Wystawa "Deformacja odbicia - odbicia deformacji"
fot. mat. prasowe
Muzeum Miejskie Wrocławia i Oskar Zięta zapraszają na wystawę „DEFORMACJA ODBICIA – ODBICIA DEFORMACJI”. Ekspozycja odnosi się do trendu integracji sztuki z projektami architektonicznymi oraz estetyzacji przestrzeni. To propozycja przedefiniowania sposobu spoglądania zarówno na zachowawczo zaaranżowane sale ekspozycyjne, jak i na technologicznie zaawansowane obiekty Zięty.
Wystawę można oglądać do 20 września w Muzeum Miejskim Wrocławia, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35. Bilety w cenie 15/10 zł.
Opis organizatora:
Stalowe lustrzane obiekty oraz instalacje Oskara Zięty zaprezentowane zostaną w nieoczekiwanym kontekście historycznych przestrzeni Pałacu Królewskiego. Będzie to pierwszy tak obszerny pokaz artystycznego dorobku Zięty w Polsce, a zarazem okazja do świętowania dziesięciolecia jego działalności twórczej pod szyldem ZietaProzessdesign.
Oskar Zięta to architekt, designer, artysta, twórca metody stabilizacji stali sprężonym powietrzem. Polerowana stal i powietrze to jego materia twórcza, którą przeistacza w przedmioty codziennego użytku będące manifestacjami możliwości technologicznych, a także w oryginalne obiekty artystyczne site-specific. Wspólnym mianownikiem tych realizacji są charakterystyczne deformacje, które po raz pierwszy zestawione zostaną z odmienną stylistyką eksponatów muzealnych. Zięta nie boi się jednak eksperymentów i traktuje ten przewrotny dialog nowoczesności z historią i tradycją jako szansę na wykreowanie nowego sposobu spojrzenia na swoje prace.
Najważniejszym obiektem wystawy jest instalacja artystyczna o nazwie Urban Crystals, która we Wrocławiu ma swoją prapremierę przed amerykańskim debiutem na nowojorskim Times Square. Pomyślana do przestrzeni wielkomiejskiej realizacja, w założeniu mająca odbijać światła żółtych taksówek i neonowych reklam, na dwa miesiące zagości w malowniczym ogrodzie Pałacu Królewskiego. Złożona z lustrzanych, wielowymiarowych form rzeźbiarskich instalacja odbija miejskie widoki, wtapia się tym samym w otoczenie, multiplikując obrazy.
Oskar Zięta, autor ikonicznego stołka PLOPP (polski ludowy obiekt pompowany powietrzem), jest znany wrocławianom z, nominowanej do nagrody Miesa van der Rohe, instalacji NAWA na wyspie Daliowej. Inne jego znane wrocławskie realizacje to rzeźba KONICZYNA w pobliżu Astry oraz aranżacja wnętrz Baru Barbara. Od 10 lat niestrudzenie rozwija on we Wrocławiu własne studio artystyczne i technologiczne, a efekty jego twórczych poszukiwań prezentowane są nie tylko na targach, ale również na licznych wystawach sztuki.
Prezentacja rzeźb i instalacji artystycznych Oskara Zięty będzie jednym z najciekawszych wydarzeń artystycznych Wrocławia podczas tegorocznych wakacji i pierwszą tego typu ekspozycją w historii wrocławskiego muzealnictwa. W pałacowych salach zobaczymy niemal pięćdziesiąt prac, w tym prototypy realizacji dedykowanych do wnętrz i przestrzeni publicznych, a także multimedialne prezentacje, które odsłonią kulisy technologii i artystycznego kunsztu.
Szczegóły na stronie wydarzenia.
Data publikacji: 7.08.2020
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»