Łódź Design Festival 2014 - Brave New World
Czy odważne projektowanie niesie za sobą obietnicę zmiany życia na lepsze? W jaki sposób wpływa na proces budowania "Nowego Wspaniałego Świata"? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć będzie można podczas 8. edycji Łódź Design Festival w dniach 9-19 października
W Programie Głównym zostanie pokazanych kilka projektów interpretujących w bardzo różnorodny sposób hasło Brave New World. Część z nich od wielu miesięcy jest przygotowywana specjalnie na Łódź Design Festival, pozostałe będą miały w październiku polską premierę. Swoje rozumienie hasła przewodniego zaprezentują m.in.: Daniel Charny, Charlie Koolhas, Grupa Projektowa Tabanda, Dennis Elbers i Sven Ehmann oraz Kolektyw pan Generator.
Daniel Charny, kurator wystawy BRAVE FIXED WORLD, zastanawia się nad rolą jaką we współczesnym świecie pełnić może szeroko rozumiane naprawianie:
- Nasz dzisiejszy świat kształtowany jest przez niespotykany rozwój mechanizacji i produkcji masowej. Demokratyczny dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową, ma jednak swoją cenę. Wraz z obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Nasz ‘Nowy Wspaniały Świat’ wymaga naprawy.
W tym roku Łódź Design Festival stawia przede wszystkim na interaktywność. Oprócz oglądania, będzie można posłużyć się zmysłem dotyku i samodzielnie sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest obiekt oraz jaką nadano mu strukturę i fakturę. Co więcej, będzie można naprawiać, przerabiać, odnawiać (również swoje przedmioty), a to wszystko pod okiem fachowców. Na zwiedzających czekać będzie Strefa Testów przygotowana przez grupę projektową TABANDA. To interaktywna wystawa i twórczy plac zabaw prezentujący cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy - architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne. Procesowi projektowania przyjrzeli się również Dennis Elbers i Sven Ehmann, kuratorzy projektu RESOLUTE - DESIGN CHANGES. Pod lupę wzięli aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów; śledzili w jaki sposób proces projektowania umożliwia kształtowanie społeczeństwa oraz jak zmienia się jego sposób postrzegania designu.
Do pobrania: prezentacja programowa ŁDF 2014 (pdf)
Więcej: www.lodzdesign.com/swiat-do-naprawy
Data publikacji: 3.10.2014
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»