Ostatnia szansa na "Przebudzenie"
Tylko do czwartego maja trwa wystawa pt. „Przebudzenie" - konserwacja zbiorów klasztoru sióstr wizytek. Podróż w czasie na siedemnastowieczne Krakowskie Przedmieście i w dół skarpy, aż nad Wisłę, przez klasztor i ogrody sióstr wizytek, proponuje Biblioteka Narodowa, która wraz z Biurem Stołecznego Konserwatora w Urzędzie m. st. Warszawy i siostrami wizytkami zorganizowała wystawę „Przebudzenie" - Konserwacja zabytkowych XVII/XVIII/XIX-wiecznych map, planów i rysunków ze zbiorów klasztoru sióstr wizytek w Warszawie, odbywającą się w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5).
Obiekty prezentowane na wystawie opuściły mury klasztoru po raz pierwszy. Wśród wypożyczonych na czas ekspozycji oryginałów podziwiać będzie można mapy, plany i rysunki pokazujące klasztor z kościołem i ich malowniczą okolicę od Krakowskiego Przedmieścia aż do brzegu Wisły w wiekach XVII, XVIII i XIX. Bardzo interesującym eksponatem jest planszowa, edukacyjna „gra pobożna" z XVII w.
Zbiory przechowywane były w istniejącym od 1654 roku klasztorze, który pomimo wielu kataklizmów, jakie przetaczały się przez miasto - pozostał nienaruszony i zachował wiele ciekawych pod względem historycznym dokumentów. Ze względu na klauzurowy (zamknięty) charakter zakonu, nikt poza samymi siostrami nie ma tam wstępu.
Organizacja tej niepowtarzalnej wystawy stała się możliwa dzięki porozumieniu Zakonu z Biblioteką Narodową i Urzędem m.st. Warszawy, reprezentowanym przez Stołecznego Konserwatora Zabytków, na podstawie którego BN, z dotacji Miasta, przeprowadziła kompleksową konserwację i digitalizację 84 obiektów ze zbiorów klasztoru.
Konserwacja była skomplikowana i trwała wiele miesięcy. Obiekty zostały poddane badaniom mikrobiologicznym i odkażone. Materiały przechowywane przez wieki w formie ciasno zwiniętych rulonów wymagały ostrożnego, trwającego wiele tygodni rozprostowywania w ściśle kontrolowanych warunkach. Pierwotnie konserwacja miała ograniczać się do zabiegów niezbędnych dla zabezpieczenia i poprawy wyglądu zbiorów. Jednak stan zachowania większości obiektów był na tyle zły, że wymagały one szerszego zakresu prac (m.in. wzmocnienie i uzupełnienie papieru, naprawa uszkodzeń wywołanych żerowaniem owadów), do którego powołano czternastoosobowy zespół wyspecjalizowanych konserwatorów, dokumentalistów i chemików.
Założony w roku 1610, zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny trafił do Polski dzięki staraniom królowej Ludwiki Marii Gonzagi, żony Jana Kazimierza, w 1654 r. Siostrom, potocznie zwanym wizytkami, przekazano klasztor, którego ogrody rozciągały się od Krakowskiego Przedmieścia aż do brzegów Wisły, przylegając do rezydencji królewskiej Villa Regia (obecnie Pałac Kazimierzowski).
Wystawa czynna jest w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich 3/5) od 19 kwietnia do 4 maja codziennie w godz. 10-18, wstęp wolny.
Data publikacji: 2.05.2011
Zaloguj się jako Użytkownik aby móc dodawać komentarze.
«
»
«
»