Seminarium: Antropologia planetarnej urbanizacji
Biennale Warszawa we współpracy z EUROREG Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają do wzięcia udziału w nowym cyklu seminaryjnym dra Kacpra Pobłockiego pt. "Antropologia planetarnej urbanizacji". Wydarzenie to w sumie 9 spotkań, których głównym tematem będą zagadnienia związane z urbanizacją na świecie.
Rekrutacja na bezpłatne seminarium odbywać się będzie do 12 stycznia 2018 roku. zgłoszenia wraz z CV i krótką motywacją (do 300 słów) należny przesyłać na adres: zapisy@biennalewarszawa.pl. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 15 stycznia 2018.
Prowadzenie: dr Kacper Pobłocki (antropologa UAM, UW)
9 spotkań (Warszawa, styczeń – lipiec 2018)
Organizator: Biennale Warszawa
Od dekady ponad połowa ludzkości mieszka w miastach, a człowiek – dzięki procesowi planetarnej urbanizacji – z istoty wiejskiej stał się istotą miejską. Jednocześnie epicentrum światowej urbanizacji nieuchronnie przenosi się z Zachodu do krajów Globalnego Południa. To nie Paryż czy Nowy Jork, ale Lagos, Sao Paulo czy Dubaj stały się „miastami przyszłości”. Ta epokowa zmiana oznacza, że miasto i miejskość jakimi je znaliśmy przechodzą fundamentalną redefinicję. Stoimy intelektualnie bezradni wobec owej transformacji, gdyż cały aparat pojęciowy, którym dysponujemy, został stworzony na bazie zachodniego doświadczenia historycznego. Dlatego punktem wyjścia w niniejszym seminarium będą procesy przestrzenne zachodzące obecnie w miastach każdego (prawie) kontynentu. Na podstawie lektury kluczowych książek będziemy zastanawiać się jak bardzo radykalne jest obecne przewartościowanie. Czy faktycznie, jak twierdzą niektórzy, na naszych oczach dokonuje się fundamentalna transformacja niemalże każdej sfery działalności człowieka?
Niniejsze seminarium będzie stanowiło przygotowanie teoretyczne do czerwcowej konferencji o Warszawie, organizowanej przez EUROREG oraz Biennale Warszawa w ramach International Network for Urban Research and Action (INURA). INURA to międzynarodowa sieć badaczy, aktywistów, urbanistów, dziennikarzy i urzędników, którzy co roku jadą do nowego miasta aby nauczyć się jak ono działa. Warszawska konferencja będzie już 28 edycją tego przedsięwzięcia – wcześniej spotkania odbywały się m.in. w Meksyku, Toronto, Lizbonie, Istambule, Atenach, Berlinie czy Hawanie. W odróżnieniu od klasycznych konferencji akademickich, spotkania INURY opierają się przede wszystkim na serii miejskich wycieczek, organizowanych i prowadzonych zawsze przez lokalnych badaczy i badaczki. Celem warszawskiej edycji będzie dokonanie wielopoziomowej diagnozy miasta. Jest ona potrzebna, gdyż dostępne nam teorie nie są w stanie wyjaśnić spójności przestrzennej Warszawy – tego jaka jest przestrzenna logika za różnymi, często sprzecznymi, procesami jakie w niej zachodzą.
Do udziału w seminarium zapraszamy badaczki i badaczy miejskich zainteresowanych udziałem w całorocznym przedsięwzięciu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest biegła znajomość języka angielskiego oraz umiejętność czytania tekstów akademickich w tym języku. Każde spotkanie będzie moderowaną dyskusją na temat zadanej wcześniej książki. Każda z uczestniczek będzie musiała przygotować jedno wystąpienie będące wprowadzeniem do dyskusji oraz przeczytać wszystkie zadane lektury. Aktywne uczestnictwo w seminarium upoważnia do bezpłatnego udziału w czerwcowej konferencji INURY (23.06–1.07) oraz w jesiennych pracach redakcyjnych nad książką „Warsaw Vernacular Atlas”, która będzie efektem zarówno seminarium jak i konferencji INURY. Maksymalna liczba uczestników to 15 osób.
Dr KACPER POBŁOCKI - jest antropologiem społecznym. Kształcił się w United World College of the Altantic (Wielka Brytania), University College Utrecht (Holandia) oraz Central European University (Węgry). Jego praca doktorska pt. The Cunning of Class – Urbanization of Inequality in Post-war Poland (2010) została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Autor tekstów z zakresu studiów miejskich, antropologii porównawczej i ekonomicznej oraz historii społecznej. W 2009 roku stypendysta kierowanego przez Davida Harveya ośrodka The Center for Place, Culture and Politics przy The City University of New York. Współautor książki Anty-bezradnik przestrzenny – prawo do miasta w działaniu (2013, nagroda im. Jerzego Regulskiego), współredaktor książki Architektura niezrównoważona (2016) oraz autor tomu Kapitalizm. Historia krótkiego trwania (2017). Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Centrum Europejskich Studiów Lokalnych i Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego (EUROREG).
BIENNALE WARSZAWA to nowa instytucja kultury na mapie Warszawy, która organizować będzie szereg stałych działań transdyscyplinarnych zwieńczonych międzynarodowym biennale. Program instytucji Biennale Warszawa kojarzy działania artystyczne z badaniami społecznymi, łączy sztukę, kulturę, politykę i teorię, świadomie zacierając różnice pomiędzy dziedzinami. Szczególną wagę przykładamy do transnarodowej współpracy, której celem jest podjęcie najważniejszych dla współczesności tematów politycznych, społecznych, kulturowych, ekologicznych i ekonomicznych.
EUROREG to interdyscyplinarna jednostka badawczo-dydaktyczna działająca na Uniwersytecie Warszawskim zajmująca się – już pod połowy lat 70. – interdyscyplinarnymi studiami miejskimi. Kadra składa się z 18 pracowników naukowych wywodzących się z takich dziedzin jak geografia, ekonomia, socjologia, antropologia czy politologia. Również od połowy lat 70. odbywają się czwartkowe otwarte seminaria EUROREG-u, na które zapraszani są czołowi specjaliści i specjalistki z kraju i zagranicy. EUROREG jest wydawcą pisma „Studia Lokalne i Regionalne”.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 15.12.2017
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»