Wykład o jednym z najważniejszych projektantów wnętrz w Nowej Hucie – Marianie Sigmundzie
W ramach wydarzenia „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” Muzeum Krakowa skupi się na Nowej Hucie. Organizatorzy zapraszają na wykład poświęcony sylwetce jednego z najważniejszych projektantów wnętrz w Nowej Hucie – Marianowi Sigmundowi. W programie również warsztaty architektoniczne "Oko na detal" dla dzieci.
Wydarzenie odbędzie się 30 listopada 2019 w oddziale Muzeum Krakowa w Nowej Hucie. Wykład rozpocznie się o godzinie 13:30 i potrwa do 15:00. Prowadzenie Magdalena Smaga
Opis organizatora:
Wykład będzie dotyczył wybitnego twórcy wnętrz nowohuckich. Na wykładzie widzowie poznają jego działalność nowohucką. Był on bowiem głównym projektantem wnętrz w Miastoprojekcie do 1956 roku. Jego działalność poza Nową Hutą jest również imponująca. Przed wojną był między innymi kierownikiem artystycznym warszawskiej Spółdzielni Artystów „Ład”, po wojnie pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, był profesorem Wydziału Wnętrz, współpracował z wytwórnią Mebli Giętych w Jasienicy, stworzył wnętrza biurowo-reprezentacyjne dla Zamku Królewskiego na Wawelu, zaprojektował wnętrza dla szpitala i działu naukowego Akademii Medycznej w krakowskim Prokocimiu.
W programie również warsztaty "Design kids - Oko na detal" w godzinach 11 - 12:30 . Prowadzenie Kamila Twardowska. Wymagane zapisy drogą mailową.
Czy Nowa Huta to miasto designu? A może miasto sztuki? Co odróżnia jej przestrzeń od przestrzeni innych „młodych” rejonów Krakowa? Podczas warsztatów przeznaczonych dla dzieci w wieku 8-10 lat i 11-13 lat (pracujących w dwóch grupach jednocześnie) zostanie zwrócona uwaga na bogaty detal architektoniczny Nowej Huty: bramy, balustrady, rzeźby, neony czy mozaiki. Uczestnicy dowiedzą się, że miasto powinno być nie tylko mądrze zaprojektowane, ale też piękne, a architektura oddziałuje na większą ilość naszych zmysłów, niż tylko wzrok. W efekcie tego kreatywnego spotkania dzieci zaprojektują własne dekoracje budynków, a przy tym nauczą się baczniej obserwować otaczającą je miejską rzeczywistość.
Źródło: Muzeum Nowej Huty / Muzeum Krakowa
Data publikacji: 29.11.2019
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»