Z cyklu Zbudowane - Archeologia Miasta Nieoczywista
SARP Poznań zaprasza na kolejne spacery z cyklu ZBUDOWANE: Archeologia Miasta Nieoczywista oraz Betonhaus - Pawilon Betonowy w Parku Wilsona.
W najbliższym programie zaplanowano dwa spotkania, które odbędą się w weekend - 24 i 25 września 2021 roku. Obowiązują zapisy online, które ruszą kolejno 17 i 18 września. Decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc jest ograniczona.
Archeologia Miasta Nieoczywista
- 24 września o godzinie 18.00
- prof. Marcin Ignaczak, Łukasz Olędzki
- zapisy: poznan.sarp.org.pl
Opis organizatora: Historia Poznania oscyluje wokół dwóch kluczowych lokalizacji – Ostrowa Tumskiego i Starego Rynku. Ostrów Tumskich to początki miasta jako ośrodka władzy świeckiej i kościelnej, a Stary Rynek to symbol powstania ośrodka miejskiego. W trakcie spaceru chcielibyśmy nie tylko pokazać miejsca istotne dla rozwoju miasta, ale również takie, które nie kojarzą się z historią miasta, czy też takie, na które rzadko zwracamy uwagę. Spacer rozpocznie się na Starym Rynku, później przemieścimy się przez Plac Kolegiacki oraz Chwaliszewo, aż do poznańskiej Środki.
Betonhaus – Pawilon Betonowy w Parku Wilsona
- 5 września o godzinie 11.00
- Prowadzenie : Jakub Głaz
- zapisy: poznan.sarp.org.pl
Opis organizatora: Pawilon myśliwski żelbetowej konstrukcji zaprojektowany przez architektów Hermanna Klotha oraz Christiana Schneidera powstał w 1911 roku na Wschodnioniemiecką Wystawę Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Miał być pomnikiem testosteronu cesarza Fryderyka Wilhelma. W największej sali poznaniacy podziwiali poroża lub wypchane truchła zwierząt ustrzelonych przez ich ulubionego kajzera cesarza. W przylegającej do niej sali restauracyjnej mogli spróbować świeżej dziczyzny, a na zewnątrz – swoich sił na strzelnicy schowanej w imitacji lasu. Po I wojnie światowej w budynku powstała Katedra Higieny Szkolnej i Teorii Wychowania Fizycznego Wszechnicy Piastowskiej. Budynek przebudowano; na parterze utworzono salę gimnastyczną, a piętro przeznaczono na pomieszczenia dydaktyczne. Podczas PeWuKi w 1929 roku hala pełniła rolę „pawilonu muzycznego” wystawy. Obywały się tu koncerty i recitale. Po wojnie budynek aż do 2012 roku wykorzystywały poznańskie wyższe uczelnie. Mieściły się w tu zakłady biomechaniki i gimnastyki z pracownią tańca. W czerwcu 2013 roku nowym właścicielem hali została firma Garvest Real Estate, która planuje przekształcić budynek w obiekt pełniący funkcję konferencyjno-restauracyjne oraz kulturalne.
Źródło: SARP Poznań
Data publikacji: 21.09.2021
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»