pracuje nad anglojęzycznym przewodnikiem po współczesnej architekturze, który ukaże się jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa DOM Publishers.
Data publikacji: 25.02.2016
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»