Wyniki konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna i Architektura Roku Województwa Ślaskiego
Dwudziestego drugiego października odbyła się uroczysta gala na której ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna i Architektura Roku Województwa Ślaskiego. Poniżej nagrodzeni.
• Wyróżnienie w kategorii OBIEKT przyznano budynkom apartamentowym przy ul. Złotej w Katowicach autorstwa Krzysztofa Zalewskiego, Adama Gila i Pawła Zalewskiego, które nawiązują swą formą i sposobem kształtowania elewacji do pobliskiego modernistycznego Osiedla Tysiąclecia. Jest to elegancka architektura z elewacjami w kolorze białym, z charakterystycznym i intrygującym zastosowaniem kształtek szklanych w niektórych otworach okiennych. Architekci w sposób nieszablonowy myśleli o świetle w budynku, co pokazuje np. sposób doświetlenia kuchni w apartamencie pokazowym.
• Nagrodę w kategorii OBIEKT przyznano budynkowi Unikato zaprojektowanego przez KWK Promes, jako że dobrze się wpisuje w tkankę miejską Katowic i stanowi ciekawe, narożne zakończenie kwartału zabudowy śródmiejskiej. Za pomocą prostych elementów- charakterystycznych balkonów oraz jednolitej kolorystyki elewacji (kolor czarny), z zaakcentowaniem cokołu budynku za pomocą srebrnych płyt stalowych, uzyskano atrakcyjny obiekt. Bardzo dobrze zaprojektowano strefę wejścia do budynku z wydzieleniem mini podwórka.
• Nagrodę w kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE ŚLĄSKICH ARCHITEKTÓW przyznano Szpitalowi psychiatrycznemu w St. Urban autorstwa Ewy Janik i Błażeja Janika M.O.C. Architekci za czytelną i powściągliwą formę szanująca i uzupełniająca kontekst urbanistyczny, klarowny układ struktury budynku oparty na dwóch kwadratach nawiązujący w ten sposób do sąsiedniej zabudowy, właściwe rozwiązania materiałowe oraz elegancko rozwiązany detal.
• Wyróżnienie w kategorii DOM JEDNORODZINNY przyznano „Leśnemu domowi” autorstwa Jakuba Cieślika, Kamila Cierpioła, Piotra Drewniaka i Marka Laskowskiego za ciekawe ukształtowanie formy zewnętrznej i narastanie energii wewnętrznej zwiedzającego prowadzące poprzez korytarz z naprowadzeniem na widok zewnętrzny aż do salonu o skośnie wzrastającej podwójnej wysokości z wspaniałym dwukondygnacyjnym oknem na ogród. Obłożenie budynku deską modrzewiową w trzech rodzajach szerokości tworzy dodatkowy artystyczny układ.
• Nagrodę w kategorii DOM JEDNORODZINNY przyznano Domowi na łące autorstwa Kamila Cierpioła za lapidarną czarną bryłę ciętą ręką mistrza. Prostotę i funkcjonalność wnętrz. Sugestywne wrażenie optymalnych rozwiązań.
• Wyróżnienie w kategorii WNĘTRZE przyznano projektowi biura w Sosnowcu autorstwa Mateusza Górnika i Magdaleny Górnik za konsekwentne użycie i zestawienie materiałów – lakierowanej płyty OSB oraz czerni. Uwagę zwróciło dobre pozycjonowanie poznania miejsca z możliwością wglądu poprzez przegrody. Realizując awangardowe wnętrze w zwykłym biurowcu autorzy uzyskali efekt zaskoczenia i udowodnili, że nawet w tzw “zwykłych” miejscach można realizować własną koncepcje dobrego dizajnu.
• Nagrodę w kategorii WNĘTRZE przyznano projektowi wnętrza obiektu sportowego w Zabrzu „reShape – centrum sportu i rekreacji” autorstwa Adama Radzimskiego za funkcjonalną, przemyślaną i konsekwentnie zrealizowaną przestrzeń. Intrygujący estetycznie zespół saun w kontraście do całości. Wzornictwo i detal na najwyższym poziomie.
• Nagrodę w kategorii MŁODY TWÓRCA dla M.O.C. Architekci przyznano za wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości twórczej autorów. Ważne podkreślenia są również liczne sukcesy w konkursach architektonicznych, w których w nieskrępowany sposób prezentują swoje podejście do zastanego problemu.
Wszystkim GRATULUJEMY!
Materiał: Galeria Architektury SARP Katowice
Data publikacji: 28.10.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»